תגמול הבכירים: הוויכוח מתלהט - ידיעות אחרונות

6 בנובמבר, 2007
בים התגובות הסוערות שמחוללת הצעת החוק של שלי להגבלת שכר הבכירים, בולטת לטובה התייחסות יסודית ורצינית של הפרשן הכלכלי הבכיר של ידיעות אחרונות, סבר פלוצקר, המנתח את הצעת החוק ואת התגובות עליה בטור כפול בידיעות אחרונות ב-4+5/11/07.
להלן ציטוטים נבחרים מתוך הטור הכפול ובהמשך הגירסה המלאה:


ביום חמישי שעבר אישרה הכנסת, בקריאה טרומית, הצעת חוק פרטית של ח"כ שלי יחימוביץ' להגבלת השכר הכי גבוה בכל מקום עבודה בישראל, לסכום של פי 50 מהשכר הכי נמוך באותו מקום עבודה...

חלק מהביקורת שנמתחה על הצעת החוק של יחימוביץ' הסתמך על מידע שגוי. הצעתה לא מתייחסת רק לחברות ציבוריות שמניותיהן נסחרות בבורסה אלא לכל מקום עבודה בארץ, ולפיכך גם לחברות בבעלות משפחתית או פרטית. החקיקה שלה תשפיע איפוא על שיקוליהם של בעלי החברה להנפיקה בבורסה.
אין בחקיקה של יחימוביץ' תמריץ סמוי להעביר עובדים לחברות כוח אדם: גם בהיותם עובדי קבלן הם ייחשבו לצורך השוואת השכר כמי שמועסקים על-ידי מקום העבודה שלהם. ח"כ יחימוביץ' לא השאירה פתח להתחמקויות ולקומבינות...

התאגידים העסקיים לא פועלים בחלל ריק. הם מוסדות של החברה האזרחית, מתפקדים בתוכה. אף עסק לא ישרוד בלי עובדים, ספקים, קונים, ממנים. כל אלה הם "בעלי חזקה" בו, אף שאינם בעלי מניות. עסקים גדולים קובעים בהתנהגותם נורמות של "עשה ואל תעשה" ותורמים בכך לעיצובה של מערכת הערכים הלאומית.

הם צריכים להיות חלוצי השינוי בתגמול הבכירים. שאם לא כן, הצעת החוק המאוזנת של ח"כ שלי יחימוביץ' עוד תחוויר מול רעיונות קיצוניים הרבה יותר שירקחו ח"כים אחרים.

לקריאת החלק הראשון של המאמר2.jpg