שלי בריאיון לערוץ 2 על דו"ח המבקר בנוגע לשריפה בכרמל: "הטלת זרקור גדול על התנהלות האוצר שמפרקת את המדינה וגורמת נזקים"

20 ביוני, 2012

 

 

 

 

יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ', שלום לך

שלום דנה

אמנם אתם אופוזיציה קטנה ומצומקת אבל מה אתם מתכוונים לעשות עם הדו"ח הזה?

הדו"ח מדבר בעד עצמו. אני מלווה את ענייני הכבאות ועסוקה בעניין הזה שנתיים לפני האסון ולכן אני חושבת, נוכח מה שאני יודעת, שהדו"ח הזה הוא באמת כמו שאמר המבקר, אחד הדו"חות החמורים ביותר, ודווקא מההיבט של הטלת זרקור מאוד גדול שמאיר סוג של התנהלות של האוצר שבסופו של דבר מפרקת את המדינה וגורמת נזקים.

אנחנו רואים כאן דיקטטורה ועריצות כלכלית של האוצר שמכתיב בעצם מדיניות של משרד ממשלתי. זה לא קורה בפעם הראשונה, זה קרה תמיד. אנחנו רואים שיטה, המבקר כאן חושף שיטה. האוצר מחליט שהוא רוצה להפריט גוף מסוים או להעביר אותו איזו רפורמה מבנית ואז הוא פשוט מתחיל לייבש את הגוף ולא להעביר אליו תקציבים. כאן, המשחק הקבוע הזה, שבו האוצר מייבש, מזחיל, הורס, מקפיא, עד שהגוף בא ומתחנן על נפשו "תפריטו אותי", כאן אותו משחק של חתול והעכבר, שהאוצר נוקט בו שוב ושוב בהרבה גופים, בסופו של דבר עלה בחיי אדם. ולכן זה חמור במיוחד וצודק המבקר מאוד כשהוא מטיל זרקור על ההתנהלות של האוצר ומטיל אחריות מיוחדת על שר האוצר שטייניץ.

את מקבלת את עמדתו של שר האוצר, שאומר שיש כאן מהלך אחד רחוק מדי בכל מה שקשור להטלת האחריות עליו? הרי הוא לא יכול להיות אחראי בכל מקום.

זה נכון שהוא לא יכול להיות אחראי בכל מקום אבל כאן הוא אחראי מכיוון שהוא ידע בדיוק מה המצב. שר האוצר ידע באופן אישי ואף צוטט, באחד המשפטים המצמררים בדו"ח, אומר שר האוצר שנה לפני האסון, לשירותי הכיבוי- לא תקבלו גרוש, קיבלתם כבר מספיק. אני יודע שאתם צריכים, אבל אם תעברו רפורמה אז תקבלו כסף. כלומר שר האוצר יודע שחסרות כבאיות, שחסרים כבאים, שאין חליפות מיגון, שאין סולמות, ששירות הצלה חיוני ראשון במעלה, בטח במדינת ישראל שזקוקה לשירותי הצלה הרבה מעבר לכיבוי שריפות, הוא יודע שהשירות הזה מדורדר, מיובש ולא מתפקד והוא ממשיך לחנוק אותם בכוונה תחילה מתוך שיטה, כדי שהם יסכימו לרה-ארגון, אף שהוא יודע שגם אם תהיה רפורמה היא תיקח שנים, ואף שהוא עצמו לא יודע איך הרפורמה תיראה.

שמעתי כר שהאוצר אומר שהוא לא יכול להיות אחראי לדבר כזה. לאוצר יש סמכויות בלתי מוגבלות. האוצר קובע את מדיניות משרדי הממשלה באופן מאוד עמוק. לא יכול להיות שלאוצר תהיה סמכות בלתי מוגבלת אבל אפס אחריות.

ח"כ שלי יחימוביץ', תודה רבה