שלי במסיבת העיתונאים בכנסת הבוקר: "ביבי, בוא לבחירות. החודשיים האחרונים היו רק בוז וקלון למערכת הפוליטית"

18 ביולי, 2012

 

 

 

 

 

 "אנחנו בסופו של קרקס פוליטי דוחה במיוחד שנמשך, לצערי, יותר מחודשיים. קרקסים יש בהם אלמנט בידורי, אבל לא היה שום דבר משעשע בקרקס המתמשך הזה. היה בזה רק בוז וקלון למערכת הפוליטית. היינו עדים לשבירת כל שיא באופורטוניזם. היינו עדים לספינים, תרגילים פוליטיים, חבירה פוליטית – ראשיתה בחטא וסופה בחטא. הסיטואציה הזו שעלולה להיות פתטית עד כדי שעשוע היא מסוכנת מאוד, כי היא מסכנת את הדמוקרטיה הישראלית והיא גורמת לציבור לאבד את האמון במערכת הפוליטית. מה חושב הציבור כשהוא רואה את ערימת התרגילים חסרי התקדים?

מילה על רה"מ נתניהו – לרה"מ יש חזון. לחזון הזה קוראים בנימין נתניהו, ובזה מתרכזים כל מעשיו. אחרי שהיינו עדים להבניה מגוחכת של אותו ביבי קינג, לכאורה, אנחנו מסתכלים על מעשיו במיוחד בחודשים האחרונים- בפועל, אנחנו רואים הישרדות בכל מחיר. היעדר חזון מוחלט, היעדר דרך. לא דרך חברתית- כלכלית, לא דרך מדינית, לא דרך אזרחית. אין יותר יעדים לממשלה הזו. היעדים הם רק יעדי הישרדות. למדינת ישראל מגיע יותר מזה. אנו עדים לאוסף החלטות, התנהגויות, ספינים שכל תפקידם לא לדאוג לאזרחי המדינה אלא לאזרח נתניהו. מגיע לנו יותר מזה. איך אפשר לסמוך על ראש ממשלה כזה, שחי ממבזק למבזק, מספין לספין, משנה את דעתו תוך 24 שעות? מגיע לנו יותר.

חווינו נזק מצטבר מהתקופה הזאת, שהיא תקופה של דמדומים פוליטיים- וזה לא גורם לי אושר לחיות בתקופה של דמדומים פוליטיים. אני אומרת שוב, זה מסכן את המערכת הפוליטית כולה. הפארסה הזאת עלתה לנו ביוקר ואסור שהיא תמשך. לפני 70 יום היינו אמורים, באותו לילה מר ונמהר, להתניע תהליך בחירות וביום הזה להיות 7 שבועות לפני בחירות.

אני פונה אליך רה"מ ואומרת לך- ביבי בוא לבחירות, בוא לבחירות. זה הדבר הצודק, זה הדבר הנכון, זה הדבר הראוי, זה הדבר שמגיע למדינת ישראל. זה הדבר שהיה צריך להתרחש לפני חודשיים. בחמישה בספטמבר היינו צריכים ללכת לבחירות. בוא לבחירות על הנושאים שמעסיקים את החברה הישראלית, בוא לבחירות על הנושאים הערכיים שהציבור זכאי ללכת עליהן לקלפי ולהכריע עליהם בצורה נקייה בלי עננת הספינים, הפוטו-אופים והדילים המכוערת שהבאת על ראשנו בחודשים האחרונים. גררת אותנו לתקופה עלובה ובזויה. אתה יודע שאין לך שום אפשרות הכרעה אמיתית בשום עניין. התקציב שאתה מתכנן עבורנו הוא תקציב קטסטרופלי, מפורר, מגדיל פערים, מוביל את החברה הישראלית למקומות שאסור לנו להיות בהם – אסור לנו להיות במקומות כאלה שבהם מעמד הביניים נגרס ונשחק והחלש ניגף מאחור ואילו החזק שועט קדימה ומתעשר עוד ועוד על חשבון החברה הישראלית ובשיתוף פעולה מלא של ראש הממשלה.

