שעת שאלות לשר התמ"ת- "יישום החלטת הממשלה לעידוד עסקים קטנים"

23 ביולי, 2012

שאלה:

ביולי 2011 התקבלה החלטת ממשלה 3409 שהוגדרה כ"היסטורית" לעידוד עסקים קטנים ובינוניים, ההחלטה קבעה שיש להעניק ביטחון סוציאלי לעצמאים בתחום הפנסיה וביטוח האבטלה. מאז ההחלטה לא הגיעה לכדי יישום. מתי וכיצד יש בכוונת משרד התמ"ת לקיים את ההחלטה? מה היקף התקציב שהוקצה ליישום ההחלטה?

 

תשובת שר התמ"ת, שלום שמחון:

בנוגע להחלטת ממשלה 3409 שהוגדרה כהיסטורית לעידוד עסקים קטנים ובינוניים, הריני להשיבך כי אחד הקשיים שעסקים קטנים ועצמאים מתמודדים איתם, הוא היעדר רשת ביטחון במקרה של כישלון. עצמאי שנאלץ לסגור את העסק שלו, לא זכאי לדמי אבטלה, ונעדר את אותה תקופת התארגנות שקיימת אצל שכירים.
מזה זמן מה שאנחנו פועלים ליצירת מסלול ייעודי לעצמאים שסגרו את עסקם, ומתאמצים לפתח מודל שיהיה מקובל על כל הגורמים המעורבים: משרד האוצר, ביטוח לאומי ונציגי העצמאים. מדובר בתהליך מורכב שדורש יצירתיות רבה בעיצוב הפתרונות.

כרגע נבדקות שתי חלופות: מסלול שמשלב בין חיסכון פנסיוני וחיסכון למקרה של אבטלה, ומנגנון דמי אבטלה לעצמאים בתוך ביטוח לאומי. באשר למסלול בביטוח הלאומי, קיימים חילוקי דעות לגבי הגובה של הפרשות העצמאים לטובת דמי אבטלה, לעומת ההפרשות של שכירים.

משרד התמ"ת מוביל את תהליך מציאת הפתרון, תוך מאמצים מרובים לגישור בין העמדות השונות. המודלים המוצעים צריכים להיות כמובן מקובלים על העצמאים עצמם, שמתאפיינים ברמת שונות גבוהה ביותר.

אני מקווה כי אנו נמצאים במקצה מכריע ומסכם שייתן פתרון מוסכם ויעיל, ויעודד יזמים מוכשרים עם פוטנציאל לצאת לדרך עצמאית ולהתמיד בה.