שלי בריאיון אצל צבי זרחיה בערוץ הכנסת- על הניסיון להשתיק את המחאה ועל תקציב המדינה הצפוי

25 ביוני, 2012

 

 

 יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ', היית בהפגנה בשבת?

אני לא הולכת להפגנות באופן עקרוני. אני חושבת שהפגנות הן כלי מהמעלה הראשונה, כלי דמוקרטי של הציבור. ולנו, הפרלמנטרים, המנהיגים, יש שפע של כלים אחרים. אני לא נדחפת לפוטו-אופים אבל הרבה מאוד מהחבר'ה שלי נמצאים שם.

אז איפה קולה של האופוזיציה במחאה החברתית?

הקול שלי והקול של מפלגת העבודה הוא הקול שמבטא את התכנים של המחאה. הוא קול שקורא לכלכלה הוגנת ולחברה צודקת, לחלוקת משאבים הוגנת, לאחריות של המדינה כלפי אזרחיה, להפסקת הפרטת המדינה לידי בעלי הון, לרגולציה על התעשרות של מעטים על חשבון רבים, לזכויות של עובדים. הופעתי היום בפני נציגים של הסוכנות היהודית מכל העולם וסיפרתי להם שבישראל 50% מהעובדים לא מגיעים אפילו לסף המס. הם נדהמו מהנתון הזה. הקול שלנו הוא קול שיוצק תכנים במחאה וכמובן שחלק מהפעילים שלי הם גם פעילי המחאה.

וההפגנה הזו גלשה לפסים אלימים

תראה, צביקה, היו שתי הפגנות. הפגנה אחת ביום שישי, שאגב עברתי לידה. לא נדחפתי אליה אבל רציתי לראות איך זה נראה. שקטה לחלוטין, שיא אי-האלימות בהתגלמותה. הרבה חבר'ה טובים, אכפתיים, נהרו אל שדרות רוטשילד. ומנגד היו גם פקחים של העירייה, גם סיירת ירוקה ובעיקר שוטרי יס"מ שפשוט יצרו עימות מכוון. במדינה דמוקרטית, כשההמון שקט, צועד כדי למחות, המשטרה לוקחת צעד אחד אחורה ולא נכנסת ויוצרת עימות פיזי מכוון עם המפגינים. יש כאן שינוי אסטרטגיה מוחלט של המשטרה לעומת הקיץ האחרון.

יש פה יד מכוונת?

אני חושדת שכן.

מי? מי כיוון את המשטרה לנקוט בצעדים כאלה?

תראה, יש לי השערות. אני לא רוצה לומר אותן כאן. אני רק רוצה להגיד לך שזה לא יכול להיות שהמשטרה של הקיץ האחרון הפכה את עורה לחלוטין והפכה למשטרה אחרת. בקיץ האחרון ראית את השוטרים עומדים מחויכים בצד ומפרגנים למחאה ולא מתעמתים עם המוחים. ומאפשרים למיצג הדמוקרטי המדהים הזה שהיה כאן וכלל העולם סיקר אותו בהשתאות ואנחנו התגאינו בו, אמרנו במה אנחנו שונים מהמזרח התיכון. אמרנו, תראו, במזה"ת שם מתעמתים עם מפגינים, מכים אותם, תראו איזה יופי, איזו דמוקרטיה. היום יש עימותים פיזיים מכוונים, יש מעצרי שווא. תראה איך בית המשפט שחרר אתמול את כל העצורים. המשטרה רצתה להאריך מעצר, בית המשפט שחרר אותם מיד ואמר שאין סיבה לעצור אותם. יש כאן בפירוש דיכוי של כל ניצוץ של מחאה כי כולם זוכרים, הרי אם אותו כוח או רבע מהכוח הזה היה מופעל כלפי האוהל שהקימה דפני ליף לפני שנה בשד' רוטשילד, לא הייתה מתעוררת מחאת הקיץ.

אז מה את עושה כראש האופוזיציה אחרי הדיכוי והיד המכוונת שאת טוענת?

אני עושה כל שביכולתי בכל מישור אפשרי. קודם כל, אני מציעה את התכנים האלטרנטיביים ואת האופציה השלטונית האלטרנטיבית לממשלת נתניהו, שהיא ממשלה קפיטליסטית קיצונית שהולכת לפגוע בתקציב הזה באזרחים באופן חסר תקדים. ובגלל זה היא גם לא רוצה מחאה.

אבל בנושא הגנה על המפגינים או האפשרות שלהם להפגין, מה את הולכת לעשות?

אני עושה כל שביכולתי, אני שוחחתי אתמול עם השר לביטחון פנים והייתה לנו שיחה לא פשוטה. אני לא רוצה להגיד מה הוא אמר כי זאת הייתה שיחה בארבע עיניים. אבל אני מתכוונת לפעול בכל דרך אפשרית בכדי לאפשר... אתה יודע מה, צביקה, יש ויכוח כלכלי בישראל בין סוציאל-דמוקרטיה לבין קפיטליזם קיצוני, בגדול. אבל אין ויכוח על דבר אחד- ישראל היא מדינה דמוקרטית והיא חייבת לקדש את ערכי הדמוקרטיה. ובמדינה דמוקרטית אנחנו לא יכולים לראות יס"מניקים גוררים בכוח ובאלימות מפגינים. אגב, במדינה דמוקרטית אנחנו גם לא צריכים לראות בנקים מנופצים וחלונות ראווה מנופצים. אבל כשמדכאים מחאה שקטה ולגיטימית, מקבלים מחאת שוליים אלימה.

