אושר בטרומית: הגבלת שכר 200 בכירי המשק - nfc

3 בנובמבר, 2007
מאת רונן ליבוביץ

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית להגביל שכרם של מאתיים השכירים העשירים במשק על-פי הצעת חוק של ח"כ יחימוביץ' ח"כ יואל חסון מתנגד: "התערבות בשכר הבכירים תגרום לנו לאבד אנשים טובים במשק שיעדיפו לעבוד בחברות זרות"

שכרם של מאתיים השכירים העשירים במשק בסכנה. הצעת חוק המגבילה שכר גבוה בחברות עסקיות הנסחרות בבורסה עברה אתמול (ד') בקריאה טרומית במליאת הכנסת בתמיכת הממשלה.

הצעת החוק אותה יזמה ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה), מבקשת לקבוע כי שכרו של הבכיר ביותר בחברה לא יהיה גבוה מפי חמישים משכרו של בעל השכר הנמוך ביותר. כך לדוגמא, מסבירה יחימוביץ', אם השכר הנמוך בחברה הוא 4,000 ש"ח בחודש, כי אז לא יעלה שכרו של המנהל על 200 אלף ש"ח בחודש.

"מדובר עדיין פער נדיב ביותר", אמרה יחימוביץ', "אבל בתום הליכי החקיקה, אשר לבטח יהיו רצופים בהתנגדויות עזות של באי-כוחם של השכירים מן האלפיון העליון, צפויים הנפגעים העיקריים להיות המנהלים המאיישים את צמרת רשימות השכירים העשירים. מעופר גלבוע, מנכ"ל פולגת המרוויח 357 אלף ש"ח בחודש אשר פיטר בשעתו 1,117 תופרות מקרית-גת בגלל שכרן, שכר המינימום, העומד כיום על 3,710 ש"ח, דרך גיורא עופר מדיסקונט המרוויח 616 אלף ש"ח בחודש ועד איליק רוזנסקי מדלק נדל"ן ואביגדור קפלן מכלל ביטוח המשתכרים כשני מיליון ש"ח בחודש".

"גם פערי שכר אלה הם בלתי רצויים בעליל, אבל בהצעת חוק זאת יש ניסיון להציב מגבלות שיש בהן סבירות והיתכנות ליישום החוק באווירה הקיימת היום", טוענת יחימוביץ'."יש לשים לב כי בפועל אין כאן מגבלה על גובה השכר הגבוה בחברה. תמצא ההנהלה, או ימצא הדירקטוריון לנכון להעלות את שכרו של המנהל נוכח הצלחתה של החברה, יועלה שכרו בלא הגבלה, אלא שלצורך כך יועלה בהתאמה גם השכר הנמוך בחברה. אני לא אוהבת להניח חוקים הצהרתיים שאין להם סיכוי, ולחוק זה יש סיכוי טוב להיכנס לספר החוקים".

התערבות בשכר הבכירים יגרום לאיבוד אנשים טובים

למרות שרוב חברי הקואליציה לא התנגדו בצורה גורפת להצעת החוק, ח"כ יואל חסון (קדימה) אינו מסכים להגבלת שכרם של מאתיים השכירים העשירים במשק. לדבריו, אני חושב שהדרך לצמצם את פערי השכר זה לא בהגבלת שכר הבכירים. זה יביא לכך שמנהלים טובים שחשובים למשק הישראלי ילכו ויעבדו במקומות אחרים, בחברות זרות. הדרך לצמצם את פערי השכר זה להעלות את השכר הנמוך במשק".

פורסם ב-nfc