שלי בריאיון לגלי צה"ל, על כוונתו של נתניהו לייצר מסלול פיטורים מהיר במגזר הציבורי: "זה אבסורד שבלב ליבו של גל פיטורים ענקי שבו ראש הממשלה לא נוקף אצבע, הדבר הדחוף לו ביותר זה להעביר חקיקה שתאפשר פיטורים מהירים של עובדי מדינה"

10 בספטמבר, 2012
האזינו:

 

שלי בריאיון ליעל דן ב'עושים צהריים', גלי צה"ל, על כוונתו של נתניהו לייצר מסלול פיטורים מהיר במגזר הציבורי:

 

קודם כל זה דבר אבסורדי שבלב ליבו של גל פיטורים ענקי שבו ראש הממשלה לא נוקף אצבע, הוא מתנהג כאילו זה קורה בכלל בגלקסיה אחרת, בלב ליבו של אותו משבר תעסוקה, הדבר הדחוף ביותר לראש הממשלה זה להעביר חקיקה שתאפשר פיטורים מהירים של עובדי מדינה. עכשיו, הציבור שומע עובדי מדינה, יש כל מני דעות קדומות אבל מה זה עובדי מדינה? עובדי מדינה זה עובדים סוציאליים, עובדי מדינה זה רופאים ואחיות, עובדי מדינה זה מורים, עובדי מדינה זה פרקליטים ופרקליטות המדינה, עובדי מדינה זה שוטרים וסוהרים...

מדבר ראש הממשלה על המגזר הציבורי, שזה אומר כל המקצועות שאמרתי לך עכשיו ועוד הרבה אנשים שמרוויחים שכר ממוצע בדרך כלל, לעתים שכר מינימום ולעתים מאוד קרובות משאפילו ידוע הם מקבלים השלמת הכנסה בגלל שהשכר שלהם כל כך נמוך.

מצד שני, הם העובדים הכי מוגנים במדינה, נכון לרגע זה עד שזה ישתנה

יעל, מדובר באגדה אורבנית. נכון להיום, למנכ"ל משרד ממשלתי יש סמכות מלאה לפטר עובד. ואני אגיד לך יותר מזה, אני בעד לפטר עובדים גרועים. עובד לא טוב מזיק למערכת וצריך לפטר אותו. והכלי הזה קיים גם היום. ולכן הקריאה הזאת של ראש הממשלה, אין בה אלא ניסיון ליצור הסתה והסחת דעת נגד העובדים האלה שהוא פשוט מתעב אותם באופן בסיסי. אלה אזרחי מדינת ישראל. אזרחי מדינת ישראל! זה מורים, זה עובדים סוציאליים, זה אחיות. זה לא איזה אנשים שנמצאים מעבר לגבול ואנחנו מסתכלים עליהם בזרות...

...

מדינה יש לה מן טבע כזה שהיא לא עסק. צה"ל, למשל, שאנחנו זקוקים לו ואנחנו זקוקים לציוד הכי חדשני בעולם ולמוחות הטובים ביותר ולחיילים האמיצים ביותר, צה"ל זה דבר מאוד מאוד לא רווחי. מדינה לא מתנהלת על בסיס עסקי ועל אתוס עסקי. מערכת הבריאות היא דבר לא רווחי, היא מטפלת באנשים שלא ימותו ושיהיו בריאים. מערכת החינוך, אם כי ב- O.E.C.D  מתייחסים לחינוך כהשקעה, מערכת החינוך לכאורה היא לא רנטבילית. ככה עובדת מדינה, מדינה עובדת כדי לקיים חיים מוסריים שבהם יש תשתיות של כבישים ובתי חולים ובתי ספר והיא לא נמדדת כפי שנמדד תאגיד עסקי או קיוסק לחילופין. אני חושבת שראש הממשלה קצת משובש בעמדתו כלפי מה זה עסק ומהי מדינה עם אתוס ועם חזון.