שלי לניב רסקין בגל"צ: "נתניהו ממלא את הבור שייצר מכספם של מי שאין להם"

30 ביולי, 2012

ח"כ שלי יחימוביץ' בריאיון לניב רסקין ב'נכון להבוקר', גל"צ:

 

חברת הכנסת שלי יחימוביץ', יושבת ראש מפלגת העבודה בוקר טוב

שלום ניר

הטענה של אנשי ראש הממשלה ברורה- אין מה לעשות, אנחנו יודעים, זה לא פופולארי להעלות מסים אבל בסופו של דבר האחריות היא בידיים שלנו. אם לא ינקטו עכשיו צעדים דרסטיים הכלכלה תתרסק כאן.

המילה אחריות היא המילה האחרונה לתאר את צעדיו של ראש הממשלה נתניהו. מי שהביא אותנו לבור הגדול הזה שעכשיו ממלאים אותו מכל הבא ליד, זה הוא עצמו באמצעות מדיניות מס מעוותת שהיום, כשהוא מבצע את כל הגזירות האלה, הוא בעצם מודה בכישלון שלה. הרי כולם אמרו לו תפסיק. תפסיק את מתווה הרפורמה במס, תפסיק לחלק הטבות מפליגות לחברות המשגשגות ביותר, תפסיק להוריד מס לעשירים ביותר, אתה מרוקן את קופת המדינה. והוא בשלו. הוא יצר את הבור הזה ועכשיו במה הוא ימלא את הבור? לא חלילה בכספו של מי שיש לו, לא חלילה בכסף זמין שקיים, אלא שוב על חשבון העניים ועל חשבון מעמד הביניים, תוך כדי פגיעה אנושה ביותר בשירותי הבסיס שהמדינה מספקת.

אבל לפני שנפרוט בעצם את הפגיעה כפי שאת מתארת אותה. עובדתית, אני מזכיר לך שגם הנגיד פישר, שאין עוררין בכלל, הוא לא איש פוליטי והוא איש מקצוע מהמעלה הראשונה, גם הנגיד פישר מברך על הצעדים ואומר צריך לעשות עוד פעולות וקיצוצים, אחרת אנחנו, אני חוזר על הקלישאה שאנשי ראש הממשלה כל הזמן אומרים, נהיה כמו ספרד או יוון.

תן לי גם לענות לך על ספרד ויוון פעם אחת ברשותך. אבל אני חייבת להגיד שהנגיד הוא זה שקרא לראש הממשלה, 3 שנים הוא אומר לו, תפסיק את הרפורמה במס וראש הממשלה לא שומע. עכשיו כשנכרה הבור, אחרי שראש הממשלה לא שמע לנגיד, הנגיד נושם מן הסתם נשימת רווחה ואומר סוף סוף ממלאים את הבור. אבל אני חושבת שהנגיד לא צריך להתערב במה ממלאים את הבור. הסוגיה האם לקחת, להטיל מע"מ ולקחת את הכסף מהעניים או להעלות בשני אחוז את מס חברות ולהגדיל, או לחילופין לפדות את החובות של החברות הבינלאומיות שחייבות למדינה עשרות מיליארדים, זאת כבר סוגיה ערכית ופוליטית וכאן הנגיד לא צריך להתערב. ואני חושבת, אני בטוחה ששוגה נתניהו שגיאה עמוקה מוסרית וכלכלית כשהוא ממלא את הבור מכספם של מי שאין להם. וגם, חייבים להוסיף, גם את הפגיעה האנושה, הרי מה ראינו בכיבוי. ראינו קריסה של שירות שיובש וקוצץ כל הזמן. עכשיו לוקחים כסף כדי לתת לכיבוי ולכבות את השריפה, כמטאפורה וגם למעשה, ואז מאיפה לוקחים את הכסף, ממערך הבריאות. כשהם יקרסו תהיה דליקה שם ואז ייקחו ממקום אחר.

אבל אני מזכיר לך שיש מס על העשירים, בעקבות טרכטנברג גם מס החברות כבר עלה, ומדברים כרגע על מס הכנסה, העלאה שלו מ-9,000 שקל ומעלה ושוב, עוד העלאה של מס העשירים ומ-67,000 שקלים. זאת אומרת, לפחות אנשי האוצר אומרים, ניסינו כאן, ממש הלכנו בין הטיפות.

