שלי לשטייניץ בועדת הכספים בדיון על הרווחים הכלואים: "מה צריכים לחשוב היום האידיוטים ששמרו חוק ושלמו מס אמת בזמן? למה אתה לא נותן את ההנחה לפועל בפניציה? לבעל חנות מכולת"

6 בספטמבר, 2012

שלי לשטייניץ בועדת הכספים בדיון על הרווחים הכלואים: "מה צריכים לחשוב היום האידיוטים ששמרו חוק ושלמו מס אמת בזמן? למה אתה לא נותן את ההנחה לפועל בפניציה?  לבעל חנות מכולת? למה דווקא החברות החזקות והרווחיות ביותר צריכות לקבל מתנה מופרכת?" יחימוביץ הזהירה כי יש סכנה מוחשית שאחרי ההטבה החברות יחסלו את עסקיהן  בארץ. "הרווחים הכלואים דווקא מונעים צמצום פעילות וסגירתה בארץ. לא רק שלא תגבו מס אמת ולא רק שתחלקו מתנות מושחתות – אתם גם תפגעו בתעסוקה ובצמיחה".

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ' לשר האוצר שטייניץ בדיון בועדת הכספים המתקיים ברגעים אלה: "תגיד לי איך צריכים עכשיו להרגיש כל האידיוטים ששילמו מס אמת בזמן? מה הם אמורים לחשוב עכשיו? אנשים שמרו חוק, שלמו את מיסיהם למס הכנסה, בין אם יחידים בין אם חברות, מה הם אמורים לחשוב היום? שהם היו פראיירים? שהם היו טיפשים? שיום יבוא ושר האוצר ישנה במיוחד את החוק לטובת אלה שלא שילמו וחיכו לשעת כושר?

אתה אומר שאסור לעשות חקיקה רטרואקטיבית בחוקי מס, אבל זה בדיוק מה שאתה עושה. זו חקיקה רטרואקטיבית לא חוקתית ולא שוויונית. היה לשלטונות המס הסכם עם החברות האלה וההסכם הזה אמר דברים מאוד ברורים, וכיוון שהם לא היו מספיק ברורים תוקן החוק והוסף בו סעיף מיוחד הקובע כי סכום הניתן מהרווחים הפטורים לגוף קשור יראו אותו כדיבידנד והחברה חייבת לשלם מיד את מלוא המס המגיע ממנה. אפילו את זה לא עשיתם. החברות האלו השקיעו, והשקיעו בגורמים קשורים, ולא טרחתם אפילו להוציא שומה על כספים שכבר הוצאו. ועכשיו אתם באים ועושים להם סידור מיוחד. החברות האלה יודעות שהן צריכות לשלם את מלוא הסכום. בכל הדוחות הכספיים שלהן יש הפרשות. רואי החשבון מציינים בדיוק את החובות הריאלים האמתיים - אין שום רואה חשבון מופקר שמחק את החובות האלה. הם התכתבו בדוחות הכספיים שלהם עם החוק הקיים. הם ידעו כמה הם צריכים לשלם. ועכשיו אתה בא אליהם ואומר: 'קבלו מתנה'. מתנה של מיליארדים רבים, הנחות מס בשיעור של 40-70 אחוז. למה לי אתה לא נותן את ההנחה הזו? למה אתה לא נותן את ההנחה לפועל בפניציה למשל? למה לא לבעל חנות מכולת?

"הטיעון ש'אם לא נקבל 3 מיליארד כאן ועכשיו זה לא שווה כלום' הוא טיעון קצר רואי. הוא לא כלכלי והוא לא רציני. מדינה לא מחשבת את הכנסותיה ממס על סמך מה שתקבל עכשיו מלוא החופן. הרי אתה תראה את הכסף הזה בסוף- אז אתה תראה אותו עוד שנתיים ועוד שלוש. למה, אתה חושב שאז מדינת ישראל תהיה מאוזנת לחלוטין, לא יהיו חובות ולא נצטרך את הכסף? זה או עכשיו או לעולם לא? הרי אתה יודע שיש ביכולתך לקבל את הכסף במלואו בלי שום הנחות במס. רק קצת סבלנות, זה הכל.

אזרחי מדינת ישראל מוכנים לתת.  עובדים הסכימו לקצץ בדמי ההבראה שלהם בשביל קרן למפעלים במצוקה, לאורך השנים אנשים שלמו היטלי מלחמה, אנשים הבינו שהמצב קשה וצריך לשלם יותר, אבל מה הם אמורים לחשוב עכשיו? אי הצדק הבסיסי כאן הוא כל כך גדול ששום הסבר מפולפל שלך לא יעזור כי אנשים שומרי חוק יודעים שהם שלמו את מלוא המס כחוק ואילו מי שיש לו המון המון כסף והוא עשיר מאוד ורווחי מאוד – לא משלם.

שגית. שגית בראש ובראשונה בכך שאתה לא מתנה לפחות את ההנחה בהשקעה במשק בישראל. לפחות תייצרו מקומות עבודה, לפחות תשקיעו. אתם עושים ההיפך. יש סכנה מוחשית שאחרי ההטבה שלכם, החברות יקפלו את עסקיהן  בארץ. הרווחים הכלואים דווקא מונעים צמצום פעילות וסגירתה בארץ. לא רק שלא תגבו מס אמת ולא רק שתחלקו מתנות מושחתות – אתם גם תפגעו בתעסוקה ובצמיחה".