שלי בערוץ הכנסת- על איומי הסגירה של ערוץ 10 ושל מפעל פניציה, על פרשת תיק ההשקעות של נתניהו ועוד

30 באוגוסט, 2012

שלי ב'המשחק המרכזי', ערוץ הכנסת- על איומי הסגירה של ערוץ 10 ושל מפעל פניציה, על פרשת תיק ההשקעות של נתניהו ועוד:

 

 

 

 

 

נאמר שלום ליו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ', שלום גברתי

שלום אטילה

... כעיתונאית לשעבר את רואה את ערוץ 10 גוסס. מה, מנסים לחסל את הדמוקרטיה הישראלית, עדיין, בכוח, יהיה מה?

קודם כל נתייחס לערוץ 10 כאל מקום עבודה. אני חוזרת מההפגנה שמתקיימת בחוץ, של עובדי פניציה. אני לא רואה הבדל. מדובר באנשים שמפרנסים משפחות בעמל ויזע, עובדים מאוד קשה, מקבלים שכר די נמוך בדרך כלל. אז יש לנו דוגמה עכשיו של שני מקומות עבודה, גם ערוץ 10 וגם פניציה שלא צריכים להיסגר, נקודה. לא צריכים להסגר. נורא קל לעזור להם. נורא קל לאפשר להם לחיות בתקופה הזאת. אגב, יש דמיון, בתקופת מצוקה מסוימת, עד שהם יתאזנו.

יש הבדל אני חושב, גם בשיח שלנו, הציבורי והפוליטי בין ערוץ טלוויזיה, שהוא בעצם שופר של עוד קולות ודעות, לבין מפעל שמה לעשות, עוסק בזכוכית. ערוץ טלוויזיה הוא זקוק לסיוע של הממשלה והממשלה לא ממש מתלהבת מהרעיון הזה.

קודם כל בעיני אין הבדל. אין הבדל ברמת הפרט וברמת הטרגדיה האישית שנגרמת לבן אדם שנשאר מובטל. זה הטראומה הכי גדולה, אחרי מוות, בסולם הסבל האנושי. ובוודאי גם זה גורם נזק למדינה. כי אם אתה סוגר את ערוץ 10 ואת פניציה, אתה מקבל פחות או יותר 1500 משפחות נטולות פרנסה, אתה לא יכול לייצר בשבילם מקום עבודה חלופי. לייצר מקום עבודה חלופי עולה הון תועפות, הרבה יותר, אתה זורק אנשים למעגל האבטלה, אתה מעביר להם דמי אבטלה ותשלומי העברה. גם כספית מדובר באיוולת. אבל אתה צודק, בערוץ 10 יש סוגיה נוספת והיא מעבר למקום פרנסה. אם ערוץ 10 נסגר, אנחנו מחזירים את שוק התקשורת 10 שנים לאחור, משאירים ערוץ מסחרי בודד, את ערוץ 2, שאני כמובן רוצה בעיקרו וחושבת שהוא עושה עבודה טובה, אבל הוא לא יכול להישאר לבד. זה מנוגד אפילו להגיון הכלכלי של בנימין נתניהו שרוצה תחרות. וברגע שיש לך מונופול על שוק תקשורת מאוד ספציפי, זה נזק לחופש העיתונות.

על שוק פתוח ועל שוק חופשי וגם על העובדה ששוק התקשורת הישראלי הוא רווי, יש פה כל כך הרבה עיתונים והרבה כלי תקשורת ואינטרנט ורדיו. אני לא בטוח, ואת באה מהתחום הזה, וכשאת מסתכלת באמת בכנות מסביב, האם יש באמת מקום לכל כך הרבה כלי תקשורת שצריכים להתפרנס הרי מפרסומות. והשאלה הזאת מובילה אותי גם לשאלה- כאשר ערוץ טלוויזיה כושל בהתנהלות הכלכלית שלו והוא לא יכול להתרומם ולהתחזק, נגיד יצילו אותו עוד שנה, האם יש לו זכות קיום? הוא עסק לכל דבר.

