שלי לערוץ 10: "מטרות המבצע היו מידתיות, סבירות, והתייצבנו לצדן. אם המטרות האלה הושגו? אני לא משוכנעת. אני מאוד מקווה, לטובת אזרחי ישראל"

21 בנובמבר, 2012

 

שלי בריאיון לתמר איש-שלום בערוץ 10:

 

 

זה ההסכם הטוב ביותר שישראל הייתה יכולה להשיג?

קודם כל צריך לתת להסכם הזה סיכוי, לקוות ולייחל שאכן הוא ישיג את התוצאות. התוצאות היו מאוד ברורות וצריך לומר שהתייצבנו לצד הממשלה, כיוון שהמטרות היו מידתיות, סבירות, והתייצבנו לצדן. המטרות היו החזרת כושר ההרתעה לצה"ל, שקט לתושבי הדרום, פגיעה במערך הרקטות ומכה כואבת לחמאס. האם המטרות האלה הושגו? אני לא משוכנעת. הימים, השבועות, החודשים וגם השנים הבאות, יעידו אם הן הושגו או לא הושגו. אני מאוד מקווה שאכן, לטובת עם ישראל, לטובת אזרחי ישראל, שהמטרות האלה הושגו.

את אומרת שאת לא משוכנעת, מה גורם לך להיות ספקנית?

תנאי הבסיס היו באמת יוצאי דופן באיכות שלהם, עבור ממשלה שמחליטה לצאת למבצע כזה. כושר עמידה מדהים של תושבים, הנהגה מקומית חזקה, הישגים מופלאים לצה"ל, תמיכה יוצאת דופן של הקהילייה הבינלאומית, וכאן צריך לציין בסוגריים שהקהילייה הבינלאומית הוכחה כאן במלוא חיוניותה, ותמיכה יוצאת דופן של האופוזיציה. מתוך המצע הזה, מתוך נקודת המוצא הזה, האם הושגו ההישגים האסטרטגיים הטובים ביותר שמדינת ישראל יכלה להשיג? אני לא משוכנעת. אלו היו תנאי פתיחה מאוד טובים, אני לא בטוחה שהם מוצו, אני מקווה ומייחלת כמובן שהם הושגו.

אפשר לומר ששלי יחימוביץ', יו"ר מפלגת העבודה, כל עוד הייתה אש, היה ברור שאסור לבקר את הממשלה ורגע אחרי שהפסקת האש נכנסת לתוקף, הנה מגיעה הביקורת שידענו שתגיע?

ראשית, את לא שומעת ממני ביקורת. ואם יש לי ביקורת עכשיו, אני נוצרת אותה בלבי ויש לי מה לומר על אופן קבלת ההחלטות וגם על ההישגים אבל אני לא מפרטת ולא מרחיבה כאן. בכל יום נתון בדקנו את התנהלות המבצע הזה והתקדמותו והתמיכה שלנו בו לא הייתה מהשפה ולחוץ. היא הייתה כיוון שהמטרות היו ריאליות ולא מתלהמות, כיוון שכל בר דעת מבין שאי אפשר להמשיך ולפגוע בלי תגובה בתושבי הדרום. והמבצע הזה התנהל באופן מבוקר וגם לא הייתה כניסה קרקעית בסופו של דבר.

אבל אולי כל בר דעת היה גם צריך לדעת שלא יהיו כאן הישגים יוצאי דופן שלא היו בסבבים קודמים.

יכול להיות. אנחנו לא יודעים בשלב הזה. אני מקווה שההסכם, שאת פרטיו אנחנו יודעים הערב, יתקדם לקראת הסדרה מרחיקת לכת. גם, צריך לומר, שהתייחסנו במהלך הימים האלה, הציבור בישראל, אפילו בחשדנות מסוימת למצרים בהנהגתו של מורסי, ומצרים הוכחה כגורם מאוד חיוני במזרח התיכון. גם אחרי זה נוכל לעקוב בתקווה ונייחל שהמטרות האסטרטגיות שהוצבו, ששוב, הן חשובות ואני מסכימה איתן בכל לבי, אכן הושגו.