שלי בריאיון ל'הבוקר הזה' ברשת ב': "שר האוצר אמר לכבאים- יש כסף, אבל לא תקבלו בלי רפורמה. זהו אחד המשפטים המצמררים ביותר"

21 ביוני, 2012
האזינו:

 איתנו יו"ר האופוזיציה ומפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', בוקר טוב לך

בוקר טוב אריה

את עסקת עוד לפני האסון הזה בכרמל, לפני הדליקה, ליווית את הדיונים על הכיבוי, על הבעיות של מערך הכיבוי, כל מה שעכשיו נחשף בדו"ח מבקר המדינה. אומרים לנו אנשים שראיינו בתגובה לדו"ח- זה לא מה שחשוב עכשיו, עריפת ראשים של השרים האחראים. מה שחשוב עכשיו זה לשקם, לתגבר ולשדרג את מערך הכבאות לקראת הדברים שיבואו. את לא קונה את זה?

שיקום ושדרוג מערך הכבאות והזרמת ציוד חדש ותקני כוח אדם חדשים כבר נעשו בשנה שחלפה. הם נעשו ופתאום באורח פלא נמצא להם כסף ותקציבים. הדבר הכי קל לי בעולם כראש אופוזיציה זה להגיד ערפו את ראש כולם. ואני חושבת שאם נגיד את זה אנחנו נפספס את הנקודה הקריטית וכבדת המשקל ביותר בדו"ח המבקר. בעיניי זה דו"ח יוצא דופן, מרשים מאוד במבנה שלו. ובעיקר הכוח שבו הוא בכך שהוא מטיל זרקור ענקי על תופעה מפחידה שמפרקת את המדינה מכוחה. וזו אותה אובססיה לבצע רפורמות מבניות בכל מחיר גם אם שר האוצר לא יודע אפילו איזה רפורמה הוא רוצה. באותה תקופה, שאני הייתי עדה לה, כששר האוצר אמר את המשפט המצרר לכבאים, לשר הפנים, לכולם- לא תקבלו גרוש. קיבלתם מספיק. אני יודע שאתם צריכים, אבל תקבלו רק אם תעשו רפורמה. המשפט הזה הוא אחד המשפטים המצמררים ביותר. אומר שר אוצר- אני יודע שאין כבאיות, אני יודע שאין כוח אדם, אני יודע שהארגון מפורק אבל אני מחזיק אתכם בגרון כאיום ועד שלא תעברו שינוי מבני, אני לא יודע איזה, אבל שינוי מבני נשמע טוב, לא תקבלו גרושים.

על זה אומרים היום כלכלנים בכירים, באותו מכתב לראש הממשלה, שהביקורת על האוצר איננה הגיונית

קודם כל צר לי על הכלכלנים האלה, חלק מהם אני מאוד מכבדת. הם פשוט לא קראו את הדו"ח וזה פשוט לא רציני. פשוט לא רציני. כנראה ששר האוצר אסף אותם אחד אחד, דיבר אל ליבם והוציא מהם את החתימה על המסמך המגוחך הזה. כיוון שלא נדרשה כאן פריצה בתקציב. היה תקציב. זה בדיוק העניין. אמר שר האוצר- יש לי כסף בשבילכם אבל אתם לא תקבלו אותו כי לא מוצא חן בעיני המבנה שלכם. למרות שלא היה קשר, הרי מה הקשר בין שינוי מבני לבין העובדה שלכיבוי אש נוסעים בכבאית בת 30 שנה שמקרטעת ושובקת כמה פעמים בדרך לדליקה. וזה קרה כמה פעמים לפני אסון הכרמל.

אני מבין מהדברים שלך שבעצם את רואה בשר האוצר אחראי אפילו יותר כבד משר הפנים למחדלים הללו?

כן, זה נכון. אני רואה בו אחראי יותר כבד, כיוון שכל ילד יודע, כל מי שמכיר את המערכת יודע, שגם אם שר ירצה לבצע שינוי משמעותי, או למלא צורך אקוטי, מציל חיים, שרים בממשלה לא יכולים לזוז בלי שר האוצר. בעצם מי שמנהל את המדינה זה אגף תקציבים, אבל בראש אגף תקציבים עומד שר האוצר וכאן שר האוצר ידע מפורשות. הוא אומר במו פיו, אני יודע שהארגון קורס אבל לא תקבלו גרוש.

לו היית היום ראש ממשלת ישראל היית מפטרת את שר האוצר ואת שר הפנים?

בכך התחלתי, אמרתי שאין לי עניין לדון בעריפת ראשים, זה לא רציני, אנחנו נפספס כאן את הנקודה. השיטה הזאת שאותה מאיר מבקר המדינה, של פירוק וכתישת גופים מצילי חיים כמו אחיות בריאות התלמיד, כמו אלמנטים מסוימים מתוך מערכת הבריאות, כמו מערך בריאות הנפש, כמו הוסטלים לניצולי שואה פגועי נפש, אותה שיטה של ייבש, הורד את הגרזן, עד שהגוף יתפרק ויתחנן ואז תוכל להפריט אותו. השיטה הזאת עברה, חצתה קו אדום במקרה הזה והביאה למותם מחמיר הלב, הכואב, המיותר, של כל כך הרבה אנשים טובים. וכאן אי אפשר, לא יכול להיות שלאוצר תהיה סמכות בלתי מוגבלת בכל מקום ובכל אתר, בלתי מוגבלת לחלוטין, אבל כשזה יגיע להטלת האחריות, פתאום הם יהפכו בחזרה לפקידים תמימים וחסרי יכולת. את הדבר הזה חייבים לתקן, אותה שיטה קלוקלת של פירוק המדינה כדי להפריט אותה, היא זו שהביאה לאסון הנורא הזה.

שלי יחימוביץ', אני מאוד מודה לך על הדברים הללו

תודה אריה