תראה, אטילה, אם אתה רוצה להיות אכזר ומדעי אז יכול להיות שבכלל אפשר לסגור כאן עוד הרבה מקומות. אבל ההתנהלות...

אני לא רוצה להיות אכזר אני רוצה להתנהל בתוך השוק....

אתה יודע מה, בוא נסתכל על העולם שאנחנו חיים בו. בעולם הכלכלי שאנחנו חיים בו יש הסדרי חוב בשווי של מיליארדים רבים של חברות כושלות. הנה עכשיו המפקח על הבנקים הודיע לבנק לאומי ולבנק הפועלים שחוב של נוחי דנקנר, של איי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר, של 600 מיליון שקלים, שירשמו אותו כבר כחוב פגום, זאת אומרת הם לא יראו את הכסף. מדובר באמת על הון תועפות, על הסדרי חוב שנעשים כאן בקנה מידה דמיוניים על חשבון הציבור.

צריך לזכור שבנק הוא עסק פרטי. זכותו לבטל חוב לשלי יחימוביץ', ולאטילה ואולי גם לנוחי דנקנר, לא?

אני לחלוטין לא מקבלת. גם הבנק וגם איי.די.בי זה חברות שהציבור מושקע בהן עד צוואר בפנסיות שלו, בחסכונות שלו, ויש כאן עניין ציבורי מהמעלה הראשונה שבוודאי שהרגולטור יכול להתערב או לא להתערב. על מה אנחנו מדברים בערוץ 10? 40 מיליון שקלים שהערוץ יכול להחזיר בפריסת חובות נורמלית. ותראה מה אתה מרוויח מהפריסה הזאת? אתה מרוויח 500 מקומות עבודה בישיר ו-2000 בעקיף. אתה מרוויח שוק תקשורת יותר פתוח. אז איך זה שבעולם הזה של הסדרי החוב האסטרונומים האלה, על 40 מיליון שקלים לא מוצאים איזשהו הסדר?

... הכל פוליטיקה? בנימין נתניהו מנסה לחסל את הערוץ הזה, הוא לא מעוניין בקיומו?

אני אענה לך אבל אני חייבת שוב לחזור לפניציה כי זה אותו מקרה. כי פניציה זה מפעל נהדר שיכול לחיות לנצח. מה שהם צריכים עכשיו זה גישור עד שיזרום הגז הטבעי. זה נבון כלכלית ומוסרית גם לערוץ 10 וגם לפניציה. עכשיו, כן, אם לא היה ראש הממשלה רוצה לחסל את ערוץ 10, או לחילופין, אם הוא היה מצליח להוריד, בו נהיה מפורשים, אם הוא היה מצליח להביא לזה שרביב דרוקר לא ישדר בערוץ 10, יכול להיות שכל הסבל הזה לא היה נגרם וכל ההתאכזרות לערוץ לא הייתה.

על גבו של אדם אחד? של עיתונאי אחד?

זה רביב באופן ספציפי והתנהלות עיתונאית טובה של ערוץ 10 באופן כללי. זה ערוץ שפועל בדרך כלל ללא מורא וללא משוא פנים, מבקר את השלטון כשצריך, זה התפקיד שלו. ראש הממשלה הזה הוא חסר תקדים בניסיון שלו להשתלט על כלי התקשורת. תמיד הייתה השפעה שלו, אגב, אני הייתי בקול ישראל, עוד לפני שעבדתי בטלוויזיה, כשהוא היה ראש ממשלה בקדנציה הראשונה. הלחץ היה בלתי נסבל, הלחץ הפוליטי, בלתי נסבל, באמצעותו ובאמצעות שלוחיו. עכשיו כאן הלחץ התפשט, מעבר לרשות השידור. הוא התפשט לחינוכית והוא התפשט לערוץ 10 וכן, יש כאן נקם של ראש הממשלה בערוץ 10. אחרת ועדת הכלכלה בהצבעה אחת הייתה פוטרת את העניין הזה כפי שהיא פטרה אלף פעם לפני כן.

