שלי בריאיון לדני קושמרו: "המצב שהיו בו תושבי הדרום בשבועות האחרונים, היה בלתי נסבל. אני מתייצבת לצד הממשלה בהחלטה הזאת, בוודאי לצד צה"ל שהפגין כאן יכולות מדהימות."

14 בנובמבר, 2012

שלי בראיון לדני קושמרו בחדשות ערוץ 2

 

 

 

חברת הכנסת יחימוביץ', יושבת ראש העבודה. את יושבת באותה ישיבת קבינט, במידה והיית שם, את מרימה אצבע בעד החיסול?

כן. אני מתייצבת לצד הממשלה בהחלטה הזאת, בוודאי לצד צה"ל שהפגין כאן יכולות מדהימות בעיני, של כמה זרועות במשולב. ג'עברי היה ארכי-טרוריסט, עם דם של הרבה מאוד ישראלים על הידיים. הוא לא היה דרג פוליטי אפילו, זה לא איסמעיל הנייה. זה איש שבפירוש ביצע מעשי טרור לאורך כל ימי חייו והיסב נזק רב. לכן פגיעה נקודתית בו היא מוצדקת לחלוטין, מה גם שהיא נעשתה בלי לפגוע בחפים מפשע. באמת מדובר כאן בסיכול ממוקד של אדם שגרם נזק והרס וגם מעתה ואילך נמנע ההרס שהוא יכול היה לגרום. לכן אני בפירוש מתייצבת לצד...

אז את בטוחה עכשיו, כששני האנשים האלה מנהלים את המדינה, אהוד ברק ובנימין נתניהו?

תראה אני אף פעם לא נהגתי לזרוק... להטיל בהם בוץ ורפש. וודאי היו כמה וכמה פעמים במהלך הארבע שנים האלה שבהן הצמד הזה כן נהג באיפוק. ולא היססתי לפרגן להם על זה. אני חושבת שיש רגעים שבהם אתה מוריד, מסיר מעליך שיקולים פוליטיים ואתה אומר: "דברים נעשים כמו שצריך" ולכן אפשר לתת גיבוי. בוודאי באופן המדוד שבו דברים נעשים כרגע.

את אומרת שהסירו שיקולים פוליטיים. הרי התקיפה הזאת מבוצעת בכל זאת שישים ותשעה ימים לבחירות, אחרי ממשלה שמכהנת כבר 4 שנים. את מוצאת קשר בין שני הדברים האלו?

אני מתקשה לחשוב שיש קשר. אני מאמינה שהשיקול היה ענייני. אני חושבת שהמצב שהיו בו תושבי הדרום בימים האחרונים, בשבועות האחרונים, היה באמת בלתי נסבל. הייתה כאן הסלמה. אי אפשר היה לקיים חיים נורמטיביים בכלל. ואתה לא יכול לאורך זמן להחזיק אזור שלם של הארץ תחת ירי תמידי, בלי להגיב ואין ספק שכוח ההרתעה שלנו נשחק מאוד. ולכן הפעילות הזאת, שהיא באמת מדודה, מדובר גם בסיכול ממוקד, גם בפגיעות מהאוויר, לא מדובר בפעולה קרקעית, היא בהחלט יכולה לקבל גיבוי של המערכת הפוליטית, באמת בלי הבדל מפלגתי.

כן, אבל בכל זאת, את מאוד רצית להוביל במערכת הבחירות הזאת סדר יום חברתי. ושוב, אנחנו באותו מקום, סדר יום בטחוני לגמרי. אולי זה הופך את מפלגת העבודה, מביא אותה למקום אחר?

חס וחלילה. אנחנו מקיימים כאן במדינה הזאת, תחת כיפת השמיים הזאת במזרח התיכון, גם חיים שלמים שמורכבים גם מקורת הגג שלראשנו, מהפרנסה שלנו בכבוד, מהיכולת שלנו לקנות במכולת, מהחינוך של ילדינו, מהבריאות וההזדקנות בכבוד של הורינו הקשישים, וגם סדר יום בטחוני. והדברים האלה קשורים זה בזה. ישב כאן קודם שקדי. הוא דיבר על אותן יכולות באמת מדהימות ומעוררות הערכה של כמה וכמה זרועות ביטחון, שהביאו לידי היכולות האלה. ממה נובעות היכולות האלה, דני? הן נובעות מנשק שקנינו מכספי הסיוע האמריקאים? לא הן נובעות מהאיכות של החיילים שלנו. מהאיכות שלהם ומערכת חינוך טובה, עדיין, שגדילה אותם. ממה נובעת הנכונות לצאת למלחמה? מתחושת סולידריות, ערבות הדדית, העובדה שיש לך חברה חזקה. לכן חברה חסינה, חזקה ובטוחה היא קודם כל תנאי לביטחון ושני הדברים האלה קשורים זה בזה. הם לא סותרים זה את זה

שלי יחימוביץ' יושבת ראש העבודה, תודה רבה לך.