שלי בכנס מפלגת העבודה להצגת התוכנית לחיזוק שלטון החוק: "מי שמתייחס למדינה כאל עסק או כאל ערוגה רווחית, שצריך למדוד אותה רק בפרמטרים של רווח והפסד, לא אכפת לו לקחת לפעמים גזר קטן מהערוגה. לא יכול להיות שמי שהוחלט לא להגיש נגדו כתב אישום יהיה צח כשלג

16 בדצמבר, 2012

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', קיימה כנס להצגת התוכנית לחיזוק שלטון החוק ומיגור השחיתות, יחד עם ניצב בדימוס, משה מזרחי ומיקי רוזנטל, ראשי המטה למאבק בשחיתות במפלגה, ואיש החינוך, חילי טרופר, שהנחה את האירוע.

יחימוביץ' התייחסה לכוונה לקיים עסקת טיעון מזורזת בפרשת ליברמן: "האם הצדק במקרה הזה לא חייב להיעשות וגם להיראות בבית המשפט? אני בטוחה שיש עוד הרבה מאוד חשודים שהיו רוצים עסקת טיעון בתנאים מיטיבים בלי משפט. אבל מה המשמעות של שוויון בפני החוק? שכולם שווים בפני החוק".

 

 

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ' הציגה את מטרת הכנס והתייחסה לתוכנית שמציגה המפלגה: "הכנס הזה אמנם נולד ונהגה אחרי ההחלטה להגיש כתב אישום נגד ליברמן אבל הוא לא פרסונאלי, הוא עקרוני ומוסרי. הכנס הוא על המדינה שלנו, על מראה דמותה. הכל כבר נאמר על כתב האישום שהוחלט שלא להגיש אחרי שנים של עינוי דין, אחרי שעדים התפוגגו בזה אחר זה עד שאי אפשר היה כמעט להגיש כתב אישום. הכל כבר נאמר, אבל עכשיו אנחנו לפני עסקת טיעון מזורזת, כדי שליברמן יוכל לחזור מהר לזירה הפוליטית. האם הצדק במקרה הזה לא חייב להיעשות וגם להיראות בבית המשפט? במקום שנועד לכך? זה צריך להסגר בחדר סגור? עסקת טיעון לשליח ציבור הנושא בתפקיד השני או השלישי בצמרת השלטון בישראל? אני בטוחה שיש עוד הרבה מאוד חשודים שהיו רוצים עסקת טיעון בתנאים מיטיבים בלי משפט. אבל מה המשמעות של שוויון בפני החוק? שכולם שווים בפני החוק. למה לפוליטיקאים בכירים מגיעה עסקת טיעון בתנאי דלוקס? מי קבע בממשלה הזו מי יהיו האנשים שיעסקו במוסדות המשפט והחוק? איווט ליברמן, הנאשם, קבע מי יהיה שר המשפטים, מי יהיה יו"ר ועדת חוק ומשפט, מי יהיה מפכ"ל המשטרה, מי ישב בועדה למינוי שופטים. את כל אלה הוא קבע בעודו נחקר חקירה נמרצת בכמה פרשיות. זה לא מתקבל על הדעת וזה הפך לשגרה שאנחנו מקבלים כמובן מאליו".

יחימוביץ' התייחסה למחקרי העומק שעורכת המפלגה בקרב הציבור לקראת הבחירות: "אנחנו רואים שכלכלה וחברה עומדים בראש. אני חייבת להודות בפניכם ששלטון החוק והמאבק בשחיתות נמצאים באחד המקומות האחרונים. כלומר אם היינו חושבים 'קמפיין' לא היינו מכנסים אתכם ועמלים על התוכנית המצוינת שלפניכם. אנחנו חוששים לגורל המדינה. זהו עוד דבר שאנחנו עושים לא כי הוא פופולארי אלא כי הוא צודק".

באשר לתוכנית שהוצגה בכנס אמרה יחימוביץ': "נציג כאן היום תכנית מפורטת שתיגע בכל ההיבטים בשמירה על שלטון החוק והיא נוגעת גם בסוגיות הכלכליות. מי שמתייחס למדינה כאל עסק או כערוגה רווחית שצריך למדוד אותה רק בפרמטרים של רווח והפסד לא אכפת לו לקחת לפעמים גזר קטן מהערוגה. התכנית חובקת את כל העולם שבהם יכולה להיות שחיתות ציבורית שלטונית וכלכלית".