אבל המשטרה טוענת שהמפגינים התחילו, הם בעצם פוצצו שמשות של בנקים, ובמשטרה טוענים שהמפגינים הם בעצם אלו שפעלו תחילה.

אז יש לי שתי תשובות. אחת, כמו שאמרתי, ההפגנה ביום שישי הייתה הפגנה שקטה לחלוטין והמשטרה פעלה באלימות.

אבל אולי במוצאי שבת המוחים בעצם עברו לנקוט באלימות כמו שההפגנה לא השיגה שום דבר ביום שישי.

זה לא שהיא לא השיגה שום דבר, זה שהיא דוכאה בכוח. כשאתה מדכא הפגנה לגיטימית ושקטה בכוח אתה מקבל תופעות שוליים אלימות של בריונים שצריך לגנות אותם כמובן בכל גינוי אפשרי. אבל יש לי עוד דבר לומר על זה. לא מדובר בשני בריונים שהולכים מכות וזה אומר זה התחיל וזה אומר זה התחיל. המשטרה היא זרוע הביצוע של ממשלת ישראל, של הריבון וחל עליה אחריות מאוד גדולה לרגישות, לסובלנות, לנהל את העניינים האלה, כדי שלא יצאו מכלל שליטה.

אז מה עושים כדי שמחזות כאלו לא יישנו בהפגנות הבאות, הן מצד המשטרה והן מצד המפגינים?

קודם כל, הציבור צריך לצאת בהמוניו. ציבור שקט, שומר חוק, צריך לצאת ובגופו להפגין שלא מדובר במשהו שולי. אגב, במוצאי שבת צעדו עשרת אלפים איש ברחובות, זה המון. זה המון. זה היה במחאה על מה שקרה ביום שישי. אז קודם כל הציבור צריך לומר את דברו ולא להסכים שהוא יושתק באמצעים גם אלימים וגם פוליטיים כי יש גם הסתה נגד המחאה. שטייניץ קרא הרי לבקר את מובילי המחאה, כשכמה חודשים קודם הוא עוד התחנף אליהם והתרפס אליהם. אז גם הציבור צריך לעשות את דברו וגם אנחנו נעשה את כל שביכולתנו ואנחנו לא נאפשר שהדמוקרטיה במדינת ישראל תפגע.

הזכרת את שטייניץ. בקרוב הממשלה תדון בשורה של גזירות בתקציב החדש. מסים, העלאת מע"מ, קיצוץ בתקציב וקיצוץ בשירותים.

תראה, הממשלה הזאת בתקציב 2013 הולכת לעשות את ההיפך המוחלט ממה שנשמע במחאה שנה קודם. ולרגע הממשלה העמידה פנים שהיא מתכוונת ללכת לקראת הקולות האלה, שמייצגים בסופו של דבר את רוב רובו של הציבור. הולך להיות קיצוץ של 17 מיליארד שקלים. זה אומר פחות חינוך, פחות בריאות, פחות ביטחון ברחובות, וזה אומר שעל כל הדברים האלה אתה תצטרך לשלם מהכיס שלך. וזה אומר שאם אתה עשיר תוכל להבטיח לעצמך בריאות טובה אבל אם אתה עני או מעמד ביניים, אתה תצטרך לשלם מכיסך על מה שאתה ממילא כבר משלם עליו מסים. זה מייצר פערים בלתי נסבלים וזה הרס הכלכלה והרס החברה ואנחנו נלחם בזה בכל דרך אפשרית.

השאלה היא, אם האופוזיציה כל כך קטנה, איך אפשר להילחם?

אתה צודק. האופוזיציה לא רק קטנה, היא גם נורא מקוטבת. יש לך מצד אחד את בל"ד ומהצד השני את האיחוד הלאומי עם כהניסט כמו מיכאל בן ארי, כשמפלגת העבודה בתווך. אבל אופוזיציה זה לא רק פרלמנטריזם. זה גם פרלמנטריזם אבל גם יצירת אלטרנטיבה שלטונית, דרך מלאת תוכן, שפויה. אנחנו הולכים לנתח את התקציב על בוריו, אנחנו מכינים כבר תקציב חלופי. יש לנו צוות ענק של מומחים שמסייע לנו ואנחנו פשוט נציב אלטרנטיבה שפויה והוגנת.

מה לגבי תקציב דו שנתי? הממשלה הפכה את זה כבר לנוהג קבוע, מה שיעקר את כוחה של הכנסת.

קודם כל זה מופקר. כי אין באמת דבר כזה תקציב דו שנתי. הרי הוא לא מבטיח יציבות. בדיוק ההיפך. ראינו בתקציב הדו שנתי הקודם כמה שינויים בלתי מתוכננים, פתאום, של עשרות מיליארדים שזרמו לפה ולכאן. לכן המצג שווא כאילו זה מבטיח יציבות הוא כוזב. דבר נוסף, איך זה יכול להיות שישראל נשארה שפן הניסוי היחיד בעולם לסידור המשונה הזה ושום מדינה לא הלכה בעקבותיה? כנראה בכל זאת משהו, מדינות העולם, לכל סוגיהן, מבינות דבר או שניים בתקציב ואנחנו מתעקשים על הדבר הזה שהוא גם בפירוש אנטי דמוקרטי, כי הוא מנטרל לחלוטין את הכנסת מתוכנה.

ח"כ שלי יחימוביץ', ראש האופוזיציה, תודה רבה

תודה צביקה

 

פורסם