שלי ב'ערב חדש': "מפלגת העבודה כיום היא החלופה השלטונית היחידה לבנימין נתניהו, שמציעה חיים הגונים, מוסריים, במדינת ישראל"

29 במרץ, 2012

 

"הסקרים מחמיאים לך, זינקת בחמישה מנדטים, עכשיו 18. בעצם את מברכת ממש על בחירתו של שאול מופז, זה מחזק את העבודה?

אני מברכת את בחירתו של שאול מופז באופן ענייני, כי מדובר באדם ראוי, שתרם רבות למדינה. בהזדמנות הזאת אפשר להגיד מילה טובה על ציפי לבני שהיא גם שייכת לצד הטוב של המפה הפוליטית, בוודאי מבחינת היושר האישי, ואני מקווה שהיא תישאר במערכת הפוליטית.

אני לא חיה מסקרים, ביום שיש סקר פחות טוב אני לא נכנסת לדכדוך וביום שיש סקר יותר טוב אני לא באופוריה, סקרים הם אמנם מכשיר עבודה, אבל הם מאוד זמניים, אנחנו בתקופה שבה מצבי הרוח הקולקטיבים משתנים כל הזמן. בתוך מצב רוח קולקטיבי משתנה יש קו מנחה אחד, אני לא בודקת טרנד - יש לי קו ברור, השקפת עולם סוציאל-דמוקרטית, אמרתי גם כל הזמן ואני אומרת גם היום - סוציאל-דמוקרטיה תחילה ואיתה אני הולכת גם כשהיא פופולרית וגם כשהיא לא פופולרית. והציבור מזהה את זה.

שאול מופז מצליח לתפוס את ראשות האופוזיציה לנתניהו, הוא כבר אומר שהוא מר בטחון, הוא כבר אומר שהוא יוביל את המחאה החברתית, כאילו כבר מנסה לדחוק אתכם הצידה ולעמוד בראש המחנה למרות שעל פי הסקרים הוא 12 מנדטים בלבד.

ככה משחקים בפוליטיקה. באופן ברור ולא בגלל הבחירות בקדימה, באופן עקבי, מפלגת העבודה היא המפלגה הגדולה בגוש והמובילה בגוש, והיחידה שיכולה להיות אלטרנטיבה שלטונית לנתניהו, פשוט כי אנחנו מציעים דרך אחרת, דרך לעומתית, קדימה לא מציעה דרך, וגם הפריימריז לראשות קדימה לא היו אידאולוגיים, לא היה קמפיין על דרך. כשאתה מתנגד לראש ממשלה, אתה צריך להסביר למה אתה מתנגד, ולהציב השקפת עולם חלופית. 

איך את שוברת את המחסום של הפוליטיקה השבטית?

אני חושבת שאתה לא מאפיין נכון את מפלגת העבודה, מפלגת העבודה היא בוודאי לא מפלגה שבטית, לא בהרכב הח"כים שלה ולא בהרכב המצביעים שלה, הפנורמה של מצביעי מפלגת העבודה היא פנורמה מאוד רחבה. אני כן קוראת לאותם אנשים שעשו את המעבר ממפלגת העבודה לקדימה, לחזור הביתה למפלגת העבודה, ובוודאי לצעירים לחבור למאסה הגדולה של הצעירים שחברה אלינו. יש היום במידה רבה, ואנחנו רואים את זה בטלפונים שמגיעים אלינו, הרבה נשים שרוצות מודל הזדהות נשי ולכן עוברות מקדימה למפלגת העבודה. 

למה לא לתמוך בנתניהו ולמה לא במופז?

מפלגת העבודה כיום היא החלופה השלטונית היחידה שמציעה חיים הגונים, מוסריים, במדינת ישראל. כלכלה הוגנת, חלוקת משאבים הוגנת, אנחנו יותר מדי שנים התעסקנו אך ורק בדבר חשוב שהוא גבולות המדינה - במשך שנים אנשים בחרו בקלפי ראשי ממשלות רק על סמך ימין ושמאל מדיני. אני אומרת - בואו נשבור את המעגל הזה, יש חוץ מסוגיית השלום והמלחמה, ואני אשת שלום, אני תומכת בפשרה טריטוריאלית, יש בתוך הגבולות מדינה שצריך לחיות בה חיים הגונים ומוסריים, אנחנו במקום הראשון בפערים מבין מדינות ה- OECD. זה פוגע בסולידריות, זה פוגע בלכידות, זה פוגע בציונות.

את רוצה להיות ראש ממשלה?

בוודאי שכן, אם אני עומדת בראש המפלגה הגדולה ביותר בגוש, בוודאי שאני המתמודדת מול ראש הממשלה. אני לא אומרת שזה פשוט, אני לא חיה בסרט דמיוני. מאז שנבחרתי לראשות מפלגת העבודה, המפלגה התחזקה וקדימה מאוד נחלשה, וכיום יש סיטואציה פוליטית שאנחנו המובילים בגוש ואני ראש המפלגה הגדולה בגוש, ולכן אני לעומתית לנתניהו, נתניהו הוא אידאולוג ימני קיצוני, ואנחנו מביאים חלופה אידאולוגית. ולמה לא קדימה? כי אין לה אידאולוגיה. אם הקיץ האחרון לימד אותנו משהו, זה חזרה לאידאולוגיה.

מתי יתקיימו הבחירות?

אני מעריכה שיהיו בקרוב, יש לזה כמה סיבות. גם התקציב, אני לא רואה את נתניהו מעביר את התקציב. אני מאמינה שהבחירות לא יהיו במועדן"