תוכנית יחימוביץ' לכלכלה הוגנת תגדיל את הנטו למשפחה באמצעות החזרת שירותי הבסיס של מדינה והורדת נטל המס ממעמד הביניים

3 בדצמבר, 2012

התוכנית הכלכלית של מפלגת העבודה, אשר נחשפה הערב באירוע השקה מיוחד, תביא להגדלה משמעותית בהשקעת המדינה בחינוך, בבריאות, בתחבורה, ברווחה, בבטחון סוציאלי, בתעסוקה ובכלל שירותי הבסיס באחריות המדינה. התוכנית שנכתבה על ידי כחמישים מומחים, מאוזנת מבחינה תקציבית ומציעה מקורות מימון ישימים ואחראיים.

 

 

 

 

 

התוכנית מושקת כעת באירוע המוני באשדוד, בפני קהל. מנחה את האירוע נועה ולדן, את דברי הפתיחה נשא ראש מועצת ירוחם, מיכאל ביטון, יו"ר המפלגה, שלי יחימוביץ', שטחה את עיקרי התוכנית, את האידיאולוגיה שבבסיסה ואת מקורות המימון שלה, וכעת מתקיימת סדנא שבה פאנל מומחים מסביר את התוכנית ומשיב לשאלות הקהל.

התוכנית הכלכלית של מפלגת העבודה בנויה מחמש אבני בנין מרכזיות שעיקרן הוא צמצום הפערים החברתיים לממוצע ה-OECD, החזרת שירותי הבסיס הניתנים על-ידי המדינה לאזרחים יצירת צמיחה כלכלית המיטיבה עם כלל האוכלוסייה ומחזקת את מעמד הביניים, וסיוע לעסקים קטנים ובינוניים ולתעשייה שאינה ספקולטיבית ומייצרת מקומות עבודה ראויים.

התוכנית המלאה נועדה לשנות דרמטית את המדיניות הכלכלית –חברתית של ישראל באופן שקול ואחראי, אשר מהווה אלטרנטיבה לעשור הכלכלי השחור בהובלת נתניהו.

 

תמצית חמשת אבני הבניין של התוכנית: 

החזרת שירותי הבסיס – שימוש בכספי המסים להגדלת ההוצאה האזרחית ולהענקת  חינוך איכותי חינם, שרותי בריאות זולים וטובים יותר ותחבורה ציבורית אמינה יותר, שיורידו את רמת ההוצאות של משפחה ויגדילו את הכנסתה נטו.

שכר הוגן עבור עבודה קשה – צמצום דרמטי של תופעת עובדי הקבלן, תגבור אכיפת חוקי עבודה, צמצום פערי שכר והעלאת שכר מינימוםרגולציה אפקטיבית על שוק ההון  והגברת אחריות המדינה על הבטחת החיסכון הפנסיוני של הציבור. 

הורדת מחירי הדיור והמזון – הורדת מחירי הדיור על ידי בנייה ושיווק של אלפי יחידות דיור חדשות לשוק, והורדת מחירי המזון באמצעות פיקוח על המחירים ומע"מ מופחת. 

תחרות הוגנת – מאבק בריכוזיות, עידוד התעשייה היצרנית (הייטק ולואוטק), השקעה נמרצת בעסקים קטנים ובינוניים.

מיסוי הוגן – העלאת המיסוי על העשירים ביותר ועל האלפיון העליון של החברות הרווחיות, הפחתת המיסים העקיפים והלא-צודקים (מע"מ מופחת על מוצרי יסוד), העלאת התמלוגים והמיסוי על אוצרות הטבע של המדינה, שימוש ברווחים מהפקת מחצבי המדינה לטובת כלל האזרחים.

 

 

יחימוביץ' בחרה להתחיל את נאומה בכנס בתמונה משפחתית שלה כשהייתה בת 12, עם אביה פועל הבניין, אמה המורה ושני אחיה הקטנים, כדי להמחיש את ההידרדרות שעברה על מעמד הביניים מאז, תוך שהיא מתארת את הוריה ניצולי השואה, ואת אתוס העבודה והפרנסה במשפחתה, שגרם למשפחתה לעבור לבאר שבע בעת המיתון במשק רק כדי שאביה יוכל להמשיך לעבוד בבניין.

 

לחצו לתכנית המלאה

לחצו לתקציר התכנית

 

יחימוביץ' בדברי הפתיחה לתוכנית:

"אני מאמינה שכל אזרחי ישראל צריכים ליהנות מעוצמתה הכלכלית של המדינה, ולא רק קומץ בני מזל. אני מאמינה בסוציאל דמוקרטיה, שמשמעותה כלכלה הוגנת וחברה צודקת, ואיזון חכם בין שוק חופשי משגשג, פורח ויזמי, ובין ממשלה האחראית לאזרחיה ומחלקת את משאבי המדינה באחריות ובתבונה. אני מאמינה שהזכות לדיור, לפרנסה, לבטחון תזונתי ופיסי, לבריאות, לחינוך, למשפט צדק, להזדקנות בכבוד – הן זכויות יסוד.

אחרי עשור שבו שלטה תפיסתו הכלכלית של נתניהו, תפיסה שהרחיבה באופן מביש ומסוכן את הפערים בין עוני לעושר בישראל ושחקה קשות את מעמד הביניים, והתנכרה לחובות המדינה הנאורה כלפי אזרחיה – הגיע הזמן לשינוי.

אני מציעה תוכנית כלכלית ובה חמש אבני בנין עיקריות המפרטות את הצעדים הנדרשים לכך שישראל תחזור להיות מדינה שיש בה כלכלה הוגנת וחברה צודקת. מדובר בתוכנית מעשית ומפורטת, שרגליה נטועות בקרקע וראשה אינו בשמיים. זו לא שירה, זו פרוזה. זו לא מהפכה, זה שינוי עמוק, יסודי ואחראי. בכל חמשת אבני הבניין שלנו תמצאו את תיאור המצב הקיים, את הפתרונות המוצעים, ואת המקורות התקציביים -למימוש התוכנית".