שלי בריאיון לאריה גולן ברשת ב' על הצעת חוק הסדרת מעמדם של פליטים ומבקשי מקלט

25 ביוני, 2012
האזינו:

 איתנו בעלת ההצעה שתועלה גם היא, ח"כ שלי יחימוביץ', יו"ר האופוזיציה ומפלגת העבודה, בוקר טוב.

בוקר טוב

אז איך הרעיון להכביד את היד על מי שמעסיקים את הבלתי חוקיים הללו? ולהילחם בתופעה בדרך הזו?

רעיון שאינו קשור כלל למציאות הישראלית. אותה מדיניות ממשלתית שהתעקשה שלא לבצע שום מדיניות מוסדרת, שום בדיקה של מהגרי העבודה הבלתי חוקיים, של הפליטים, ועשתה מיש מש אחד גדול מכל הדברים שנמצאים כאן בלי לטפל בהם, בלי שום טיפול, הביאה בסופו של דבר לאותה סיטואציה ששכונות דרומיות, מוחלשות, מוצפות בהמוני פליטים. זאת הסיטואציה היום. היעדר מוחלט של מדיניות. זה דבר שהוא בלתי נתפס.

אבל עכשיו התחילו לפעול בעניין הזה, ודאי את לא מרוצה מכך, אבל השאלה היא אם להעניק מעמד של פליטים לאלפיים מסתננים, לדעתו של ח"כ אופיר אקוניס זה הרבה יותר מדי.

אפילו קשה לי להתייחס לדבריו של ח"כ אקוניס כיוון שהוא פשוט לא קרא את ההצעה. נכון להיום, לא רק שהמדינה קולטת אלפיים אלא שהיא קולטת עשרות אלפים רבים ואנחנו נמצאים היום בסיטואציה שבה בישראל יש מאות אלפי אנשים שעונים להגדרות שונות ואיש לא מסדיר את מעמדם ואיש גם לא שולח אותם.

בוא נדבר על מספרים. אלפיים זה מספר גג. אם יהיו פחות פליטים אמיתיים, שהם ניצולי רצח עם וחוסים מדיניים זמניים ששייכים לקבוצה שזכאית להגנה זמנית, אם יהיו פחות מאלפיים כאלה, בוודאי שלא יקלטו אלפיים. אבל יש סיטואציה בינלאומית שבה כל מדינה מתוקנת נוטלת על עצמה לקלוט פליטים שהם ניצולי רצח עם או אנשים שנמלטו ממדינתם מטעמי רדיפה, בגלל דת, גזע, לאום והשקפה מדינית. ובוודאי שמדינת ישראל, שהיא בעצמה מדינת פליטים, הוריי הם ניצולי שואה שמשפחותיהם היו קרבן לרצח עם, בוודאי שמדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה להיות המדינה היחידה בעולם המערבי שאין לה מדיניות קליטת פליטים.

אז נניח שההצעה שלך מתקבלת. יתקבלו גג אלפיים. כל היתר, גם לדעתך צריכים לשלוח אותם חזרה לארצותיהם?

כן, חד משמעית. חד משמעית. ולכן ההצעה שלי, יחד עם חברי כנסת נוספים ממפלגת העבודה וגם מקדימה, היא הצעה שבסופו של דבר נותנת פתרון הרבה יותר יסודי מאשר אותה עצימת עיניים שפשוט מתכחשת לעצם התופעה. גם הגירוש הזה, הזדוני, של הזרים מדרום סודן, שנמצאים כאן, אין לו שום משמעות. מדובר בפרומיל מהזרים ששוהים בארץ. ואתה יודע מה, נגיד שבכל שנה ייקלטו אלפיים פליטי רצח עם אמיתיים ויזכו כאן להגנה כמו שמדינה מתוקנת צריכה להגן על פליטים כאלה, על פי נתוני הלמ"ס, ב-2030 יהיו בישראל 9.6 מיליון תושבים. אם יקלטו בישראל מדי שנה פליטים על פי המכסה הקבועה בהצעת החוק יהיו פה 36 אלף פליטים, שזה 0.375 אחוזים מהאוכלוסייה הכללית.

כל הרעיון הוא לייצר מנגנון שהמדינה מתעקשת שלא לייצר. מנגנון שבראשו עומד שר הפנים וחברים בו שופט בדימוס ונציגים ממשרד החוץ ונציג נציבות פליטים של האו"ם והם פשוט יבצעו ראיונות. ומי שאינו פליט ואינו ניצול רצח עם יוחזר בחזרה לארצו. ההצעה הזאת היא הרבה יותר משמעותית. לייצר איזון בין הגנה על ישראל מפני הצפה דמוגרפית של אנשים שהיא לא יכולה להתמודד עם קליטתם ובין הפגנת חמלה ומוסריות שאנחנו ראויים להפגין.

שלי יחימוביץ', אני מודה גם לך, בוקר טוב

תודה אריה.

 

להצעת החוק המלאה