שלי בכנס השנתי של לשכת יועצי המס באילת: "אני רוצה צמיחה שהמאפיין שלה הוא גידול של מעמד הביניים ולא התכווצות שלו"

21 באוקטובר, 2012

במושב הפתיחה של הכנס השנתי של לשכת יועצי המס באילת, במלון הרויאל ביץ', אמרה שלי "לבושתנו, העשור האחרון מסמל שינוי מאוד רדיקלי במדיניות המיסים, כך שאנו עדים למערכת גבייה אינטנסיבית של מס לא צודק, מס צודק לוקח הרבה מהעשיר ומשאיר אותו עשיר, ויש מס טיפש ולא צודק. מע"מ הוא מס טיפש ולא צודק, כי על אותו קרטון חלב משלם מאבטח או פקיד בנק או שרי אריסון באופן שווה, זה אחד המיסים הכל כך לא צודקים שככל שהצריכה גדולה יותר כך הוא משלם יותר מע"מ. במדינה מודרנית יש איזון בין מס טיפש למס חכם".

 

 

חה"כ יחימוביץ' הוסיפה "לפני עשר שנים זה היה שלוש שנים לפני שנכנסתי למערכת, פתחתי את גילוי הדעת והודיתי לבנימין נתניהו, שר אוצר דאז, שהכנסתי שהיתה גדולה מאוד עלתה לאין שיעור, שעה שהוא מקצץ 4% בקצבאות זקנה, הודיתי לו אבל שאלתי למה. נגיד בנק ישראל וה-OECD באים ואומרים אתם מרוקנים את כיסי המדינה, ומיטיבים רק עם מי שיש לו. הוא מיטיב אך ורק עם קבוצה מאוד קטנה של חברות ופרטים עשירים במיוחד. ההכנסות ממיסים עשירים – 50% מיסים צודקים ו-50% לא צודקים. ויש מדינות שבהן השוויון יותר גדול ששם יש 70% מיסים פרוגרסיביים והשאר מיסים רגרסיביים. ראש הממשלה אוהב להשוות אותנו לספרד וליון מה שלא נכון, ביון היתה הפחתה, הורדה במס חברות, ושחיתות שלטונית. גם בישראל היתה הפחתה במס חברות. אם יש דמיון במדיניות המס, זה בין ישראל ויון. בעשר השנים האלה יש מתווה. רק עסקים קטנים ובינוניים משלמים מס, אלה שלא ישנים בלילה ומהווים חוט השדרה של המשק, העסקים הקטנים והבינוניים והחברות הקטנות והבינוניות בפועל משלמים מס בשיעור 25%, ואילו החברות החזקות משלמות על פי חוק עידוד השקעות הון וחוק הרווחים הכלואים מס נמוך הרבה יותר, שיכול להגיע ל-7% עד 12% בשנה".

 

 

חה"כ יחימוביץ תקפה את חוק הרווחים הכלואים. "מי כמוכם יודע שהמס נגבה לא על הרווחים הכלואים. מדובר במיליארדים רבים, בשנה הקרובה ב-14 מיליארד, אותם 14 מיליארד שנתניהו מבקש לקצץ, אם הוא חלילה זוכה בבחירות הבאות". "אני חושבת שיש לנו עם שמוכן לתת, הוסיפה, חה"כ שלי יחימוביץ', "אנחנו עם שמוכן לתת ואנשים מוכנים לתת מלווה בטחון ולקצץ בשכרם שהמדינה במצב קשה כי יש לנו תחושת סולידריות, אבל הם לא מוכנים לתת בחוסר שוויון. אנשים לא יכולים לשאת שינוי רטרואקטיבית בחוק. יש כאן דבר שהוא לא הוגן. כל אחד מכם שמייצג חברות קטנות ובינוניות, חושב גם למה ללקוח שלי לא מחוקקים חוק רטרואקטיבי שפותר אותו ממיסוי. העסקים הקטנים לא נהנים מהאשראי החוץ בנקאי, שוויון זה גם שוויון בין עסקים קטנים לחברות גדולות, מתן אשראי לעסקים קטנים, זה שוויון. מדברים על צמיחה. אני רוצה צמיחה שמאפיין שלה הוא גידול של מעמד הביניים ולא התכווצות שלו".