נתניהו חושש מיחימוביץ'? לחץ על רומני לבטל פגישה עם יחימוביץ' אחרי שרומני עצמו יזם אותה

29 ביולי, 2012

יוסי ורטר כותב ה'הארץ':

 

רבות נכתב על הקשר האישי, החם, בין שני הידידים, המושל מיט רומני, מועמד המפלגה הרפובליקאית לנשיאות ארה"ב, וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו. היום התברר כי השניים הם יותר מסתם חברים: רומני כנראה מקבל הנחיות מנתניהו, שהצליח לגרום לו לבטל פגישה מתוכננת ומתואמת, עד לפרטי פרטים, עם יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ'.

הנה השתלשלות הדברים: לפני כחודש, כאשר יחימוביץ' כיהנה עדיין כיו"ר האופוזיציה, פנה ראש מטהו של רומני, דן סנור, ליו"ר סיעת העבודה, ח"כ יצחק בוז'י הרצוג, וביקשו, בשם המושל, להיפגש עם ראש האופוזיציה הישראלית בעת ביקורו בארץ. פגישה עם ראש האופוזיציה מחויבת גם מטעמי פרוטוקול; כאשר הסנטור ברק אובמה הגיע לישראל, ערב הבחירות בארה"ב בקיץ 2008, הוא נפגש גם עם בנימין נתניהו, אז ראש האופוזיציה.

שתי הלשכות, של רומני ושל יחימוביץ', החלו בתיאום הפגישה, המיקום, אורכה וההודעות לתקשורת. לפני כשבוע, בעקבות פרישת יו"ר קדימה, ח"כ שאול מופז, מהקואליציה, סיימה יחימוביץ' את כהונתה כראש האופוזיציה. הרצוג התקשר ביוזמתו לראש מטהו של רומני, והודיע לו כי יחימוביץ' אינה נושאת עוד בתפקיד, וביטול הפגישה יתקבל בהבנה.

במטהו של רומני לא רצו לשמוע על כך. הם הודיעו להרצוג כי הם מעודכנים היטב במתרחש במפה הפוליטית בישראל, וידוע להם כי מופז הוא ראש האופוזיציה, (רומני ייפגש איתו היום), אך הם מתעקשים לקיים גם את הפגישה המתוכננת עם יחימוביץ'.

 
ההכנות והתיאומים נמשכו במרץ בשבוע האחרון, כולל אתמול בערב, ואפילו הבוקר. בימים האחרונים התעוררה בעיה בלוח הזמנים של יחימוביץ', בשל אירוע אישי בלתי צפוי. הרצוג בדק שוב עם אנשיו של רומני האם הפגישה בתוקף, וציין באוזניהם כי ליחימוביץ' יהיה מעט קשה, מטעמים אישיים, להגיע לפגישה. ברם, אנשיו של רומני עמדו על כך.

הפגישה נועדה להיערך היום, באחת וחצי אחר הצהריים, במלון המלך דוד בירושלים. הבוקר, עוד התקיימו מגעים בין אנשי התקשורת של רומני ליועצת התקשורת של יחימוביץ', טל אלכסנדרוביץ' שגב, בדבר ויסות צוותי התקשורת מהארץ ומהעולם. עוד סוכם, הבוקר, כי רומני ויחימוביץ' יישאו כל אחד הצהרה בת שתי דקות לתקשורת. יחימוביץ' והרצוג, שהיה אמור להתלוות אליה, התקינו עצמם לפגישה עם מי שעשוי להיבחר לנשיא ארה"ב בעוד כשלושה חודשים.

ואז - רומני נכנס לפגישה עם נתניהו בלשכת ראש הממשלה בירושלים ובמהלכה, עוד בטרם הסתיימה, התקשרו ממטהו של המועמד לח"כ הרצוג והודיעו בצער, כי "מטעמי פרוטוקול" היא מבוטלת. להרצוג וליחימוביץ' אין ספק: נתניהו - או אנשיו - ראו בעין לא יפה את עצם הפגישה ולחצו על רומני לבטלה - והוא הסכים.

הרצוג נדהם הבוקר כאשר נמסר לו, בהתרעה של שעתיים, כי הפגישה מבוטלת. הוא אמר כי רומני "הוטעה במתכוון על ידי גורמים פוליטיים שחוששים מהתחזקותה העקבית והפיכתה של יחימוביץ' לאלטרנטיבה היחידה לראש הממשלה". בסביבתה הקרובה של יחימוביץ' אמרו במפורש: "יש כאן רגל גסה של נתניהו ואנשיו, במיוחד על רקע הויכוח הכלכלי בינו לבין יחימוביץ' סביב הגזירות שהממשלה מטילה על הציבור".

יועץ התקשורת של נתניהו, לירן דן, סירב להגיב על הטענה שלשכת רה"מ אחראית לביטול הפגישה. הוא מסר כי משרד החוץ הוא שאחראי על תיאום הביקור של רומני בישראל.