שלי הבוקר בריאיון לגל"צ: "השיח החברתי מאיים על בנימין נתניהו ועל השקפת העולם האולטרה קפיטליסטית ואולטרה מיושנת שלו"

26 ביולי, 2012
האזינו:

יו"ר מפלגת העבודה בריאיון לאילנה דיין בתוכנית הבוקר של גל"צ:

 

בוקר טוב ליו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ'

בוקר טוב אילנה

כשאני שומעת על ההתייעצויות הקדחתניות אצל ראש הממשלה, נגיד בנק ישראל, צמרת האוצר, ההחלטה על התייקרויות, העלאת מסים, והחרדה שהמשק עלול להתגלגל לאיזשהו מקום ספרדי, פורטוגלי, איטלקי, לגירעון שלא תהיה לנו עליו שליטה, אני מתרשמת שיש כבר קברניטים אחראיים בירושלים.

קודם כל זה נכון, יש בור גדול בהכנסות המדינה. אבל את הבור הזה חפר נתניהו במו ידיו.

מה שלא שולל את העובדה שצריך לכסות אותו

זה נכון אבל הדברים קשורים אחד לשני. קודם כל אתה לא יכול לעמוד על שפתות הבור ולהגיד גוואלד- ספרד פורטוגל. אגב, אמירות חסרות שחר. ספרד ופורטוגל אלה שני מקרים שונים לחלוטין. אחת הסיבות שיוון התמוטטה היא הפחתת המסים לחברות הגדולות, מה שנתניהו הולך בעקביות אחרי הנתיב הזה ובסופו של דבר מי שימיט עלינו את מה שמתרחש ביוון, שזה מאוד מורכב ולא נכנס לזה, יהיה נתניהו במו ידיו. הבור הזה נכרה בגלל הרפורמה במס שנתניהו הוא אביה ומולידה ב-2003 כשר אוצר. ב-3 השנים האחרונות אני הייתי עדה לקריאות של נגיד בנק ישראל סטנלי פישר, לא של שלי יחימוביץ הסוציאל דמוקרטית, לנתניהו להפסיק את מתווה הרפורמה במס. באו אלינו כלכלנים של ה-OECD ואמרו תפסיק את המתווה של הרפורמה במס, היא פוגעת בהכנסות המדינה שלך, היא מסכנת אותך, היא מייצרת פערים בין עוני ועושר, היא מיטיבה עם מי שיש לו, לא נותנת כלום למי שאין להם, והוא בשלו. תקוע באותה כלכלה מיושנת מילטון פרידמניסטית והנה הוא עומד על שפתות הבור. עכשיו יש בור, במה למלא אותו? האם למלא אותו ברווחי העתק, במסים שהחברות הבינלאומיות חייבות למדינה, חייבות על פי חוק, מסים שהן חייבות למדינה, עשרות מיליארדים? לא, מה פתאום. בשביל זה הוא יחוקק חוק מיוחד שיפתור אותן מתשלום, מה שכל נישום היה מת שיקרה לו.

עכשיו, כשאני שומעת אותך ואני מדמיינת את המאזין מן השורה ששומע אותך עכשיו בפקק או בדרך לעבודה או בדרך להביא את הילדים לקייטנה ושומע שאת אומרת לו, תקשיב, דפקו את החלשים בעבר, דופקים את החלשים היום. לקחו מהעניים בעבר, לוקחים מהעניים היום. האם את חושבת ששם, בלשכת ראש הממשלה בירושלים, יש היום איזשהו חשש מהתעוררות מחדש של המחאה החברתית? או ששם חיים בתחושה שהניצוץ הזה כבר לא יתלקח שוב.

המחאה החברתית לא הייתה איזה יצור תלוש מקונטקסט שיום אחד הרים את ראשו ונעלם. היא הייתה תולדה של זרמים תת קרקעיים שרחשו וגעשו בחברה הישראלית לפחות עשור שלם קודם, שגם הפוליטיקאים התעלמו מהם וגם התקשורת התעלמה מהם והיה שיח מאוד יומיומי ומאוד משמעותי שלא חדר לאליטות. האליטה התקשורתית והפוליטית המשיכה להתעסק עם ימין-שמאל מדיני, הזניחה לחלוטין את סדר היום הכלכלי והחברתי ולכן דברים קרו כאילו בלי משים, את יודעת, עברנו תהליכים דרמטיים, כלכליים וחברתיים...