...

השבוע התבשרנו שראש הממשלה פנה למבקר המדינה באיזשהו ניסיון אולי לשנות את החוק לגבי הנכסים של ראשי ממשלה, התיקים שלהם, ההשקעות שלהם וכדומה. הוא ביטל את זה כמובן, יש לומר, הוא לא עשה את המהלך הזה עד הסוף. את רצה עם הצעת חוק שאומרת- נבחרי ציבור צריכים לחשוף מה יש להם בבנק ומה יש להם במניות, שכולם יראו כמה כסף יש לנתניהו ולברק ולכל השאר. למה זה כזה חשוב בעצם שאנחנו נדע איפה בדיוק מושקע נתניהו?

זה נורא חשוב. זאת הצעת חוק שאגב הגשתי אותה לראשונה ב-2009, ממש בתחילת הכנסת הזאת, יחד עם אופיר פינס שכבר לא חבר כנסת. היא אומרת שגם חברי כנסת, גם שרים, גם ראש ממשלה, גם ראשי ערים, גם כשהם מתמודדים, הם צריכים לעשות גילוי עניינים. הציבור, כשהוא בא לבחור בהם הוא צריך לדעת איפה האינטרסים שלהם נמצאים.

אבל יש איזשהו גילוי עניינים שהוא נעשה מול מבקר המדינה, נדמה לי. כלומר, יודעים מה יש לכם כפוליטיקאים. יש גופים שמבקרים אתכם. את לא יכולה לקבל מיליונים ואף אחד לא יודע את זה.

בוא נעשה סדר. ראש ממשלה ושרים צריכים להגיש הצהרות למבקר המדינה. ההצהרות האלה לא נבדקות. חברי כנסת צריכים להגיש הצהרת הון והיא נעולה בכספת בחדר ועדת האתיקה והציבור לא רשאי לעיין בה. הציבור גם לא רשאי לעיין בהצהרות ההון של השרים וראש הממשלה.

ומה את רוצה, שניכנס לאינטרנט פשוט ונאכל להסתכל- נתניהו השקיע בטבע, שלי יחימוביץ' השקיעה בפניציה?

כן. טוב שאתה נותן דוגמאות. אני אתן לך דוגמה. בשעתו הייתי שותפה לחקיקה שגרמה לכימיקלים לישראל לא לקבל הטבת מס יתרה. היא הורידה להם את הטבת המס הקיימת ונתנה להם הטבת מס יותר נמוכה. אני יודעת, בתור משתתפת פעילה בוועדת הכספים, ובתור מי שממש הובילה את המהלך הזה, אגב, במקרה הזה באופן נדיר, בשיתוף עם האוצר, אני יודעת שהדבר הזה עלול לפגוע, יש סיכוי שהוא יפגע בערך המניה של כימיקלים לישראל. האם הגיוני שכחברת ועדת הכספים אני אתעסק בעניינים כאלה, וזו רק דוגמה אחת, יש אלף שקשורות למיסוי, לרגולציה על שוק ההון, שמשפיעות על גורל של חברות ועל הערך שלהן בבורסה. האם יש הגיון שביד אחת אני אהיה מחוקקת לטובת הציבור וביד השנייה אני אחזיק במניות של החברות שאני חורצת את גורלן בלי שהציבור ידע על זה? אין היגיון.

את רוצה להיות הראשונה שחושפת את מה שיש לך ומה שאין לך? את יכולה להגיד- רבותי, זה מה שיש לי? להוות דוגמה לפני החוק.