"למרות הנסיון לכתוש את שלטון החוק ומלחמת החורמה שמנהלים נגד שלטון החוק אנשים חזקים בשתי הממשלות האחרונות, יש לנו עדיין מדינה טובה ובואו נסתכל גם על חצי הכוס המלאה. יש לנו בית משפט עליון, ששמו יצא לתהילה ברחבי העולם, שמוציא תחת ידיו פסיקות פורצות דרך. יש לנו שירות ציבורי שאינו מושחת. תנסו בניגוד לכל ההכפשות של השירות הציבורי, לתת כסף לשוטר שרושם דוח תנועה. תנסו לתת כסף לפקיד ממשלתי, לעו"ס, למורה. אין סיכוי. האנשים שם ישרים וטובים. וכן – יש לנו גם רוב מכריע של נבחרי ציבור שאתם יכולים לבקר אותם ולחלוק עליהם אבל הרוב הם לא עבריינים".

יחימוביץ' קראה לציבור לקדם את המאבק הציבורי בשחיתות השלטונית: "לא יכול להיות שמי שהוחלט לא להגיש נגדו כתב אישום יהיה צח כשלג ותהיה לו תעודת יושר מעל השולחן. אני מפצירה בציבור- תשפטו אותנו לחומרה. תדרשו מכולם בלי הבדל השקפת עולם את הדבר הבסיסי – ששליחי הציבור שלכם יהיו נקיי כפיים. זה כלל בסיס. אני מרגישה ממש טוב עם הנבחרת שלנו שתלחם על שלטון החוק באופן אמיתי".

 

ניצב בדימוס, משה מזרחי:

"הנוער שלנו גדל לתוך המציאות הקלוקלת של חברה שיש בה שחיתות. מי שמקל ראש בתופעה הזו פשוט לא רוצה להבין אותה. לא נוח לנו להבין שהתרחקנו מהערכים שלנו  מרחק שנות אור. התופעה של הון ושלטון מפקידה בידי מעטים את המדינה כבת ערובה. זהו כוח שמתערב בצמתי קבלת החלטות ומטה את האינטרסים מהאינטרס הלאומי. אנחנו צריכים להיאבק לטובת האינטרס הציבורי. כשמסתכלים על ההתנהגות הנהנתנית של נבחרי הציבור אפשר להבין שיש דברים שלא יעשו במדינה מתוקנת גם אם הם לא פליליים. שר חוץ שהשגריר שלו הואשם בהדלפה סודית מתוך חקירה- בכל מדינה מתוקנת הוא כבר לא היה במקום הזה ולא היה חוזר אליו. רק פה מדברים עליו כאילו הוא צח משלג. כל אזרח צריך להיות מוטרד משיקול הדעת של הנבחרים שגם קובעים את גורלנו.

אין מדינה מתוקנת שהנחת הבסיס שלה היא שהשוויון בפני החוק הוא לא מרכיב בסיסי בבטחון הלאומי שלה, אבל אצלנו, כשמושכים את רוב השיח לאיום הקיומי שאי אפשר לזלזל בו, שכחו שאיכות הקיום והנושא הפנים חברתי חשובים לא פחות. התערערות איכות הקיום שלנו פוגם בחוסן הלאומי שלנו. לא בכדי מפלגת העבודה שמה את זה במרכז הכובד של סדר היום. העבודה מבינה שזה האיום הקיומי שלנו".

 

 

מיקי רוזנטל הציג את התוכנית המפורטת של מפלגת העבודה, והוסיף: "מדינת ישראל אינה מושחתת, אך קיימת בה שחיתות שלטונית שבבסיסה ניצול כוח לצרכים אישיים, והיא נוגעת לקבוצה מצומצמת של אנשים שמגיעים לכוח פוליטי או שלטוני. מפלגת העבודה היא המפלגה היחידה בישראל שהרימה את הדגל הזה. לשמחתי אנחנו לא נרתעים ומבטיחים לנהל את הדבר הזה כמיטב יכולתנו".

 

 

לחצו לקריאת התכנית המלאה