יחימוביץ': נתניהו הופך אותנו ליוון

25 ביולי, 2012

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', אומרת כי השימוש בדוגמת יוון כאילו מדובר בגרעין האיראני, והאיום ביוון כדי להטיל מס מעוות על עניים ומעמד הביניים בלבד ולמוטט את השירותים לאזרח, מתפוצץ לנתניהו בפרצופו. "נתניהו הוא האשם הישיר ביצירת הבור הענק בהכנסות המדינה, והוא זה שמצעיד אותנו למצבה של יוון על אף ששתי הכלכלות שונות לחלוטין.

הרפורמה במס, יציר כפיו של נתניהו, שמפניה התריע שוב ושוב נגיד בנק ישראל היא זו שגרמה לבור בהכנסות. כעת במקום לתקן את הכשל שיצר באמצעות שימוש בהכנסות זמינות והגיוניות, הוא ממשיך באותה מדיניות כושלת אשר גם תרחיב את הגרעון, גם תרסק את מעמד הביניים וגם תהפוך את העניים לעניים יותר."

יחימוביץ' אומרת כי לנתניהו שני מקורות כספיים זמינים. האחד, המסים על הרווחים הכלואים של החברות הבינלאומיות המגיעים לכדי עשרות מיליארדים שהחברות חייבות למדינה על פי חוק. דווקא את החובות האלה הוא מתכוון למחוק, מתנה שכל נישום בן תמותה רגיל יכול רק לחלום עליה. מקור נוסף הוא הטלת מס ירושה על ירושות של עשירים מאוד אשר יכניס, לפי הצפי של מחלקת המחקר של הכנסת, 4 מיליארד ₪ בשנה. את מס החברות, שנתניהו הוריד לשיעור שהוא מהנמוכים בעולם וכך פגע בהפקרות בהכנסות המדינה, הוא יכול לעלות לאלתר באחוז או שניים. כל אלה ומקורות רבים נוספים הם מסים פרוגרסיביים, צודקים ויחסיים. במקומם הוא בוחר למלא את הבור באמצעות התעללות נוספת במעמד הביניים ובעניים.
אין שמץ של הגיון כלכלי או צדק בהטלת מע"מ שהוא מס הגדל באופן יחסי ככל שאדם הוא עני יותר. זהו עיוות מוחלט של התפיסה המוסרית שבבסיס מס ההכנסה ועיוות כלכלי קשה שמביא את ישראל בדהרה מהירה לפערים מפלצתיים ולריסוק מעמד הביניים, שני תהליכים שהם מסוכנים לא פחות מאיומים ביטחוניים.