שלי על פרשת אורי שגיא: "באמת צר לי על משפחתו של אורי שגיא שנחשפו לכל העניין הזה. רווח פוליטי בוודאי לא היה כאן, אפילו מחיר פוליטי"

12 בנובמבר, 2012

 

שלי בריאיון לעודד בן עמי בערוץ 2 על המצב הביטחוני ועל פרשת אורי שגיא:

 

 

שלום עודד

שלי, באת היום לנתיבות יחד עם לא מעט פוליטיקאים שמריחים בחירות וההתחממות הזאת בדרום היא כנראה הזדמנות ראויה לבקר את האנשים בשטח.

תראה, האמת לאמיתה היא שאני תכננתי סיור בעוטף עזה, תיאמתי אותו עם אלון שוסטר ואמרתי לו, אני רוצה לבוא אליך לא כשיורים. לכן הביקור הזה תואם כבר לפני שבועיים. באתי, וירו למרבה הצער, אבל בוודאי זאת לא הייתה סיבה לבטל את הביקור ועשינו סיור מאוד מאוד מקיף בקיבוצים, במושבים שנפגעו בימים האחרונים. גם בנתיבות שספגה באמת הבוקר פגיעה ישירה שגרמה הלם ותדהמה בקרב התושבים שם.

וכשאת שומעת שנשבר לתושבים אחרי כל כך הרבה זמן שהירי הזה נמשך. היוזמה היא של חמאס, הוא קובע מתי יורים ומתי מסיימים. מה התגובה הראויה בעינייך?

קודם כל צריך באמת לחזק את התושבים ולהודות שכושר העמידה שלהם, שהוא מעורר הערכה ואפילו הערצה, הולך ונשחק. הוא הולך ונשחק משתי סיבות. א. כיוון שהמצב הזה מתמשך וב. כיוון שגם כשהם יושבים בבית, כיוון שמקום העבודה שלהם סגור בגלל הפגיעות או כיוון שהם צריכים לשמור על הילדים שלהם כי בית הספר סגור, הם לא בטוחים שהם יחזרו למחרת לעבודה ויקבלו אפילו שכר על הימים שהם יושבים בבית.

וגם, כמובן, במקביל, לצה"ל ולמדינת ישראל יש זכות ואפילו חובה להשיב ליורים וגם להשיב למי שמשגר אותם לפעולה הזאת. כלומר, האופציות הן גם צבאיות, האופציה הצבאית עומדת לפנינו וצריך להשתמש בה במשורה ובמקביל גם האופציה הדיפלומטית, להפעיל לחץ מאוד כבד על החמאס. החמאס לא נעשו ציונים בזמן האחרון אבל מצד שני יש להם גם אחריות על התושבים שלהם, על מזון, על חשמל ואם הלחץ עליהם יגבר, גם האזרחים שם יזעקו מרה, לכן את הערוצים האלה צריך לא לשכוח, לנצל אותם, וגם להשתמש במצרים לצורך העניין.

עכשיו, לא רק שיש בעייתיות להידבר עם חמאס, כי גם ההידברות עם המצרים היא בעייתית, עכשיו מתחמם העניין עם סוריה. שוב צה"ל מגיב היום בירי לשטח סוריה.

צה"ל עושה נכון. וגם הממשלה נוהגת כאן נכון. אי אפשר להבליג על ירי כזה. אי אפשר לקבל אותו כמעשה שגרה שעוברים עליו לסדר היום ולכן ירי של השבת אש למי שיורה עלינו הוא לחלוטין לגיטימי, אפילו הכרחי. צריך להיזהר ולהיות עם האצבע על הדופק כדי שלא תהיה הסלמה באיזור הזה שידענו בו שנים מאוד מאוד רגישות.

אני רוצה להשמיע לך מה אומר עלייך הביטחוניסט שעד לפני ימים ספורים רץ איתך במפלגת העבודה, האלוף במילואים אורי שגיא.

...

קודם כל, באמת צר לי על משפחתו של אורי שגיא שנחשפו לכל העניין הזה ולבי לבי איתם. אני לא רוצה להיכנס לפרטים. אני יכולה להבטיח גם לך וגם לכל מי שצופה בנו עכשיו שרווח פוליטי בוודאי לא היה כאן, אפילו מחיר פוליטי. אני חושבת שאנחנו נבחנים ברגע שבו אנחנו צריכים לשלם מחיר פוליטי למען הכרעה שהיא מוסרית, ערכית ומנהיגותית כי יש הרבה רגעים כאלה ואני יכולה גם להבטיח שנהגתי ברצינות, בזהירות, ביסודיות, תוך התחשבות בכל הגורמים שקשורים לזה. לצערי יש עוד ספיחים לפרשה הזאת ואני לא רוצה לפרט, שמתמשכים, כמו אבן שאתה זורק ואחריה יש אדוות נוספות. אני מאוד מקווה שהפרשה הזאת תסתיים ואני לא רוצה להתייחס לגופה אבל אני רוצה לומר שהמחויבות הראשונה שלי היא לקורבן, באופן כללי, אני לא מתייחסת דווקא למקרה הזה.

את רומזת, שלי, שהגיעו אלייך תלונות מנשים נוספות?

אני לא רוצה לפרט, אבל בדרך כלל במקרים כאלה, ברגע שיש מתלוננת אחת שבאה, שמה את ליבה ואת נפשה על השולחן, מגיעות אחריה גם אחרות. שוב, אני לא מתייחסת למקרה הספציפי הזה. אני באמת באמת יכולה להבטיח שנהגתי כאן במלוא הזהירות, במלוא האחריות, במלוא התיאום

אני תמה על הניסוח של ההודעה שפרסמה מפלגת העבודה על נסיבות פרישתו של שגיא שלא הייתה, איך לומר, מדויקת.

אנחנו אפשרנו לאורי שגיא לנסח הודעה כרצונו. זה היה חלק מההתחשבות באמת בבני משפחתו. ההודעה שלי הייתה שהוא תרם רבות למדינה ואני מכבדת את החלטתו. בנסיבות הרגישות והמורכבות, אתה עצמך היטבת לתאר, זה היה הדבר הנכון לעשות. אני הקדשתי לזה זמן רב, כובד ראש רב, חשיבה מרובה, התייעצויות מרובות, ההחלטה שקיבלתי היא ההחלטה הנכונה.

...