שלי במשדר מיוחד של "פוליטיקה" בערוץ הראשון על הפריימריז בקדימה: "אני מאמינה שהציבור קץ בסיסמאות ורוצה מפלגה אידאולוגית אמיתית"

28 במרץ, 2012

עודד גרנות וגאולה אבן, ערוץ 1

 

"קודם כל, אני בונה על אמת, על דרך, על אידאולוגיה, על השקפת עולם, זה עוד עובד בפוליטיקה. ואתה יודע יפה מאוד שאלמלא זה היה עובד, לא הייתי נבחרת לראשות מפלגת העבודה, בלי קבלני קולות, בלי שקרים, בלי הבטחות שווא, ועם דרך ברורה שעלתה לי בביקורת קשה, ואני מאמינה שהציבור קץ בסיסמאות ורוצה מפלגה אידאולוגית אמיתית, ואני משוכנעת שהדרך הסוציאל-דמוקרטית למדינה הגונה, שפויה, אחראית לאזרחיה, שלא מתנהגת כמו ג'ונגל, זאת התרופה שהציבור בישראל עכשיו רוצה.

מילה על הדברים שאמר השר איתן, אכן, הפירור והפירוד של הגוש שאני משתייכת אליו ושהמפלגה שלי מובילה אותו הוא באמת באמת מסוכן וזאת הסיבה שכל אותם המצביעים, בעלי הכוונות הטובות שהצביעו למפלגות עם תקוות להבלחות חד פעמיות, שיש להן תאריך פג תוקף, צריכים להבין שיש מאבק משמעותי וצריכים עכשיו להתלכד סביב מפלגה אמיתית, מפלגת העבודה. 

האם את רוצה את האפשרות לחבור כוחות וללכת כגוש אחד נגדו, אולי עם אנשים כמו דרעי, ליברמן?

אני מסתייגת מאוד מכניסת אנשים עם עבר פלילי לתוך המערכת הפוליטית, ויש לי גם הצעת חוק ברוח זאת, לדעתי, אנשים שהורשעו בעבירה שיש עמה קלון לא צריכים לחזור לפוליטיקה. גם כשיש התיישנות על הקלון. בסופו של דבר, הפוליטיקה היא לא פוליטיקה של פסילות, אלא כמה עוצמה יש לך להשפיע על סדר היום של החברה הישראלית וזה כבר תלוי בגודלן של המפלגות האחרות, אבל אני רוצה להגיד מילה לשר איתן, אני מרגישה זחיחות ויוהרה, זה מגיע מהכיוון של הליכוד, תחושת שלטון נצח - לא ירדה אצבע אלוהים משמים ומשחה את בנימין נתניהו למלך, ולכן יש מאבק פוליטי ואנחנו ננהל אותו בכל הכוח. 


האם אחרי שתתקשרי לברך את המנצח/ת, תצטרפי אליהם ותנסו להקים גוש מרכזי?

הגוש המרכזי הזה יסתובב סביבי וסביב מפלגת העבודה בהנהגתי, ברור שאחרי הבחירות נקים קואליציה רחבת ידיים. אבל עד הבחירות, ההבדל בינינו לבין קדימה הוא הבדל תהומי, קדימה היא מפלגה שלא מציבה אלטרנטיבה לליכוד, זה ליכוד ב', מפלגה מאוד קפיטליסטית, מאוד ניאו-ליברלי. אני באה לקדם סדר יום סוציאל-דמוקרטי, אתה מצפה ממני להתחבק עם קפיטליסטים עוד לפני בחירות, זאת דרישה מוגזמת.

בשלוש השנים הללו קדימה לא היוותה ולו לרגע אחד אלטרנטיבה אידאולוגית באיזשהו תחום לשלטון הליכוד. אני מציבה אלטרנטיבה כזאת, ואני חושבת שמי שיתפכח מההצבעה לקדימה מבין שהוא צריך לחזור למפלגה אמיתית, מפלגת אם, לאותו מאזן בין-גושי בין שתי מפלגות אמיתיות, ליכוד והעבודה.