בוא לבחירות. יש לנו גם תאריך הגיוני. הפכנו בו וניתחנו אותו, הגענו למסקנה שהתאריך הנכון ביותר, שיש בו גם אולי כדי לתקן את הנזק שכבר נגרם, הוא ה-27 בנובמבר השנה. אני קוראת לך אדוני ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביבי, בוא לבחירות.לא נפזר את המושב הזה לפני שתתקבל ההחלטה על פיזור הכנסת. נקבע את המועד- 27 בנובמבר. אחריו, אני מקווה, הממשלה בראשותי כבר תרכיב תקציב חדש שיהיה בו משום תיקון וריפוי לחוליים האלה שאי אפשר לדחוק אותם מתחת לשטיח.

שלושה דברים ודאיים אנו יודעים ברגע זה: קדימה אינה קיימת יותר, הבחירות יוקדמו, המאבק על ההנהגה הוא בין מפלגת העבודה בראשותי ובין הליכוד בראשות נתניהו. וזה מאבק בין פוליטיקה של ספינים, של הישרדות, של פוטו-אופים, של תרגילים, לבין פוליטיקה שהיא רק מכשיר וכלי למימוש דרך והשקפת עולם".

אולי את קוראת לבחירות כי את רואה שקדימה הייתה המפלגה שבה עסקו בחודשיים האחרונים, גם אם דברים רעים נאמרו פה ושם, עדיין בסקרים קדימה מתאוששת, אולי על חשבון מפלגת העבודה, ולא בדיוק לא קיימת כמו שאת אמרת.

תראה יואב, יש דבר אחד שאתה לא יכול להאשים אותי. וזה חוסר קונסיסטנטיות. אני הובלתי את המהלך להקדמת הבחירות לפני 70 יום. לרגע לא חשבתי שהחבירה הבזויה והפתטית והחיבוק העז הזה, בין קדימה לבין נתניהו, יוביל לתוצאה טובה. אמרתי את זה כל הזמן. אמרתי את זה בלילה שזה קרה בו, אמרתי את זה במהלך החודשיים האלה. קראנו תיגר על עצם ההקמה של ועדת פלסנר שלא היה לה כל מעמד חוקי או חוקתי והיה ברור שמדובר בעוד תרגיל פוליטי. אני מאוד עקבית בעמדתי, אני חושבת שהציבור זכאי ללכת לקלפי ולהכריע הכרעה נקיה, שכבר לא מסואבת באותה עננת ספינים ותרגילים שהיינו עדים לה. אני מאמינה שהמאבק על ההנהגה יהיה ביני ובין נתניהו, בין העבודה ובין הליכוד, אלו שתי מפלגות אמיתיות. קדימה סיימה את תפקידה, לכן השאלה באמת לא רלוונטית לצורך העניין. ואני קוראת לכל המערכת הפוליטית וגם למופז לעשות סוף סוף את הדבר הנכון וללכת לבחירות.

ח"כ יחימוביץ', יש ביקורת מאוד קשה עלייך בחודשיים האחרונים, על כך שבעצם לא הצלחת להשפיע, לא היית רלוונטית בוויכוח בכל מה שנוגע לשוויון בנטל, לא השתלבת בשיח הזה, לא השפעת עליו. יכול להיות שעכשיו הכי קל לבוא ולדרוש בחירות?

אני חוזרת, מורן, ואומרת שהתביעה שלי לבחירות היא עקבית והיא לא תלוית ספין כזה או אחר או אירוע כזה או אחר. בואי נודה, אני היחידה שלא עשיתי פוליטיקה על חוק טל. ותאמינו לי שזה נורא, נורא קל לעשות פוליטיקה על חוק טל. במיוחד כלפי הציבור שלי. כל כך קל להתלהם, כל כך קל לחיות על קו השסע הזה, הנצחי, מאז קומה של המדינה, בין חרדים וחילונים. כל כך קל לגזור קופון פוליטי. כל כך קל. ובחרתי במודע שלא לעשות את זה, לא היום, לא בשבועיים האחרונים, לא בששת השנים האחרונות, לא בעשר השנים האחרונות. בחיים האלה על קו השסע של העוינות והשנאה, בין ציבורים שעל קו השסע הזה, חיות רק מפלגות שאין להן אג'נדה. מפלגות שאין להן דרך והשקפת עולם בוחרות לחיות על קו השסע של השנאה. לא. לי יש מטרה אחרת, יש לי מטרה לכונן כאן אתוס מכונן משותף.

