שלי בחדשות ערוץ 2 על בחירתו של שאול מופז: "הגיע הזמן באמת שהציבור יפסיק להצביע למפלגות שיש להן תאריך פג תוקף "

29 במרץ, 2012

 

 

"אני מברכת את שאול מופז על הבחירה שלו, מדובר באדם ראוי שתרם רבות למדינה ואני גם מקווה באותה נשימה שציפי לבני לא תחליט לעזוב את המערכת הפוליטית כי היא אדם ראוי וראוי שהיא תישאר במערכת הפוליטית. מעבר לדברים האלה, בלי קשר לנצחונו של מופז, גם לו הייתה ציפי לבני מנצחת, נדמה לי שמפלגת קדימה סיימה את תפקידה ההיסטורי הקצר, היא קמה כמפלגה שבאה לשים את הקץ על המאזן הבין-גושי בין ימין ושמאל, לא הצליחה, במשך שלוש השנים האחרונות היא לא הייתה אפילו פעם אלטרנטיבה שלטונית אידאולוגית לאידאולוגיה המאוד קיצונית, קפיטליסטית, אגרסיבית של בנימין נתניהו, לא מבחינת שלטון החוק ולא מבחינת הדמוקרטיה והגיע הזמן באמת שהציבור יפסיק להצביע למפלגות שיש להן תאריך פג תוקף ולחזור לאותו מאזן בין גושי של עימות פוליטי ואידאולוגי קשה בין הליכוד לבין מפלגת העבודה, ואני גם קוראת למי שהצביע קדימה - להצביע העבודה.

אם עד הלילה דיברו על מי מבין השניים, מופז או לבני, יובילו את מפלגת קדימה, אנחנו לא יכולים להתעלם מהתחזיות המאוד פסימיות לגבי עתידה של קדימה, והשאלה האם מופז יצליח אולי בכל זאת להחזיר את אותו קו אידאולוגי מאוד ברור של המפלגה או אולי להשאיר אותה על ידי כך במפה הפוליטית?

קשה לי להגיד 'קו אידאולוגי' לגבי קדימה, כי קדימה לא הייתה מעולם מפלגה אידאולוגית. אני לא אומרת את זה כיוון שהיא בת פלוגתא. הליכוד הוא יריב יותר גדול שלי, אבל יש לו אידאולוגיה, אני נגדה, אני יכולה להציב עמדה לעומתית, דרך סוציאל-דמוקרטית, דרך של פרגמטיות מדינית הרבה יותר גדולה, אבל בעניין של קדימה, המילה אידאולוגיה לא מתחברת לקדימה. אין סדר יום אידאולוגי, וגם ההתמודדות הזאת לא הייתה אידאולוגית, זה לא שהיה פה קרב בין שתי אידאולוגיות, היה קרב שהוא כולו פרסונלי ופוליטי בלבד. ולכן אין לקדימה אפשרות להציב דרך אידאולוגית וההיתכנות היחידה שלה הייתה להיות אותו חיק חמים של המרכז, וגם בזה היא לא הצליחה, ולכן אני חושבת שמה שהקיץ האחרון לימד אותנו, שהציבור קץ בטרנדים, סיסמאות, קמפיינים, הוא דורש אמת. דורש אידאולוגיה. ממש ככה. מפלגות אידאולוגיות ואני מאמינה שהבחירות הבאות יהיו הבחירות של המפלגות האידאולוגיות, לא כולן יהיו לרוחי, אבל בוודאי שהגוש שלנו צריך עכשיו להתרכז סביב מפלגת העבודה, שהיא גם המובילה בסקרים. לטווח הארוך, מפלגת העבודה היא ללא שום ספק המפלגה המובילה בגוש. ולכן גם האלטרנטיבה השלטונית לנתניהו.