שלי עונה לשאלות גולשים באתר 'חורים ברשת'

25 באוקטובר, 2012

 

מתוך: 'חורים ברשת'

היום חנכנו מדור חדש, "לא לציטוט",  במסגרתו אתם, הקוראים, מראיינים אנשים מעניינים ומשפיעים על גבי הבמה של "חורים ברשת" באמצעות תגובות פייסבוק.

הראיונות ייערכו בזמן אמת ואתם תוכלו לשאול כל שאלה, קטנה כגדולה, והמרואיין יעשה כמיטב יכולתו לענות עליה בהתחשב במגבלות הזמן. על מנת להגדיל את הסיכוי ששאלתכם תענה נסו לנסח שאלות מקוריות, מעניינות וברורות שלא נשאלו לפניכם.

המרואיינת הראשונה שלנו במדור הייתה יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ’, שהתארחה כאן היום (ד’) החל מ-16:30 למשך כ-40 דקות.   
Off the record Shelly (2)

הנה מבחר שאלות ותשובות מהמפגש:

 

גל מור: לפני שנגע בנקודות כבדות יותר רציתי לשאול דווקא שאלה קטנה שמעניינת את כולנו: הפתיח המפורסם שהשתרש "היי זאת שלי" זה מכוון או מקרה?

“הי גל, הי כולם, זאת שלי… בהתחלה זה נועד כדי שידעו מתי זו אני באמת ומתי אלה לורה או ירדן, כי אני ממש לא אוהבת שעוזרים כותבים כאילו הם הפוליטיקאים. יש בזה מימד של אי אמינות אחר כך הבנתי שזה הפך לסוג של מותג ובכל פעם שניסיתי לוותר על זה הייתה מחאה גדולה. בקיצור, כנראה שנישאר עם "היי, זאת שלי".

 

גלילה וונגרוב: “כחברת-מפלגה, מאוד חשוב לי לדעת האם עשית משהו כדי להבטיח פריימריז ללא דילים? ובאיזו מידה הבחירה של חברי-המפלגה אכן רלוונטית? כלומר, האם את מחוייבת לתוצאות-הבחירות?

הי גלילה, את בטח יודעת שאני שהלוחמת הכי גדולה למען מפקד חופשי ונגד דילים, גם אני נבחרתי בזכות מפקד חופשי. ברור שהבחירה של חברי המפלגה רלוונטית. כל פתק קובע ובסוף הרשימה תיקבע על ידי 63,000 איש בעלי זכות בחירה ואני מקווה מאוד שזו תהיה הרשימה הכי ערכית, טובה, ואטרקטיבית שאפשר”.

 

דרור רפופורט: “כיצד יובטח שהסוציאל-דמוקרטיה שאת מתכננת לא תהפוך פשוט ללוביקרטיה (שלטון הלובים) שתפעל למען קבוצות השפעה שונות בכסות יפה של הגנה על העם/צדק חברתי/המצאת יח"צ אחרת? האם יש באמת הבדל (בהתחשב בעובדה שגם ציבור המצביעים הוא לובי לא קטן)?”

“הי דרור, אני הח"כית היחידה עד היום שחוקקה חוק להגבלת פעילותם של לוביסטים… תיכנס לאתר שלי ותמצא את זה במנוע החיפוש… יש לי עוד חקיקות בקנה לעצירת התופעה המכוערת והלא שוויונית הזאת. בחדר שלי בכנסת לעולם לא הורשתה כניסה ללוביסטים, זה פשוט פוגע בעיקרון השוויון ומאפשר לאנשים חזקים ועשירים השפעה עצומה על הכנסת, שעה שלבן אדם רגיל אין נגישות עוצמתית כזאת. בקיצור בכל מקום שבו אהיה אפעל אפילו ביתר עוצמה להפסקת התופעה הפסולה הזאת”.

