שלי ב"אורלי וגיא" בערוץ 10: "בשלוש השנים האחרונות קדימה לא היוותה אלטרנטיבה שלטונית לממשלת נתניהו, לא במישור הכלכלי, לא במישור המדיני"

30 במרץ, 2012

אורלי וגיא, ערוץ 10

 

 

"אני כבר לפני היוודע התוצאות, וכבר כמה ימים קודם, אני אומרת למצביעי מפלגת העבודה שעזבו את המפלגה לטובת קדימה, שנכון להיום הם צריכים לחזור הביתה. הקמפיין הזה עלה באופן ספציפי לפני היוודע התוצאות, כדי שיום אחר כך, לא יחשדו בנו שאנחנו עושים דה לגיטימציה למועמד כזה או אחר. האמירה שלנו עקרונית ואידאולוגית ולא פרסונלית, כי באמת מופז ולבני ראויים, אבל אין ויכוח על כך שהעימות ביניהם לא היה עימות אידאולוגי, לא היה עימות על דרך, אלא עימות פרסונלי. הרבה מאוד אנשים ב- 2009 הצביעו קדימה כיוון שחשבנו שיש אלטרנטיבה ושינוי, בשלוש השנים האחרונות קדימה לא היוותה אלטרנטיבה שלטונית לממשלת נתניהו, לא במישור הכלכלי, לא במישור המדיני. 

אני חושבת שהקיץ האחרון מלמד אותנו שהציבור כמהה לחזור למשמעות, לסדר יום שהוא מחודד ולפעמים שנוי במחלוקת. מפלגת העבודה בהנהגתי מציגה דרך מאוד מחודדת, דרך סוציאל-דמוקרטית ששום מפלגה אחרת לא מדברת עליה, לא מסבירה אותה, לא מעמיקה ולא מאמינה בה באמת. הסקרים מעידים על מגמה, אבל לא זכור לי שירדה אצבע אלוהים משמים והמליכה את בנימין נתניהו למלך ישראל לעולם ועד, והזחיחות הזאת של הליכוד, הבטחון בעצמה שלא תסתיים לעולם היא שטות פוליטית, כי כשאנחנו מסתכלים בפרספקטיבה היסטורית, רק לפני כמה חודשים ראש הממשלה הרבה היה יותר חלש והוא ילך ויחלש כדי להחזיק ציבור שלם ברטוריקה לאומנית של הפחדות. נתניהו חתום באופן אישי על הפערים המטורפים שיש היום בחברה הישראלית.

אני בטוחה ומשוכנעת שסדר היום הכלכלי חברתי אזרחי לאומי של הוגנות, חיים הוגנים במדינה, של הפסקת החזירות שלא תאומן עם המשכורות המטורפות האלה שעה שמיליון עובדי קבלן מרוויחים 22.04 ש"ח לשעה זה סדר יום לאומי, זה לא סדר יום חברתי. הציבור כמהה אליו והציבור יחזור אליו וזה יהיה חלק מסדר היום של הבחירות הקרובות. נכון, מדובר בקרב פוליטי לא פשוט, לא פשוט. נתניהו באמת חזק ונתניהו באמת פופולארי. ולכן, צריך להעמיד מולו אלטרנטיבה שמהווה דרך חלופית. 

את שמחה על התוצאות האלה, כי פוליטית זה טוב לך ולמפלגת העבודה?

בכנות, עד לפני חודש חשבתי שעדיף למפלגת העבודה שמופז יתמודד כיוון שמופז היה הרבה יותר חלש מלבני. בחודש האחרון ציפי כל כך נחלשה, וקדימה נחלשה באופן אינהרנטי. קדימה כמפלגה, אנשים פשוט החליטו שקדימה היא לא חלופה יותר, חלקם כבר הגיעו אלינו וחלקם אני מקווה יגיעו בעתיד, בימים הקרובים. ולכן בחודש האחרון באמת זה לא היה רלוונטי למפלגת העבודה מי ייבחר לראשות קדימה. ומפלגת העבודה מצטיירת היום וגם על פי הסקרים כמפלגה המובילה בגוש. וכיוון שהיא המפלגה המובילה בגוש, היא גם החלופה השלטונית לנתניהו."