שלי בשאילתה דחופה לסגן שר הבריאות: "מדוע ההפרטת שירותי בריאות הנפש נעשית מאחורי גבה של הכנסת, והאם ניתן מענה לסכנות לשלומם של פגועי-הנפש שטמונות ברפורמה?"

2 במאי, 2012

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', הגישה שאילתה דחופה לסגן שר הבריאות, לאחר שהממשלה אישרה אתמול את הפרטת שירותי בריאות הנפש בצו ממשלתי: "מדוע ההפרטת שירותי בריאות הנפש נעשית מאחורי גבה של הכנסת, והאם ניתן מענה לסכנות לשלומם של פגועי-הנפש שטמונות ברפורמה?"

עוד הוסיפה יחימוביץ': "לא בכדי הרפורמה עוכבה. היא עוכבה כיוון שחברי ואני עיכבנו אותה באופן פעיל, כיוון שחששנו שהיא תחמיר מאוד את מצבם של פגועי הנפש, ולא תיטיב איתם. מה גם שהיא תוקצבה מלכתחילה בתת תקצוב, כך שהיה ברור שההפרטה שלה תהיה בחסר, בחסר מבחינת היכולת לטפל בפגועי הנפש.

מערך שירותי בריאות הנפש הוא גוף בעל אתוס טיפולי ושיקומי עם זיקה ישירה לקהילה. לא מדובר בתור בקופת חולים, שמתקשרים למוקדן שקובע לך תור, אלא בטיפול הרבה יותר בסיסי ויסודי, שהוא חלק מהטיפול בקהילה. זה שונה בתכלית מטיפול דרך קופות החולים שבפועל הן חברות ביטוח היום, חברות ביטוח שמעוניינות למקסם רווחים ולהוציא את המינימום האפשרי.

איך תבטיח שאיכות הטיפול לא תיפגע? שלא תהיה העדפה של טיפול תרופתי ופסיכיאטרי על פני פסיכותרפיה, פשוט כי זה יותר זול? שלא תהיה הגבלה של מכסת טיפולים למי שיזדקק לכך?"

תשובת סגן השר ליצמן שניתנה היום במליאה:

http://www.shelly.org.il/node/6668