קודם כל יש קבוצה שלמה שמשום מה לא ממוסה בכלל. העלייה לא חלה עליהם, נדמה לי מ-49 אלף שקלים ועד 60 ומשהו אלף שקלים, שמשום מה נשמטת. ותראה, להעלאות באחוז אחד למי שמרוויח 9 אלפים שקלים בחודש, שזה שכר מאוד מאוד צנוע, קשה מאוד לפרנס ממנו משפחה. ולהעלות 2 אחוז למי שמרוויח מיליון וחצי שקלים בחודש, זאת בדיחה. זאת פשוט בדיחה. ושכר הבכירים, אותו שכר שהיה אמור להיות ממוסה במסים הרבה יותר משמעותיים, אני מדברת על שכר של מיליון שקלים בחודש, על שכר נאמר מ-600 אלף שקלים בחודש ומעלה, פה בכלל לא נוגעים. פשוט לא נוגעים.

בואי ננסה לעשות סימולציה ואני אמנה אותך לשרת האוצר. צריך להביא מיליארדים כי יש בור. מאיפה את מביאה את הכסף?

אחד- להטיל שומה על הרווחים שהחברות הבינלאומיות כבר הוציאו מהארץ, בניגוד להסכם עם המדינה, ולהטיל עליהן להשלים את מה שהן חייבות למס הכנסה. שתיים- לא לאפשר להן להוציא כסף בשיעור מס של 3-7 אחוז.

מה זה אומר החברות הבינלאומיות?

זה אומר החברות הגדולות ביותר במשק שהגיעו להסכם עם המדינה שהן משלמות בין 3-7 אחוזים מס, זה כמובן חלומו של כל בעל עסק, כל בעל מכולת, האמת, היה מת לשלם סכום כזה. אבל כשהן יחלקו דיבידנד או יוציאו את הכסף הן ישלימו את מה שהן חייבות למס הרגיל שהוא 25 אחוזים. עכשיו חלק מהכסף הזה יצא והן ממשיכות לשלם עליו 3-7 אחוזים, מדובר בעשרות מיליארדים רבים. כל מי שקצת מבין במס יודע שאפשר להטיל שומה ולגבות את הסכום הזה. אין שום סיבה לחלק את המתנה הזאת, מה גם שהמתנה הזאת מחולקת בלי התניה שהכסף הזה יושקע בישראל. זה קח את הכסף וברח.

שתיים- ועדת טרכטנברג עצמה קבעה שאם יהיו שינויים פיסקאליים משמעותיים, נכון יהיה ב-2013 להעלות את מס חברות בעוד אחוז או שניים. אני מזכירה לך שמס חברות ירד לשיעורים מאוד מאוד נמוכים. הוא היה 40 אחוז, הוא ירד ל-25 אחוזים. לפי המתווה של נתניהו הוא היה אמור להגיע ל-18. אגב, זה מה שקרה ביוון. מס החברות הורד בצורה מאוד מאוד משמעותית, לשיעורים ממש מגוחכים, הכנסות המדינה נפגעו ויוון קרסה. אז גם העלאת מס חברות היא דבר שהוא בהחלט סביר. מס ירושה על ירושות של עשירים, מ-10 מיליון שקלים ומעלה, 5% על הונו של מי שהלך לעולמו, זה דבר שהוא מאוד מאוד מקובל בכל ארצות המערב. גם בארצות הברית הקפיטליסטית יש מס ירושה ומתנהל שם ויכוח ער האם להעלות אותו. ומי שעומד בראש הקמפיין להעלאת מס ירושה הם לא אחרים מביל גייטס ווורן באפט. אז נתתי לך עכשיו 3 מקורות- מס חברות, הרווחים הכלואים ומס ירושה וכבר הגעת לסכום שאותו לוקח נתניהו היום מהעניים ביותר וממעמד הביניים.

קיצוץ רוחבי, או קיצוץ במשרדי הממשלה להוציא משרדי הרווחה קליטה והחינוך, לא מקובל עלייך בכלל?

