שלי בטקס האזכרה השנתי ל-27 חללי צה"ל בחלקה הצבאית בבית העלמין של בנימינה: "תזכורת כואבת לטבעו הטוב והנשגב של האדם ולמוסר האנושי"

25 באפריל, 2012

יואב איתיאל, מגזין המושבות

 

נשאה דברים כנציגת מדינת ישראל, בטקס האזכרה השנתי ל-27 חללי צה"ל בחלקה הצבאית בבית העלמין של בנימינה. "לא עשו מה שהשתלם להם. הם שרתו את המדינה בגלל הערבות ההדדית, ובגלל האמונה העזה בקיומו של המפעל הציוני, ובגלל המשפחה, והגלל החברות, ובשביל המדינה, וגם - פשוט משום שהיה צריך. אף לא אחת מהסיבות האלה אינה סיבה אינטרסנטית או כדאיניקית".


"מדינה שלמה עומדת עכשיו דום לזכרם של הנופלים", אמרה לאחר צפירת יום הזיכרון, יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ’, "בדקות האלה חשנו כולנו יחד, בעוצמה רבה וכגוף אחד את הכאב העמוק של האובדן ושל השכול". את דבריה נשאה ח"כ יחימוביץ’ כנציגת מדינת ישראל בטקס האזכרה השנתי לחללי צה"ל בחלקה הצבאית בבית העלמין של בנימינה.

על לוח ההנצחה הניחה יחימוביץ’ זר פרחים מטעם המדינה. זר יד לבנים, נציג המשפחות השכולות, הונח ע"י אריה טנדט, אביו של רון טנדט ז"ל, אשר נפל בשנת 1978, בעת מילוי תפקידו בחטיבת גבעתי. זר אלמנות ויתומי צה"ל הונח בידי עדה שחם גולן, אלמנתו של אל"מ במילואים, יעקב שחם ז"ל, אשר נפל ב-1988 בעת שירותו בחיל המודיעין. זר צה"ל וכוחות הביטחון הונח ע"י אל"מ חיים מימון. זר משטרת ישראל הונח ע"י סנ"צ אילן נתנאל, מפקד יחידת אלמוג של מג"ב. זר ארגון נכי צה"ל הונח ע"י משה אלוש, אחיו של מאיר אלוש ז"ל, אשר נפל בעת מילוי תפקידו ב- 1996. זר הרשות המקומית הונח ע"י אל"מ (מיל.) אורי דיסטניק, ראש המועצה המקומית בנימינה-גבעת עדה. זר המועצה האיזורית אלונה, הונח ע"י ראש המועצה אריה שרון.

בדבריה, קשרה ח"כ שלי יחימוביץ’ "חוט בלתי נראה אך חזק מאין כמותו של היסטוריה, גורל, הכרעות ותקוות", בין הנוכחים בטקס האזכרה ל-27 החללים הטמונים שם, לבין מייסדי המושבה הותיקה הזו. "לפני תשעים שנה הקימו כאן בני גבעת עדה ובני זכרון יעקב, יחד עם עולים בני העליה השלישית, באהבה, במחשבה תחילה ובקפידה - את בנימינה, ששמה יצא לתהילה", הזכירה ח"כ שלי יחימוביץ’, "הם ייבשו את הביצה, סללו כביש, הניחו מסילת ברזל, חפרו באר, בנו בתים. מחלונות הרכבת בקו ביירות-קהיר, שעצרה כאן בתחנה, היה אפשר לראות חקלאים נפלאים מעבדים את אדמותיהם ומטפחים את משקיהם המשגשגים".

על הנופלים, שבתווך, בין המיסדים לאלו שכיבדו היום את זכרם, אמרה כי הם "יוצרים את החוט הזה, מחזקים אותו, בלתי נשכחים, עשרים ושבעה האנשים הצעירים שנפלו בעת מילוי תפקידם, בהם כאלה שהספיקו להקים משפחות משלהם והם טמונים כאן בבית העלמין הצבאי של בנימינה".

"לעיתים קרובות אנחנו שומעים על כך שאנשים, לכאורה, עושים רק מה שמשתלם להם", ציינה ח"כ שלי יחימוביץ’, "היום, ביום הזכרון, אנו נזכרים גם בעדות המוצקה לכך שלא כאלה הם פני הדברים. עשרים ושבעה הנופלים הטמונים כאן, בצל הברוש, האורן , הזית והאקליפטוס, חיילי צה"ל, אנשי מג"ב ומשטרה, לא עשו מה שהשתלם להם. הם שרתו את המדינה בגלל הערבות ההדדית, ובגלל האמונה העזה בקיומו של המפעל הציוני, ובגלל המשפחה, ובגלל החברות, ובשביל המדינה, וגם - פשוט משום שהיה צריך. אף לא אחת מהסיבות האלה אינה סיבה אינטרסנטית או כדאיניקית. ולכן במותם שהוא כה בלתי נתפס, הם מהווים תזכורת כואבת לטבעו הטוב והנשגב של האדם ולמוסר האנושי".