 

רועי גלנור: “אילו צעדים את ומפלגתך מתכוונים לעשות בנושא תחבורה ציבורית בשבת אם תקבלו את האחריות על תיק התחבורה? 
והאם יש לכם כוונות לעשות שינויים כלשהם במערכת החינוך? (2 הנושאים שמבחינתי האישית חשובים בעניין הוא נושא מספר בחינות הבגרות הרב ובנייה/יישום תוכניות לימודים שמעודדות קבלת השונה)”

“הי רועי, אני בעד תחבורה ציבורית מוגבלת בשבת, שאטלים חינם לבתי חולים, ים, גנים לאומיים וכו… ותחבורה בין עירונית מצומצמת. בשום פנים ואופן לא אסכים שתחבורה בשבת תהיה כמו תחבורה ביום חול. גם מפני שזה לא נחוץ כי אנשים לא נוסעים לעבודה. וגם משום שיש ערך לשבת כיום שקט ויום מנוחה לעובדים, תחבורה מלאה תיצור מצב שבו יצפו מאנשים לבוא לעבודה גם בשבת וזה כבר יהיה ניצול של עובדים עניים. שבת כיום מנוחה הוא החוק הסוציאלי המופלא ביותר שהיהדות העניקה לאנושות ואין שום סיבה לוותר על המתנה הזו”.

 

ליאור בורד: “שלום שלי, התבטאת מספר פעמים בנושא חופש הביטוי והחשיבות הבלתי מעורערת שלו במדינה דמוקרטית. מדוע אם כן את חוסמת אותי וגולשים אחרים מלהגיב בדף הפייסבוק שלך?”

“הי ליאור, יש אצלנו מדיניות של אפס חסימה, אתה מוזמן להעלות עכשיו משהו עוין במיוחד ותבדוק אותי :-) מה שכן, זה דף אוהדים ולא פרופיל רגיל לכן לא כל אחד יכול להעלות על הקיר סטטוס, אבל כל אחד יכול לכתוב תגובה ואם היא לא גזענית באופן מחריד או אלימה או מאיימת היא תעלה. תוכל להציץ בתגובות ולראות שלעיתים קרובות יש הרבה יותר תגובות ביקורתיות מתגובות אוהדות, וזה ממש לא מפריע לי.”

 

גל מור: “האם את מוכנה להתחייב בפני בוחרייך כי לא תצטרפי לממשלה בראשות בנימין נתניהו לאחר הבחירות? אם לא, למה שיבחרו בך?”

הי גל, יבחרו בי כיוון שמפלגת העבודה בראשותי היא האלטרנטיבה היחידה היום לנתניהו וגם בגלל שיש לנו סדר יום אידיאולוגי מאוד ברור וצלול שלא מתחשב בטרנדים ובמצבי רוח. המטרה שלנו היא קודם כל להחליף את נתניהו ולהיות המפלגה שהנשיא מטיל עליה את הרכבת הממשלה. אתה בטח יודע שיש לי רקורד מוכח של מי שנלחמה נגד כניסת העבודה לממשלת נתניהו, וגם סרבתי לקבל לידי את תיק התמ"ת כשברק הציע לי אותו בגלל שלא רציתי לחמם כיסא בממשלה שאני לא מסכימה עם דרכה. ובכל זאת – זה מאוד לא נבון פוליטית גם אם אקבל עכשיו מחיאות כפיים על זה, להתחיל לפסול מפלגות בזו אחר זו. אני רוצה שתסמוך עליי שלעולם לא אהיה במקום שאין בו אפשרות מרחיקת לכת עמוקה ומהותית לשינוי פניה של החברה הישראלית. וגם, שלעולם לא אתפתה לכבוד ולשררה שאין בצידם שום משמעות אידאולוגית וביצועית”.

