עיתון סופשבוע של שלי

סוציאל! דמוקרטית! הסוציאל דמוקרטיה הגיעה אפילו לארץ נהדרת. הרבה על כלכלה הוגנת, חברה צודקת ומה המשימות שלפנינו, וגם: אוזלת יד ממשלתית עם ליבוי שנאה בדרום תל אביב, שטייניץ קורא את הספר שלי, ומשפט השבוע של שמעון פרס

24 במאי, 2012

 

הי חברות וחברים, חג שמח

ממש לפני הכל בקשה: כל מי שעוד לא עשה לייק לעמוד שלי בפייסבוק –  מוזמן לעשות זאת עכשיו, זה כלי עבודה וקשר אתכם שהוא חשוב לי מאוד. הקליקו כאן.

סוציאל! דמוקרטית! (חלי בארץ נהדרת) "רק לפני שנה עוד אמרו לי - תפסיקי להגיד סוציאל דמוקרטיה, אנשים לא יודעים מה זה. חפשי מילה אחרת.. עכשיו זו הפכה למילה הכי מדוברת שיש. כולם אומרים אותה ומתחילים להבין את המשמעות שלה, ואפילו בארץ נהדרת עתירת הרייטינג בת דמותי אומרת אותה חמש פעמים בתכנית, וזה אושר גדול לראות סדר יום שחצבנו וחצבנו כדי להסביר כמה הוא חשוב – מתיישב בקונצנזוס". זה מה שאמרתי בנאום בכנס 2021 של דמרקר, וגם הסברתי בקצרה מה זאת סוציאל דמוקרטיה, פרטתי את פרטי סדר היום הכלכלי והחברתי כעת, לעגתי קצת למי שחושב ש"חברתי" זה טרנד, והסברתי שסדר יום כלכלי חברתי הוא לא טרנד, אלא החיים שלנו. לתקציר הנאום בדמרקר, ואתם גם מוזמנים לצפות:

 

ליבוי שנאה ואזלת יד. השבוע ניצלו חברי כנסת מקואליציית הענק של נתניהו את מצוקת התושבים בדרום תל אביב כדי ללבות אלימות ושנאה. אגב, אני גרה בשכונה כזאת. עוד קודם לכן מיניתי את ניצב בדימוס משה מזרחי לעמוד בראש צוות שיגבש פתרונות לבעיה המורכבת, אל מול מחדלים עמוקים של הממשלה, שבחרה לגלגל על שכונות חלשות את אלפי המהגרים והפליטים. ירדן בן צור מרכז את הצוות, ומי שמעוניין לשלוח הצעות מוזמן לעשות זאת למייל yarden@havoda.org.il

חזון משותף, דבק מאחד. נפגשתי השבוע עם נשיא המדינה שמעון פרס לפגישה ארוכה ומעניינת. דברנו על כלכלה מקומית וגלובלית, על אי שוויון, על פוליטיקה, על איראן, ועל המתרחש במזרח התיכון. הפגישה הייתה בארבע עיניים אבל יש משפט אחד שלו שאני חייבת לצטט: "אנשים מתפלגים בגלל אינטרסים אבל מתאחדים בגלל חזון משותף". אני מאוד מאוד מזדהה עם השאיפה לייצר דבק מאחד וחזון משותף לכל מי שחי כאן תחת שמי הים התיכון. נתתי לזה בטוי גם בנאום שלי השבוע בכנסת על יום ירושלים.

 

שכר הבכירים, עוד זיגזג חסר בושה של קדימה, ועוד התרחקות של הממשלה והכנסת מבסיס האם שלהן בכדור הארץ. נאלצנו לדחות את ההצבעה על החוק להגבלת שכר המליונים של הבכירים, שנועדה להיערך השבוע בקריאה הטרומית במליאת הכנסת, ולהביא אותו להצבעה במועד אחר. זה אחרי שהשותפה החדשה בקואליציה, קדימה, שינתה את עמדתה בן-לילה והחליטה להצביע נגד החוק. שינוי העמדה של קדימה הוריד לטמיון עבודה יסודית שעשינו, וחיסל את הסיכויים להעביר בשלב זה את החוק. פרטים היו בתקשורת.

כלכלה היא כלי בשרות האדם, ולא נוסחא מתמטית שמוגשת לתחרות, אם היא לא משרתת בני אדם היא נכשלה. ראיון עם חגי גולן עורך גלובס בתוכנית "בארבע עיניים" (דברנו גם על איראן, על המחאה, על ראשות האופוזיציה): 

 

שימו לב לנתון המדהים: תחת שלטונו הכלכלי של נתניהו עלו המיסים העקיפים, הלא צודקים, באופן שההכנסות מהם עולות על ההכנסות מהמיסים הישירים-הפרוגרסיביים והצודקים המוטלים באופן יחסי על פי העושר. כן, ככה בונים פערים מטורפים ומפרקים את החברה. הנתונים האלה מגיעים לא פחות מאשר מדוח הממונה על הכנסות המדינה, והתראיינתי על זה אצל איתן אבריאל בדמרקר, לפני הועידה. הנה לינק ל"הממשלה לא אוהבת לקחת מיסים ממי שיש לו הרבה כסף", כתבה על הראיון. 

הג'ונגל של שוק ההון. עוד לא יבשה הדיו מעל הצעת החוק שלי לתיקון חוק החברות ולמניעת עיסקאות בעלי עניין, הצעה מדודה לגמרי, שנסמכת על עמדתו של ראש אגף תקציבים גל הרשקוביץ (!) וכבר כצפוי יש לה מבקרים ומסתייגים בשפע. ככה זה כשמנסים לרסן קצת את הג'ונגל של שוק ההון.

חברתי זה הכי, אחי. צוות התוכנית הפוליטית "הצוללת" בערוץ הכנסת הקדיש לי תוכנית שלמה והעניק לי שלל עצות (שעם חלק אני מסכימה וחלק לא). יש גם סקר עומק עם כמה שאלות ותשובות מעניינות, שאחת מהן היא זו: "האם אתם מסכימים עם יחימוביץ' שהנושא החברתי הוא החשוב ביותר בישראל? כן 66% לא 32%". לצפייה בתוכנית.

נשים ופוליטיקה. פוסט של אמלי מואטי בבלוג של טל שניידר על הנשים המנהיגות היום בפוליטיקה. 

רוצים להתנדב בלשכה שלי בכנסת? אני מקבלת מהציבור כ-300 פניות ביום. למרות העומס העצום, חשוב לנו להצליח ולענות לכל אחת מהן. המתנדבים המסורים בכנסת מסייעים לנו במשימה וחלקם הולכים איתנו כבר שנים ארוכות. עכשיו אנחנו זקוקים לתגבור! מי שמעוניין להתגייס ולעזור מוזמן לכתוב ל yarden@havoda.org.il

ולסיום, שטייניץ והציור השבועי לילד: נסו לגלות ילדים, מהו הספר האדום בו מעלעל בעניין כזה שר האוצר יובל שטייניץ באמצע ישיבת מליאה? כן כן, זה הספר שלי "אנחנו – על כלכלה, חברה, מוסר ולאומיות בישראל", ספר סוציאל דמוקרטי לגמרי. שטייניץ התלונן שלא קבל ממני עותק, וקיבל תוך שניה, עם הקדשה. בישיבת המליאה הבאה: רה"מ נתניהו קורא את כתבי ברל כצנלסון.

חג שבועות שמח,

שלכם,

שלי