אני לא רוצה לקלקל לך אבל היום כבר שאלו אותי את אותה שאלה בריאיון אחר ברדיו וכן, אני יכולה לספר לך ברגע זה אם אתה...

לא לי, לציבור...

הדירה שהיום היא בבעלותי, רכשתי אותה לפני 12 שנה, היא נמצאת בשכונה דרומית יחסית בין שוק הכרמל לים, ממש צמודה לשוק הכרמל. קודם כל הרחוב שלי מקסים והבית שלי, אני מאוד אוהבת אותו ואני לא מתלוננת. זאת דירה שהיא קטנה, היא 78 מ"ר, אבל יש לה גינה צמודה שזה מאוד נדיר בתל אביב וזה מעלה את ערכה. קניתי את הבית הזה, לפני 12 שנים, ב-210 אלף דולר. ועוד משכנתא לשיפוצים, של 100 אלף דולר. אני מניחה שהנכס הזה שילש את ערכו עד היום, לפחות. אני עדיין משלמת משכנתא, היא מסתיימת עוד שנתיים. יש לי ביטוח פנסיוני, כבר הרבה שנים...

איך את מרוויחה זה חשוף, זה שלושים ומשהו אלף שקל כחברת כנסת, אין לך מניות

אין לי מניות.

אין לך השקעות בנדל"ן

יש לי שרידי קרן השתלמות שחסכתי בעבודתי כעיתונאית, אז הרווחתי יותר, אגב. אבל נאלצתי לפתוח אותה במהלך כהונתי כחברת כנסת, מימנתי בזה טיול בר מצווה לבת שלי לפני כמה שנים ועוד כמה דברים. ועוד כהנה וכהנה חסכונות שלא מגיעים... לא כהנה וכהנה, כהנה אחד.

כמה פוליטיקאים, לדעתך, צריכים לפחד מגילוי כזה? לפחד ממש כי נעלה עליהם, מה שנקרא?

תראה, קודם כל יש פוליטיקאים שמאוד מעורבים, שמושקעים בחברות פרטיות. אני יודעת את זה כמי שהייתה יו"ר ועדת האתיקה. ועל ח"כים אין איסור כזה ומדי פעם היו ח"כים באים ושואלים האם יש ניגוד עניינים בין זה שאני אשב בוועדת כלכלה לבין זה שאני בעלים של ככה וככה. ואני חייבת להגיד לך שנדהמתי באמת מכמות הבעלויות. אני חושבת שקודם כל זה לא חטא להיות עשיר. ולכן, כשאדם עושה את הונו כדין הוא יכול לחשוף את זה לציבור.

יש כאן הרבה פוליטיקאים שעשו הון לפני שהגיעו לפוליטיקה וזה בסדר, זה לא בעיה.

יש הרבה שלא. יש הרבה אנשים רגילים. בארה"ב כבר עשרות שנים המועמדים לנשיאות ובכלל פוליטיקאים מחויבים במסירת הצהרת הון ושם מתמודדים אנשים נורא עשירים. והם לא מרגישים שזאת פגיעה בצנעת הפרט.

...

הערכה שלך, יהיו בחירות מוקדמות בתחילת השנה לדעתך?

תראה, אחרי שכבר היה לי ברור, פתחתי בקמפיין בחירות ביום אחד ובאותו לילה כבר תהליך הבחירות שנקבע השתנה לחלוטין, אני ממש לא רוצה להתנבא. אני מאוד רוצה שיהיו בחירות כאן ועכשיו. מפלגת העבודה שאני עומדת בראשה מוכנה מוכנה לבחירות, ארגונית, תוכנית, מטות מתנדבים, אנחנו מסיימים עכשיו תהליך של בחירת פנימיות שיסתיים ב-4 בספטמבר של המוסדות שלנו. אנחנו מפלגה חיה מאוד, מוכנים לבחירות, אנחנו רוצים בבחירות ואני מקווה שיהיו בחירות

...