שלי בריאיון לגל"צ: "יותר משליש מעליית מחירי הדלק נובעת מהמע"מ והבלו שהם שני המסים הכי לא צודקים שיש"

2 בספטמבר, 2012
האזינו:

שלי בריאיון ליעל דן, 'עושים צהריים', גל"צ:

שלום לחברת הכנסת שלי יחימוביץ'.

 

שלום יעל.

תרצי בטח להגיב מיד לדברים האחרונים ששמעת, לא?

אני לא יודעת מי היו הדוברים.

קודם כל, היה זאב גרבר שהוא ממובילי מחאת הדלק, את בטח זוכרת אותו. ואביב הוא תושב מטולה, שאנחנו חוזרים אליו מדי פעם כשעולים מחירי הדלק, כי בהתחלה הוא לא נסע לבקר בסופי השבוע עם הנכדים את הסבא והסבתא, עכשיו הוא אומר גם לחגים, בחגים לא נוכל לנסוע והיום הוא בכלל נסע בטרמפים לעבודה. הוא אומר, שלי יחימוביץ' אולי נהנתה מזה בדרך לכיבוש מפלגת העבודה, אבל מה היא עושה למעננו.

טוב, קודם כל לצייר את הבחירה שלי לראשות מפלגת העבודה כהנאה מהמחאה, זה דבר שהוא לא נכון. כיוון ש...

אל תתפשי אותי במילה, אבל את הרעיון את מבינה.

כיוון שהערכים האלה, ותפישת העולם הזאת, שאומרת חלוקת משאבים הוגנת והפסקת השחיקה של מעמד הביניים והפסקת ההתעללות בעניים ורגולציה על בעלי ההון ומיסים צודקים במקום מיסים לא צודקים, אלה דברים שאני מקדמת אותם ועובדת בהם בסיזיפיות שנים ארוכות, הרבה הרבה לפני שהם נעשו אופנתיים והרבה הרבה לפני המחאה ואני לא חושבת שאני צריכה להציג פה כרטיס ביקור. אני רוצה להזכיר, שבמהלך השנים שלי בכנסת חוקקתי 42 חוקים, לטובת הציבור הרחב. כך שידי לא ריקות ממעש. עכשיו ספציפית על עניין הדלק, אני רוצה לומר. בואי נחזור לאוקטובר 2010. ועדת הכספים. אני חברה בועדת הכספים, הממשלה מביאה העלאה בבלו ובכל המיסוי על הדלק בצורה מאוד מאוד דרמטית. חברי ועדת הכספים אחוזי תרדמת, מרימים את היד בעד, חוץ משלושה: ג'ומס, אני ואיציק ועקנין מש"ס. רוב טוטאלי ומכריע, כולל קדימה, כולל הליכוד.

אבל אל תיקחי אותנו להיסטוריה, אני שואלת אותך מה את עושה היום?

כן, אבל זה בדיוק העניין. אילך נלחמים נגד העלאת בלו נגד העלאת מע"מ? מצביעים נגד, נלחמים נגד. זה המכשיר שיש לך כשאתה נמצא בתוך הכנסת כמחוקק. לכן, התביעה להצביע באופן נכון צודק ומוסרי, צריכה לבוא לאלה שמצביעים יחד עם הממשלה. פעם זה קדימה ופעם הליכוד, אבל הם תמיד הצביעו אותו דבר.

אז מה את אומרת? "ניסיתי, לא הצלחתי?"

בוודאי, יש מאבקים שמצליחים ויש מאבקים שלא מצליחים.

ולכן צריך לקבל את הגזירות הלאה כפי שהן?

חס וחלילה. חס וחלילה. זה מה שאני עושה בכל יום. אני נאבקת ואני מנסה להוות חלופה שלטונית צודקת והוגנת יותר, למה שיש היום. עכשיו, כן, בחלק מהמאבקים הצלחתי, כמו למשל חלוקה מחודשת של רווחי הגז, בחלק מהמאבקים הצלחתי כמו למשל בהורדת תוכנית וויסקונסין, ובמניעת הפרטות.

אולי בנוגע לדלק אין ברירה? בכל העולם העולה, אין ברירה.