 

יוסי שאול: “היי שלי, כפי שאת בוודאי יודעת חלק ניכר מן האשראי הבנקאי זורם לתאגידים גדולים ולנכסים, ופחות ופחות לעסקים קטנים ובינוניים. מלבד אשראי חוץ בנקאי, האם את בעד שינויים מבניים במערכת הבנקאית והפחתת הריכוזיות כמו פיצול הבנקים, הכנסת מתחרים חדשים, וחקיקה שתאפשר ביתר קלות להקים בנקים חדשים ואף קואפרטיבים כך שהאשראי לא ירוכז בשני בנקים גדולים? כמן כן, חקיקה שתגביל את מנגנון התמריצים של מנהלי הבנקים המשפיע לרעה היום על יוקר המחייה ומחירי הדיור בפרט. (אלו פעולות שישפיעו לטווח ארוך) רעיונות אחרים?

“הי יוסי, מסכימה איתך לגמרי, אי השוויון בין תאגידי ענק ממונפים לבין עסקים קטנים ובינוניים הוא אחד הגורמים המרכזיים לפגיעה במעמד הביניים ולריכוזיות במשק. בתוכנית הכלכלית שנציג בקרוב מוזכר גם הפתרון של קואפרטיבים לאשראי לעסקים קטנים ובינוניים, וגם בשנותיי בכנסת הובלתי הרבה מהלכים לטובת בטחונם הסוציאלי וזכיויותיהם של מעסיקים קטנים ובינוניים, עצמאים ופרילנסרים. ממש במקרה העלתי היום בעמוד שלי התייחסות מפורטת לזה ואתה מוזמן לקרוא”.

 

ארז מנשה: “היי שלי, ביבי מנופך כל הזמן בספרד ויוון כדוגמאות למדניות כלכלית לא נכונה, האמת היא שביוון הורידו את המיסים לחברות ובספרד מדובר בבועת נדל"ן. למה את מאפשרת לביבי להפחיד את הציבור בחצאי אמיתות ולא חושפת את "הספין"?

“הי ארז, אתה צודק, ההפחדות "ספרד, יוון" הן מגוחכות, פרימיטיביות, והפוכות מהמציאות. בספרד מוטטה את הכלכלה בועת נדל"ן בסקטור הפרטי, וביוון שחיתות שלטונית עמוקה ובעיקר הורדה פראית ולא מבוקרת של מס חברות שרוקנה את קופת המדינה. אני מסבירה זאת שוב ושוב אבל כיוון שלכל אחד מכם יש השפעה על התודעה אפילו במסגרת המדיום הזה בלבד, אני צריכה את עזרתכם”.

 

יעל פורמן: “בשנים האחרונות תיק הרווחה הכל כך חשוב תמיד נשאר לא מאוייש או שלוקח אותו שר שזו הברירה היחידה שלו, ואז הוא שקוע כל הזמן בניסיון לקבל תיק "נחשב" יותר. מאחר שאת מציגה עמדה יותר סוציאליסטית, אם תהיי חברה בממשלה הבאה, האם תקחי על עצמך את התיק החשוב הזה או שתדאגי שיקבל אותו אדם ראוי שיראה בזה יעוד שלו, ואם אף אחד לא ירצה, תדאגי שימונה לתפקיד איש מקצוע שיראה בזה שליחות?

“הי יעל, תיק הרווחה הוא תיק חשוב. אני כמובן רוצה להיות ראש ממשלה, וכך תהיה לי מירב ההשפעה על יישום העקרונות של צדק חברתי שאני מאמינה בהם ופועלת לפיהם שנים רבות (עוד לפני שזה הפך להיות פופולרי…) חשוב שתדעי שבסופו של דבר גם אם יש שר מעולה במשרד כזה או אחר, הוא לא יוכל לזוז, לנשום ולפעול אם יקצצו בתקציבו בלי הפסקה. לכן, ראש הממשלה ושר האוצר, לצערי, משפיעים יותר על רווחה, בריאות, חינוך, תחבורה, וכל היתר מאשר השרים במשרדים”.