כולל התהליכים שתיארת כרגע, כולל הכלכלה של נתניהו כשר אוצר

כולל זה, את יודעת מה, אני זוכרת שהייתי עדיין בחדשות ערוץ 2 והכנתי גילוי דעת, אותה פינה שלי לאולפן שישי, על קיצוץ של 4 אחוזים בקצבאות הזקנה. זה היה דבר מדהים, כל שבוע, זה לא טופל בכלל בתקשורת הקונבנציונאלית, לא טופל בכלל. תארי לך היום היו מקצצים 4% בקצבאות הזקנה. לא נגעו בזה, ואני זוכרת שכשעשיתי את גילוי הדעת, מי שהיה אז העורך שלי, רם לנדס, אמר שזאת פינה נורא לא סקסית ומשעממת. אז משם עשינו כברת דרך אדירה מבחינת הפריצה התודעתית בציבור. שגם, אני מבינה שאת מראיינת את סמי פרץ אחריי, בין היתר גם העיתונות הכלכלית, שהיא לאו דווקא סוציאל דמוקרטית כמוני, תרמה...

אבל הייתה עוד עיתונאית אחת שהניפה את הדגל הזה ברמה... תראי, אני שואלת את זה בזהירות. אנחנו בתחנה מתחרה בגלי צה"ל, אין בנו שום שמחה לאיד לגבי מה שקורה ברשות השידור, ההיפך. אנחנו חרדים לשידור הציבורי, אבל האירועים של השבוע האחרון, כשמחליטים שם בהנהלה להצמיד מגיש אורח מאזן כלשהו לקרן נויבך, דווקא לקרן נויבך. פה אני רוצה לשאול אותך- האם, כמו שאת מכירה את הגופים האלה, גם את רשות השידור, גם את הממלכה בכלל, האם מישהו שם מזהה שדווקא הדגל החברתי, דווקא תוכנית שצבועה בצבעים חברתיים כל כך עזים, דווקא שם תמונה הסכנה? בוא נאזן אותה, בוא נטפל קודם כל בה?

טוב, אני אענה לך שתי תשובות ושתיהן נכונות. אחת- בכל פעם שבנימין נתניהו ראש ממשלה, הוא כבר היה ראש ממשלה, יש לו אובססיה להשתלט על גופי השידור כולם. הוא מנסה גם להתערב בערוץ 10 והוא מנסה להתערב בחינוכית ובוודאי בכל חלקי רשות השידור. אז זה דפוס קונסיסטנטי אצל נתניהו. התקשורת נורא חשובה לו ואין לו עקבות כשהוא בה להשתלט עליה. אני זוכרת שגם אני חוויתי את זה ברדיו, כשנתניהו היה ראש הממשלה במהדורה הקודמת וסבלתי סבל גדול. אבל כן, התשובה היא כן, השיח שקרן מובילה בתכנית שלה הוא שיח שמאיים על ראש הממשלה. ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא אולי מודאג מהתחדשות המחאה אבל הוא יותר מודאג מהשורשים של אותה מחאה, מכך שהציבור כבר לא טיפש, התודעה שלו מפותחת, הוא לא אומר כזאת ראה וקדש, הוא קורא תיגר. יש שיח חדש על חלוקת ההון, על הפרטות, על חלוקת משאבים, על הגז. השיח הזה מאיים על בנימין נתניהו ועל השקפת העולם האולטרה קפיטליסטית ואולטרה מיושנת שלו. הוא לא לומד דבר ולא שכח מאומה. הוא עדיין יחד עם רייגן ותאצ'ר ואנחנו לא מרגישים כאן איזושהי התעדכנות בהתפתחויות שחלו בכלכלה העולמית. כן, השיח הזה מאיים עליו והשיח שקרן מובילה בתכנית שלה, גם אם היא נזהרת בכבודו, גם אם היא מאוזנת, עדיין קורא תיגר על שלטון נתניהו.

שלי יחימוביץ', יו"ר מפלגת העבודה, נסתפק בדברים האלה. תודה רבה לך

תודה אילנה, בוקר טוב