זאת שגיאה איומה ונוראה וזאת לא תרופה למחלה. זאת המחלה. זאת המחלה עצמה. ככה קורסת המדינה. עכשיו הייתה לנו דוגמה. שירותי הכיבוי, זה בדיוק מה שקרה להם. הם קוצצו וקוצצו וקוצצו. אותו דבר יקרה למערכת הבריאות שלנו ואותו דבר יקרה למשטרה שלנו. אי אפשר לקיים מדינה נורמאלית בלי להשקיע בתשתיות הבסיסיות שמגיעות לכל אדם מתוקף היותו משלם מסים. מה שקורה, למשל, כשאתה מקצץ בבריאות, אתה מאלץ את הציבור לשלם מכיסו על בריאות ולצרוך בריאות פרטית ואתה מקים מערכת בריאות פרטית...

 אבל השרים עצמם, אפילו השר לביטחון פנים שהתבטא אתמול, מה הם לא יודעים את זה? עובדה, אף אחד לא קם, גם שרי ש"ס מתנגדים אבל זה כנראה התנגדות שתעבור. הם לא הולכים לשום מקום בסופו של דבר, גם סגן שר הבריאות

זה דבר שהוא מאוד מאוד מטריד אותי. אנחנו מדברים כאן בינינו עכשיו על סעיף כזה וסעיף אחר ומקור כזה ומקור אחד. בסוף זה קרב על דמותה של המדינה. לא פחות מזה. הם, השרים שיצביעו היום בעד הגזירות האלה, מוציאים עוד אבן מתחת לבניין שקוראים לו מדינה. האם מדינת ישראל תהיה מדינה שמפקירה את אזרחיה, מדינה עם פערים בלתי נתפסים בין עוני לעושר, מדינה שהולכת וקטנה ולא מספקת שירותי בסיס לאזרחים או מדינה סולידרית עם כלכלה הוגנת וחברה צודקת עם איזשהו איזון בין שוק חופשי משגשג לבין אחריות המדינה? זאת מחלוקת שהיא פוליטית ואידאולוגית וכשהשרים באים לישיבת הממשלה, חלק מהם שוכחים שהם חלק מבניין העם, שיש להם אחריות על המדינה כולה, כל אחד מתעסק בפיצ'יפקס הקטן שלו, בתיק שלו, במעמד הפוליטי שלו, במה אמר לו ראש המפלגה שלו, באיזה שני מיליון שקלים הוא יקבל כסוכריה, כפיצוי, ואף אחד לא מצליח לראות את התמונה האמיתית.

....

מילה על ספרד ועל יוון. אין שום דמיון בין ספרד ויוון לבין ישראל. גם נתניהו יודע את זה, גם שטייניץ יודע את זה. הם סתם הבינו שזה סיסמאות שאפשר להפחיד איתם את הציבור. ספרד קרסה בגלל בועת נדל"ן שהתפוצצה. אצלנו אין בועת נדל"ן. בספרד היה עשור קפיטליסטי לחלוטין של דה-רגולציה, מה שמסתמן גם אצלנו. ביוון, חולקו הטבות מפליגות לחברות הגדולות ולכן נגרעו הכנסות המדינה. אין דימיון בין הארצות האלה בכלל בכלל והשימוש בהן מעיד או על בורות או על ציניות.

את יודעת למה ביטל מיט רומני את הפגישה איתך אתמול?

זה מוזר, מכיוון שרומני התעקש על פגישה איתי למרות שח"כ יצחק הרצוג, שתיאם את הביקור הזה, ואליו הייתה הפניה מלכתחילה כדי להיפגש איתי, הבהיר להם שאני כבר לא מכהנת כראש אופוזיציה והם עמדו על כך שהפגישה תתקיים ואף אמרו שהם מכירים היטב את המצב הפוליטי בישראל. היו תיאומים עד הדקה התשעים ברמות הקטנות ביותר של איך יינתנו ההצהרות על שותפות לתקשורת הישראלית והבינלאומית. ואז שעתיים לפני הפגישה קיבלנו את ההודעה הזאת. היא ניתנה מתוך לשכתו של בנימין נתניהו. אני חושבת שנתניהו חושש מהאופציה השלטונית שמפלגת העבודה בראשותי מציגה אבל אני חושבת שההתערבות בדבר הזה הייתה כבר צעד אחד מוגזם של קטנוניות והתעסקות בפרטים טפלים. זה היה מיותר וזה לא היה במקום.

את אומרת אולי הקול קול רומני אבל הידיים ידי נתניהו?

כן, חד משמעית.

אני רוצה להודות לך, ח"כ שלי יחימוביץ, יו"ר מפלגת העבודה, בוקר טוב

תודה ניב, בוקר טוב