שלי לגל"צ: "ראש ממשלה יודע על דברים לפני שהם מתרחשים וגם גורם להתרחשותם. ולכן, ולו רק למראית עין, אסור לו גם לנהל תיק מניות באופן אישי"

27 באוגוסט, 2012
האזינו:

 

שלי בריאיון לירון וילנסקי ב'חמש בערב', גל"צ על פרשת תיק המניות של נתניהו:

 

שלי יחימוביץ', שלום לך

שלום ירון

לפני שנה, השינויים בעולם, שינויים כלכליים, החל התהליך הזה מבחינתו של ראש הממשלה. מה לא בסדר בזה?

לא בסדר בכלל שנבחרי ציבור ינהלו תיק מניות אישי במו ידיהם, יתנו הוראות קניה ומכירה וביד השנייה ינהיגו את המדינה ויקבלו החלטות מכריעות שיש להן השפעה על הבורסה. הרי בזה העניין. עכשיו, גם השרים וגם ראש הממשלה מחויבים על פי חוק להעביר את תיק המניות שלהם לנאמנות עיוורת. כלומר, לאדם מיומן, מקצועי, שיטפל להם בתיק המניות. זה לא חלילה שהחסכונות שלהם עלי אדמות נמחקים. ויש סיבה לדבר הזה. הסיבה היא שראש ממשלה במיוחד, אבל גם שרים ואגב, גם חברי כנסת, החוק הזה חייב לחול גם על חברי הכנסת, אבל ראש ממשלה בוודאי, גם יודע על דברים לפני שהם מתרחשים וגם גורם להתרחשותם. ולכן, ולו רק למראית עין, אסור לו גם לנהל תיק מניות באופן אישי, זה כל כך ברור שאני לא מבינה למה צריך להסביר את זה.

כלומר, מהרגע שהוא נכנס לתפקיד עד שהוא יוצא, אסור לו לשנות שום דבר בתיק המניות שלו.

נכון, נכון. וזה לא שהוא שם כסף מזומן מתחת לבלטות, כן? הוא פשוט מפקיד את התיק שלו בידי בית השקעות או איזשהו גורם מוסדי שמנהל לו את התיק. זה הכל. בזה נגמר העניין, אתה יודע, לא קורה כאן אסון כלכלי לראש הממשלה.

אבל אני קורא בדה מרקר, מתוך החלטת הועדה, הועדה למתן היתרים אמרה שלאחר שהיא שמעה את הסבריו של עו"ד שמעון, בא כוחה של הממשלה, נראה להם שלנוכח השינויים הדרסטיים בכלכלה העולמית וגם השינויים הכלכליים התכופים והמשמעותיים להשקעות בישראל הרי שיש צורך במתן אפשרות של הנחיות נוספות לנאמן בנאמנות עיוורת באופן שהממשלה תחליט על מתן אפשרות כזאת.

קודם כל אני לא מסכימה עם הועדה. אני חושבת שהועדה שגתה מאוד מאוד. ודבר נוסף, גם הועדה עצמה לא לקחה על עצמה אחריות אלא אמרה שהממשלה תחליט. וכשראש הממשלה הבין שזה עובר להחלטת הממשלה, והדבר יהיה פומבי, הוא עצמו הבין שזה יהיה נתון לביקורת והוא צדק. ואני חושבת שהזיכרון של הרמטכ"ל דן חלוץ נותן הוראה למכור את מניותיו בערב שבו מחליטים לצאת למלחמה ולשלוח חיילים לשדה הקרב, הזיכרון הזה צרוב מאוד עמוק בתודעה הציבורית והציבור בישראל מאוד סלד מהמעשה הזה ובצדק. וראש הממשלה הבין כנראה שלא כדאי לו המחיר הפומבי שהוא ישלם ואני שמחה שלפחות זה היה שיקול.

כלומר מהרגע שראש ממשלה נכנס לתפקיד הוא מוותר על האפשרות לדאוג לביתו בתחום ההשקעות שלו.

כן. אני לא מבינה מה כל-כך נורא בזה, אתה יודע, זה לא שנגזר עליו אסון כלכלי והוא מתמוטט. נכון שיכול להיות שאם הוא היה עובד בסקטור הפרטי, הוא היה מרוויח הרבה יותר כסף אבל הוא בחר לשרת את הציבור. הוא בחר להיות ראש ממשלה. הוא אדם עמיד, יש לו בתים, יש לו ככל הנראה כסף ואת הכסף הזה יכולים לנהל לו אנשי מקצוע, לא צריך התערבות אישית שלו. ויתרה מזאת גם אסור לו להתערב בתיק בשום צורה ובוודאי אסור לו גם לכוון אותם. אני לא מעלה על דעתי שהוא עושה את זה.

היית רוצה גם שהוא יפרסם את כל הרכב התיק שלו?

כן, האמת היא שכן. אני חושבת שפוליטיקאים, בכל הדרגים צריכים לחשוף את היקף הרכוש שלהם וההשקעות שלהם. זה לא סוד. זה לא דבר אינטימי. ואז תהיה שקיפות ואנשים יוכלו לדעת אם שליח הציבור שלהם משרת אותם או משרת מטרות אחרות. וגם הנראות כאן היא מאוד מאוד חשובה. אני ניסיתי להעביר הצעת חוק כזאת שתחייב את כולם להשקיף את ההכנסות ואת הרכוש אבל לצערי היא נכשלה.

להערכתך, בעקבות הפרסום הזה, זה כבר לא יקרה

אתה מתכוון לצעד הספציפי שבו ראש הממשלה מורה לפעול במניותיו.

כן

אני מניחה שזה לא יקרה

יו"ר מפלגת העבודה ח"כ שלי יחימוביץ' תודה רבה

תודה ירון, שלום שלום