שלי בתגובה להתקפה של נתניהו: "נתניהו חושב שהטייקונים הקורסים צריכים לאחוז במושכות הכלכלה"

24 בספטמבר, 2012

"החזון הכלכלי שפורשת מפלגת העבודה בהנהגתי הוא חזון סוציאל דמוקרטי מאוזן, שבו הסקטור הפרטי משגשג וההון הוא מבורך ותורם ערך לחברה, ומנגד יש מדינה שאינה מתנערת מאחריותה לאזרחיה. החזון הכלכלי של נתניהו הוא ימני שמרני קיצוני, על פי דפוס שכבר חדל מלהתקיים בעולם מאז תאצ'ר ורייגן.

נתניהו פשוט לא מאמין במדינה, וסבור שאין לה חלק בהנהגתה של הכלכלה, וכי את מושכות הכלכלה צריכים להמשיך ולאחוז הטייקונים הקורסים", כך אומרת יו"ר מפלגת העבודה בתגובה על ההאשמות של נתניהו.

לדבריה, "בעת שהתאגידים הממונפים, שנתניהו הילל אותם ואפשר להם להתפרע על חשבון כספי החוסכים, קורסים כמגדל קלפים, נתניהו אינו רואה, אינו שומע ואינו מתעדכן, ודבק בגישות כלכליות שכבר אבד עליהן הכלח. תחת שלטונו הכלכלי הגיעה ישראל למקום הראשון ב-OECD באי שוויון ולמקום האחרון בהשתתפות המדינה בהוצאה האזרחית של אזרחיה. חצי מהעובדים במשק הפכו תחת ניצוחו לעובדים עניים מאוד, מעמד הביניים שהוא חוט השדרה הכלכלי של המדינה מצטמק באופן שמסכן את החברה הישראלית, כמות עובדי הקבלן שולשה, ותעשיית האמת והעסקים הקטנים והבינוניים הופקרו לטובת הסגידה לטייקונים הממונפים. מול גל הפיטורים הענקי במשק נתניהו יושב באפס מעשה וסבור שאין זה מעניינו.

"העבודה בראשותי מצמצמת פערים במהירות מול נתניהו, משום שהציבור התפכח. נתניהו מודאג ומפגין סימני לחץ, לכן הוא מאיים בסיסמאות - ספרד ויוון, דוגמאות שכל בר דעת יודע שאינן רלוונטיות לישראל. לספרד דווקא חובות נמוכים ותקציב מדינה נמוך, בועת נדל"ן בשוק הפרטי היא שמוטטה אותה. יוון נקלעה לסחרור בגלל הורדה קיצונית של מס החברות (כמו מעשה נתניהו בעשור האחרון בישראל) שרוקנה את קופתה מהכנסות, ויש לה תקציב מדינה ממוצע. הנפנוף בדוגמאות הללו לשם הפחדה מעיד על פאניקה ועל היעדר טיעונים, כמו גם השימוש השוביניסטי והמיותר בתואר 'גברת'. הציבור יכריע איך הוא רוצה שמדינתו תיראה: ג'ונגל פרוע שבו החזק שועט קדימה ומשמין, והחלש והבינוני ניגף ומושלך לאחור, או מדינה נאורה עם כלכלה הוגנת וחברה צודקת".