שלי בריאיון לרדיו קול חי: "כל החוקים שלי עוסקים במניעת אי שוויון בחברה הישראלית. חוקים שהם חברתיים וכלכליים ודואגים לחלוקה יותר הוגנת של המשאבים"

27 ביולי, 2012

יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' בריאיון לנועם זיגמן ב'המהדורה המרכזית' של רדיו קול חי:

 ...

עכשיו הצעות החוק שעברו בכנסת, למשל הצעת החוק שלך בוועדת העבודה והרווחה, אמנם היא לא עברה עד הסוף במליאת הכנסת, אבל זה משהו שקשור להבטחת הכנסה שמקבלי הבטחת הכנסה ימנעו מבעלות על הרכב. זה עוד מהלך שראש הממשלה עושה ובאיזשהו מקום פוגע במעמד הביניים כמו שאנחנו נוהגים להגדיר אותו, או המעמד הנמוך יותר?

תראה, זה בדיוק הדוגמה לאיך מחוקקים יכולים בעקשנות לפעול נגד מדיניות הממשלה. זה חוק שחוקקתי אותו יחד עם חבר הכנסת אמנון כהן מש"ס, שהיה שותף מצוין לחקיקה הזאת, אנחנו עובדים עליו כבר שלוש שנים. חקיקה זה לא דבר פשוט והיום יחוקק החוק ה-44 שלי במספר על פני שש השנים שאני בכנסת.

אגב, גם במושב הזה את שיאנית החקיקה? כי אני זוכר תמיד שהיו ויכוחים- את או אורלב

קודם כל, לצערי הרב הפחתתי מאוד את העבודה הפרלמנטרית בגלל שאני עומדת בראש מפלגה ומנהיגה מפלגה וזה דורש חלק גדול מהאנרגיות שלי אבל אפילו כשאני מורידה אנרגיות אז בכל זאת, אני מאמינה שעם 44 חוקים שלי אני חושבת ששברתי איזשהו שיא פרלמנטרי. בסוף היום אני אדע בדיוק כמה העברתי כי החוק הזה...

לא סתם שיא פרלמנטרי אלא גם שיא פרלמנטרי שהוא דואג לרווחה ושהוא באמת, סליחה על החנופה, אבל כמי שמכיר אותך, עוקב קצת, משהו שדואג לאזרח הקטן.

נכון, כל החוקים שלי בסוף, אם תחפש בשבילם כותרת, זה חוקים למניעת אי שוויון בחברה הישראלית וחוקים שהם חברתיים וכלכליים ודואגים לחלוקה יותר הוגנת של המשאבים. והחוק הזה שאנחנו מדברים עליו עבר היום בקריאה שנייה ושלישית בוועדת העבודה והרווחה והוא עולה לכנסת להצבעה והוא יכנס לספר החוקים והוא חשוב לחלק מהמאזינים שלך. כי עד היום יש את גמלת הבטחת הכנסה, שמקבלים באמת אנשים שזקוקים מאוד לכסף הזה, אם יש להם חס וחלילה איזה רכב חבוט וישן, הם לא זכאים יותר לגמלה כי זה אומר שהם עשירים, יש להם רכב, כן? הרכב הזה יכול לעלות אפילו פרוטות אבל בשנייה שיש להם רכב הם לא זכאים לגמלה.

העיקר שהם משלמים עליו דלק, זה הדבר החשוב פה

עכשיו מה האבסורד, הרי אנשים זקוקים לרכב כדי להסיע קרוב משפחה נכה, כי אולי סוף סוף האמא החד הורית או האבא שמפרנס את משפחתו בעמל רב ימצא עבודה בחצי משרה וירצה להגיע אליה עם הרכב. אז יש כאן משהו שהוא פשוט בלתי מתקבל על הדעת שברגע שיש לך איזה רכב, אפילו אם הוא נורא נורא ישן, זהו, אתה כבר לא זכאי יותר לגמלה. אתה כבר עשיר ככורח. ובחוק הזה אנחנו קובעים מדרגות ויש הרבה סוגי רכב שאנשים יוכלו להשיג ולא לאבד את הגמלה שלהם ויש אפילו סעיף רטרואקטיבי ואנשים שנשללה מהם גמלה בגלל שיש להם רכב יקבלו החזר על הגמלה. זה חוק קטן, צנוע, אבל אני חושבת שהוא יביא רווחה להרבה מאוד אנשים.

...