אני לא מסכימה איתך בכלל. כיוון שכאן, את יודעת, אמרו ראש הממשלה ושר האוצר שהם לא מתערבים בעליית מחירי הדלק. הם לא מתערבים, כלומר הם לא מתערבים בזה שמחירי הדלק עולים בעולם. הם כן מתערבים, אבל הם מתערבים לרעה. יותר משליש מעליית מחירי הדלק נובעת מהמע"מ והבלו שהם שני המסים הכי לא צודקים שיש. למה הם לא צודקים? מכיוון שגם עשיר מופלג וגם מורה וגם עובד בפיניציה, משלמים בדיוק את אותו שיעור עלייה על ליטר של דלק. זה נקרא מס טיפש, רגרסיבי ולא צודק. יש מסים צודקים ויש מסים לא צודקים ואילו על הדלק מושת המס הלא צודק. וזה משפיע לא רק על מה שאת ממלאה במיכל, זה משפיע על מחירי החשמל, זה משפיע על מחירי המוצרים. אני מציעה שיטת מיסוי שונה של מסים צודקים- כן, ומסים לא צודקים- לא.

אוקי, אני רוצה להרוויח מהשיחה איתך עוד שני עניינים. הצרות של דנקנר ושל כולנו כנראה, של IDB. תני לי הערכה שלך, האם הציבור שכבר משלם, עוד ישלם על ההפסד הגדול הזה, על הברוך גדול של דנקנר.

כן, הציבור לצערי ישלם. ומה שאנחנו רואים עכשיו זה קצה קרחון של גל של הסדרי חוב, של אילן בן דוב, של יצחק תשובה, של יוסי מימן. אנחנו זוכרים את זה של לב לבייב. כשהענקים הממונפים האלה קורסים, הם לוקחים איתם את כל הציבור, כיוון שהכסף שלהם הוא לא באמת הכסף שלהם. הם לא באמת בעלי הון, הם שליטי הון. ובעצם רוב העסקים שלהם הם רק בשליטתם, אבל ברוב אנחנו מחזיקים באמצעות הפנסיות שלנו ובאמצעות החסכונות שלנו. לכן, אין שום ספק שהציבור ישלם. מדובר על שני מיליארד שקלים. אני חייבת אגב הערה  בשבחו של דנקנר, וזה נדיר מאוד אצלי, שכל השמות שהזכרתי רצו מייד לתספורות והוא לא מבקש תספורת.

עוד עניין אחד שכבר מתרחש, והוא קשור אבל לא קושר, זה הסכנה או מה שנראה כבר די וודאי, סגירת העיתון מעריב. ואני שואלת אותך כאשת תקשורת לשעבר. סגירת עיתון בישראל, אולי גם ערוץ טלוויזיה בישראל, לאן אנחנו הוליכם?

זה מסוכן, מסוכן מאוד. ללכת למונוליתיות של כמה כלי תקשורת זה מצב שהוא מסוכן לדמוקרטיה. כל עיתון שנסגר, בוודאי עיון עתיר זכויות כמו מעריב, שיש לו עבר מפואר וגם היום הוא עיתון לא רע בכלל. ובוודאי ערוץ 10 שאם הוא ייסגר, אז אנחנו נישאר עם ערוץ מסחרי אחד עם בלעדיות מוחלטת על החדשות. יש כאן פגיעה עמוקה מאוד בחופש הביטוי. מעבר לעובדה שמדובר באובדן פרנסה של אנשים שהם באמת לא אנשים עשירים, עם הדימוי הנוצץ, שתינו יודעות שהוא פיקטיבי ורוב העובדים בתעשייה הם עובדים בני מעמד הביניים שעובדים קשה ולא יהיה להם מקום פרנסה אחר. כאן כל סגירה של כלי תקשורת מצמצת את ריבוי הדעות ופוגעת בדמוקרטיה.

ביבי יכול להציל את ערוץ 10 אם הוא רוצה? את קוראת לו לעשות הכול כדי שהערוץ לא ייסגר?

אני קוראת לו שוב ושוב. בוודאי שהוא יכול. הוא אפילו לא צריך לעשות יותר מדי. הוא מפריע להמשך שידורי הערוץ. אלמלא ביב נתניהו ועדת הכלכלה הרי הייתה פורשת את אותם 40 מיליון עלובים שמדברים על סכום כזה, וערוץ 10 היה ממשיך לשדר. אבל נתניהו באופן עקבי ובאופן פעיל מנסה להפסיק את שידורי ערוץ 10.

...