לגופו של חוק טל, הפתרון שאני מביאה הוא פתרון אמיתי, ריאלי, פרגמטי. אני אומרת באופן חד משמעי שאפשר לגייס יותר, הרבה יותר בני 18 כאן ועכשיו, חרדים, לא בני 22-23 כמו במתווה פלסנר ולא בני 26 כמו במתווה נתניהו, שכבר עלותם לצבא גדולה מאוד והצבא לא באמת רוצה אותם והם מהווים נטל על הצבא, אלא בני 18 שהגיעו לגיל גיוס, חרדים. אפשר לגייס אותם כאן ועכשיו בקלות רבה אם המדינה תשתמש כבר במכשירים שעומדים בידיה. אני מדברת על בני 18 ואני מדברת על אלה שלא לומדים. וכולם יודעים וגם העולם החרדי יודע שאחוזים מאוד גבוהים ממי שרשומים כתלמידי ישיבה, אינם לומדים בפועל. מדינת ישראל יש לה מכשירים משלה לאכוף את חוק הגיוס. היא לא השתמשה בהם מעולם. מעולם לא היה ניסון באמת, באופן פרגמטי, בהידברות. וזה נושא שאני עוסקת בו הרבה שנים, בלי לגזור קופון, בלי כותרות. אני יודעת בוודאות שלו אני ראש ממשלה, היו מתגייסים עכשיו יותר בני 18 חרדים מאשר בכל מתווה שקיים על השולחן, בלי שנאה, בלי מדון, בהסכמות וכחלק ממתווה כולל של שילוב החברה החרדית בתוך החברה הישראלית, כשבראש ובראשונה שילוב בעולם התעסוקה והפיכתם של אזרחים חרדים במדינת ישראל לאזרחים משלמי מסים ונושאים בנטל העבודה, הפרנסה ומימון דרכה של המדינה.

ואני מתחייבת שאני לא אתלהם, אני לא אגזור קופון, אני לא אצטלם בהפגנות. זה לא יהיה. הדברים האלה לא יהיו. אני יודעת שיש ציפייה במקומות מסוימים שאעשה את זה. אני לא מתכוונת להיענות לציפייה הזאת. סוגיית חוק טל היא סוגיה מכריעה כיוון שהיא נוגעת לשתי סוגיות. סוגיה אחת זה שילוב החברה החרדית בתוך החברה הכללית והסוגיה השנייה זה ערך השירות בצבא העם שהוא ערך מאוד מאוד משמעותי בעיני והוא חלק מהסולידריות החברתית במדינת ישראל.

אני, עם כל החשיבות שאני מייחסת לעניין הזה, אני לא נגררת אחרי סדר יום, אני מייצרת סדר יום. יש לי סדר יום כלכלי וחברתי ואני משוכנעת לחלוטין שהוא סדר היום המרכזי של מדינת ישראל, שקובע את דמותה ואת דרכה יותר מכל דבר אחר. וסדר היום שלי זוכה לביקורות מדי פעם. ולפעמים הוא באופנה ולפעמים הוא לא באופנה. אני לא מפלגת אופנה. ואני לא בפוליטיקה בשביל אופנה חולפת. ולראיה, בסופו של יום, גם הבחירות האלה בסופו של דבר ייסובו סביב התקציב. תקציב זאת מילה קטנה אבל זה מגלם בתוכו הכל, זה מגלם בתוכו את הזכות הבסיסית של בני אדם במדינה מודרנית ומתקדמת ליהנות משירותי בריאות בלי לשלם עליהם מכיסם, לשלוח את הילדים לבית הספר, להתחנך וללמוד בלי לשלם מכיסם, הקטנת פערים וכל אותן סוגיות כל כך משמעותיות, לא להעביר את המדינה נתחים נתחים לבעלי הון. אלו סוגיות משמעותיות ועליהן תהיה מערכת הבחירות הקרובה.

בדרך כלל כשיו"ר אופוזיציה קורא להקדמת בחירות, הוא עושה את זה על בסיס ההנחה שיהיה מהפך שלטוני לאחריהן. על בסיס הסקרים האחרונים אנחנו רואים שהציבור רוצה לראות את ראש הממשלה הנוכחי מרכיב גם את הממשלה הבאה, אז מה הבהילות בעצם?

