שלי לשר המשפטים נאמן: "חזור בך מיוזמתך להכניס הקלות בחוק שכר הבכירים. היוזמה להכניס הקלות אפילו בהליכים הפושרים ביותר בחוק מסירה כעת סופית כל מכשול, ולו הקטן ביותר, שעמד בדרכם של הבכירים באותן חברות למשוך לעצמם משכורות עתק"

17 בדצמבר, 2012

שלי פנתה לנאמן בעקבות יוזמתו לכס את ועדת החוקה ולהכניס הקלות בחוק שכר הבכירים: "עוד לא יבש הדיו על החוק החלש והמצומצם שזה מכבר נכנס לתוקף וכבר אתה מבקש לשנותו. לא כדי להחמירו, חלילה, אלא דווקא כדי להכניס בו הקלות – כן, עוד הקלות – לטובת הבכירים. לפי פרסומים, כוונתך בין היתר להעניק פטורים לחברות מסוימות המגייסות הון מהציבור ולהחריג אותן מגדר תחולתו של החוק כך שתוכלנה להמשיך ולשלם משכורות עתק ובונוסים לבכיריהן ללא מפריע".

יחימוביץ' הוסיפה כי חמורה לא פחות היא הבהילות בה נאמן פועל למתן ההקלות עוד לפני הבחירות וחרף העובדה שהכנסת פוזרה.

 

יחימוביץ' כתבה הבוקר לנאמן כי במקום לשים קץ לחגיגת השכר הפרועה על חשבון כספי החוסכים לפנסיה, בחרה ממשלת נתניהו לאמץ את המלצות הוועדה בראשות נאמן ולתת לחתולים להמשיך ולשמור על השמנת: "החוק החלש, הרפה והמסורבל אותו העברתם מעולם לא נועד להלחם באמת בשכר הבכירים אלא להיפך – להציג מראית עין של פיקוח כדי לאפשר לבכירים להוסיף ולעשות בהון החברה כבשלהם".    

יחימוביץ' הוסיפה כי כוונתו של נאמן, בין היתר, היא להעניק פטורים לחברות מסוימות המגייסות הון מהציבור ולהחריג אותן מגדר תחולתו של החוק, כך שתוכלנה להמשיך ולשלם משכורות עתק ובונוסים לבכיריהן ללא מפריע:

"והנה, עוד לא יבש הדיו על החוק החלש והמצומצם שזה מכבר נכנס לתוקף וכבר אתה מבקש לשנותו. לא כדי להחמירו, חלילה, אלא דווקא כדי להכניס בו הקלות – כן, עוד הקלות – לטובת הבכירים. לפי פרסומים מדאיג להיווכח, כי אפילו ההליכים המוגבלים והבלתי מספקים שנקבעו בחוק לאישור שכר הבכירים – ושממילא אין בכוחם לשנות דבר – אפילו הם נחזים בעיניך כמעמסה כבדה מדי על כתפי הבכירים. יוזמתך להכניס הקלות אפילו בהליכים הפושרים הללו מסירה כעת סופית כל מכשול, ולו הקטן ביותר, שעמד בדרכם של הבכירים באותן חברות למשוך לעצמם משכורות עתק".      

באשר לעיתוי יוזמתו, כתבה יחימוביץ': "חמורה לא פחות היא הבהילות בה אתה פועל למתן ההקלות עוד לפני הבחירות וחרף העובדה שהכנסת פוזרה. רק לאחרונה התבשרנו, כי ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר שטייניץ מסרבים לחתום על הסכם קיבוצי עם אחיות בתי החולים, הנלחמות למען שכר הוגן ותנאים בסיסיים, וכי הורו לבטל את הדיונים בתזכיר חוק הריכוזיות וברפורמות נוספות שאמורות היו להקל על מעמד הביניים – הכל באמתלה שלא ראוי לקבל החלטות דרמטיות ערב בחירות.

כל זאת לא הפריע כמובן לממשלת נתניהו לצאת למבצע "עמוד ענן" (בו תמכתי) או להעביר את חוק הרווחים הכלואים, שהעניק מתנה בסך מיליארדי שקלים לתאגידי הענק. ההקלות שאתה מבקש להכניס כעת בחוק שכר הבכירים מוכיחים כי סדרי העדיפויות של ממשלת נתניהו ברורים: הטבות לבעלי הון ולתאגידי ענק - כאן ועכשיו, קידום רפורמות לטובת הציבור והעובדים – לא בבית ספרנו". 

יחימוביץ' פנתה לנאמן בבקשה למשוך את בקשתך למתן הקלות בחוק שכר הבכירים ולא ליזום כל שינוי נוסף בחוק שיהפכו סופית לאות מתה.

 

למכתב המלא