 

ניב הדרי: “היי שלי, אני מעוניין לשמוע כמה מתוך הרווחים הכלואים באמת ניתן לגבות? במידה וביבי ישלים מהלך בלתי הפיך זה, כיצד אפשר יהיה להתמודד עם כלכלת המדינה בתצורה הנכונה ביותר?

“הי ניב, אפשר להוציא כאן ועכשיו שומת מס הכנסה על רווחים שיצאו בעשור האחרון בלי ששולם עליהם מס כחוק, ולא אני, אלא המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט, הודיע מפורשות שתוך שנה אפשר לגבות את הכסף. ההערכה היא שאפשר לגבות עכשיו 14 מיליארד שקלים שהחברות האלה חייבות למדינה אבל נתניהו מתכוון להעביר כעת חוק שימחק את חובותיהן בדיעבד. אני מניחה שאין שום אדם פרטי או בעל עסק שלא חולם בלילה על מחיקת חובת כזאת, אבל אצל ביבי כמו אצל ביבי מתנות כאלה מחלקים רק לאלפיון העליון של החברות”.

 

ניר שוקן: “שלי, הרבה שואלים לגבי הקשר שלך לעייני ולוועדים החזקים. מה תשובתך?”

“הי ניר, אני תומכת בגאווה ובגאון בעבודה מאורגנת. זה אחד המכשירים היעילים ביותר להגביל את המעבר המפחיד של המשאבים וההון מהרבים אל המעטים. ביום שבו לא תהיה הסתדרות ולא יהיו וועדים שום עובד לא יצא נשכר מזה, יקרה דבר מאוד פשוט: כולם יהיו עובדי קבלן עניים. אני בעד לשמור על העבודה המאורגנת הקיימת ולעבוד קשה כדי שכולם יהיו מאוגדים גם הם. לשמחתי אנשים צעירים ואמיצים מבינים את זה ומקימים וועדים בפלאפון, בתחנות הדלק, בתקשורת ובבורגר ראנץ’. "אנחנו" זה תמיד יותר מ"אני", ומאוד מצער אותי שאנשים טובים וערכיים נופלים קורבן להסתה המגמתית נגד עבודה מאורגנת”.

 

צנטריון: אני חבר מפלגת העבודה. ממשלת ישראל בראשות בינימין נתניהו העבירה מספר חוקים והציגה מספר נורמות מהן נודף ריח אנטי דמוקרטי חריף. כדוגמאות אפשר למנות את החוק לאיסור “קידום חרמות” על מוצרים משטחי יהודה ושומרון, התקנות נגד הפליטים מאפריקה (למען הסר ספק – אין לי ספק שחלקם מהגרי עבודה לא חוקיים, אבל חלקם, אם אם הוא קטן, הם פליטים – כהגדרתם באמנות בינלאומיות), ההתעקשות הבלתי מתפשרת על הקמת המאגר הביומטרי (במיוחד לאור הדליפות החוזרות ונשנות של מידע חסוי לידי הציבור – החל בכרטיסי אשראי, ועד למידע סודי של בתי המשפט – הדלפה שביצע עובד ממורמר עבור בצע כסף), ועוד. רציתי לדעת מה דעתך על הרוח האנטי דמוקרטית המנשך בין קוטלי המשכן, והאם בכוונתך לקדם את ביטולם של החוקים והנורמות המיותרים האלה.

“הצבעתי נגד כל החוקים האלה והתנגדתי להם באופן פעיל, אני לוחמת אקטיבית במאגר הביומטרי וקרא את שפתיי: אם וכאשר אבחר לרה"מ אבטל לחלוטין את חוק המאגר הביומטרי ולא ארשה ששום גוף, בין אם זו המדינה ובין אם אלו גורמים עסקיים יחזיקו בידם מאגר אפל ולא דמוקרטי כזה. תעודות זהות חכמות אפשר להנפיק בלי שום מאגר ביומטרי ואין קשר בין הדברים כפי שמנסים לצייר זאת חובבי המשטר הביומטרי”.