אני חולקת עליך ספי. בנימין נתניהו לא נמשח למלכות, לא ירד מטה קסמים והכתיר אותו לראש ממשלה לנצח נצחים. אני חושבת שהציבור בחודשיים האחרונים, ביתר שאת, גם לפני חודשיים רציתי ללכת לבחירות, אז אחרי החודשיים האלה הציבור מבין ביתר שאת שמיתוס ביבי קינג, שכל כך לובה והועצם על ידי מערכת יחצנות משומנת ביותר, שבזה אין ספק שראש הממשלה מצטיין, אי אפשר לקחת את זה ממנו. הציבור יודע שהוא צריך לבחור בין שתי דרכים. בין דרך של קיפאון טוטאלי בכל תחום אפשרי, דרך של פערים בלתי נסבלים בחברה הישראלית, בלתי נסבלים. אנחנו במקום הראשון מבין מדינות ה-OECDבפער בין עוני ועושר, זה דבר שאי אפשר לקבל אותו. ועוד שורה של סוגיות שאתם מכירים אותן ואני לא אפרט, קפיטליזם פרוע ומשתולל. רק עכשיו, רק לפני שבועיים הצלחתי למנוע תסריט שבו נמל אילת, שער הכניסה של ישראל, יועבר שוב למשפחת עופר...

אני מאמינה שיש בכוחנו ליצור לא רק בלוק חוסם בבחירות הבאות אלא גם, במאמצים רבים, זה יהיה לא קל, נתניהו הוא פוליטיקאי חזק אבל פוליטיקאים קמים ונופלים. אני חושבת שהחודשיים האחרונים המחישו ביתר שאת את הצורך בהחלפת הממשלה. מפלגת העבודה מאוד ערוכה לבחירות האלה. בזמן שכל המפלגות עסוקות בריצה אחרי ספין דוהר כזה או אחר או טרנד דוהר כזה או אחר, אנחנו עשינו עבודה מאוד יסודית של הכנה ארגונית, אנחנו מוכנים לבחירות ושוב, אני קוראת ללכת לבחירות. העם יאמר את דברו.

ישראל ביתנו מעלה היום הצעת חוק לגיוס לכל לבני 18, יהודים וערבים. האם תתמכו בהצעה והאם תעלו את הצעת החוק של בוז'י לפיזור הכנסת?

באשר להצעת החוק של ישראל ביתנו, אנחנו קיימנו על כך ישיבת סיעה והחלטנו כאיש אחד, בלי ויכוחים ובלי דילמות, להצביע נגדה באופן חד משמעי. מדובר בעוד הצעה מבית מדרשו של האיש שרוצה, לא רק להבעיר את המזרח התיכון, אלא כנראה גם להבעיר את מדינת ישראל. הצעת חוק שהיא לא ריאלית, היא לא תתבצע מעולם. הוא יודע את זה, הרי הוא פוליטיקאי פרגמטי. אנחנו לא מתכוונים לשתף פעולה עם עוד ספין לא סביר, לא הגיוני, מכוער, לא שוויוני וגזעני של אדם שמהווה את ההיפך המוחלט מהשקפת עולמה של מפלגת העבודה.

באשר לחוק הקדמת הבחירות אנחנו נבחן היום, יש שני מסלולים. מסלול אחד הוא הצעת החוק לפיזור הכנסת שמונחת כעת בוועדת הכנסת. אנחנו התחלנו את התהליך הזה בהצעת חוק שחתומה עליה כל סיעת העבודה. היא עברה קריאה ראשונה באותו לילה מר ונמהר, ירדה לוועדת הכנסת להכנה לקריאה שנייה ושלישית, בושלה והוכנה לקריאה שנייה ושלישית, אלא שאז היו שני חברי כנסת שביקשו רביזיה. ח"כ יואל חסון מקדימה וח"כ עינת וילף מעצמאות. ואני קוראת לשני חברי הכנסת האלה למשוך את הרביזיה היום ולאפשר העלאת החוק לפיזור הכנסת בקריאה שנייה ושלישית. אגב, זה גם מבחן של קדימה, אם הם באמת רוצים ללכת לבחירות, הם מוזמנים למשוך את הרביזיה שלהם כאן ועכשיו בדקות הקרובות. באשר להצעת החוק של ח"כ יצחק הרצוג, ראש סיעת העבודה, אנחנו נבדוק במהלך היום את הייתכנות של העלאת הצעת החוק הזאת והעברה שלה בקריאה טרומית ואז נחליט יחד אם היא תוצבע או תהפוך להצעה לסדר.

תודה רבה

 

פרסומים נוספים:

ynet

הארץ

וואלה

nrg

חדשות 2

מגאפון

mako

נענע10

גלובס

גל"צ

TheJerusalemPost