התכנית לכלכלה הוגנת - שאלות ותשובות

21 בדצמבר, 2012

 

לחצו לקריאת התכנית המלאה

לחצו לקריאת תקציר התכנית

 

1.  מהי התכנית לכלכלה הוגנת של מפלגת העבודה?

התכנית לכלכלה הוגנת היא מסמך מקיף ובו תכנית כלכלית מפורטת למדינת ישראל, אותה מציגה מפלגת העבודה לקראת הבחירות לכנסת ה-19 . המסמך מסכם את עבודתם של עשרות מומחים, בתחומים שונים, לאורך תקופה של חצי שנה. זוהי הפעם הראשונה במערכת בחירות בישראל בו מציגה מפלגה פוליטית לבוחרות ולבוחרים תכנית מפורטת מעין זו, תוך שקיפות מלאה ושיתוף של הציבור.

 

2.  מה כוללת התכנית?

התכנית כוללת כוללת שורה של צעדי מדיניות כלכליים שקולים ואחראיים, בחמישה תחומים עיקריים, המשפיעים על חייהם של כל אזרחית ואזרח בישראל: החזרת שירותי הבסיס (חינוך איכותי חינם, שירותי בריאות משופרים ותחבורה ציבורית); שכר הוגן; הורדת מחירי הדיור והמזון; מאבק בריכוזיות במשק והגנה על עסקים קטנים ובינוניים; ושינוי במדיניות המס הנהוגה בישראל.

 

3.  קל לכם להבטיח, אבל זה בוודאי עולה מיליארדים. מאיפה יגיע הכסף?

מרבית המפלגות נוהגות להבטיח לציבור ערב הבחירות שלל הבטחות חסרות בסיס לשיפור מצבו הכלכלי, בעלות של מיליארדי שקלים, אשר כמובן אינן מסוגלות לממש. ייחודה של התכנית לכלכלה הוגנת הוא בכך שהיא מתבססת ברובה על שינוי סדרי העדיפויות בתקציב המדינה בפועל, בתוספת מקורות מימון קיימים, ובראשם הגדלת שיעור המס על העשירים והחזקים, והגדלת חלקו של הציבור ברווחים מאוצרות הטבע של ישראל.

 

4.  אבל למה צריך את התכנית הזו? ראש הממשלה הרי מומחה בכלכלה ואומר שמצבנו מצוין.

המדיניות הכלכלית אותה מוביל נתניהו מזה כעשור, עוד מתקופת כהונתו כשר אוצר, מביאה אותנו לכאוס כלכלי וחורבן חברתי: הפערים בין עוני לעושר ממשיכים להתרחב והם הגדולים בעולם המפותח; מעמד הביניים נשחק קשות תחת יוקר המחיה ומתקשה "לגמור את החודש"; מערכות הבריאות, החינוך, הרווחה והתחבורה נמצאות על סף קריסה עקב מדיניות ההפרטה. המדיניות הכלכלית של נתניהו פוגעת קשות בחוסנה של ישראל – שכן בלי חברה חזקה לא יהיה לנו גם בטחון. אנו מציעים מדיניות אחרת, ששמה את האדם במרכז.

 

5.   אוקיי, אבל בשורה התחתונה, מה התכנית הזו נותנת לי, "האזרחית הפשוטה"?

השינוי לא יקרה בין לילה, אבל בארבע השנים הקרובות היא עתידה להביא לשיפור אמיתי באיכות החיים של כולנו. מימוש הצעדים הכלולים בה יביא להפחתה ביוקר המחיה מחד, ולחלוקה צודקת יותר של העול הכלכלי. אנו נהנה משירותים ציבוריים בסיסיים, איכותיים, שיויוניים, זולים ונגישים יותר, דוגמת חינוך, בריאות, רווחה ותחבורה.

 

6.   כיצד אתם מתכוונים לשפר את מערכת הבריאות הקורסת?

כולנו נזקקים לשירותי בריאות. אולם בשנים האחרונות אנו משלמים עליהם הרבה יותר, הן במס הבריאות והן בביטוחים המשלימים אותם אנו נאלצים לרכוש – אך מקבלים הרבה פחות. למרבית האבסורד, מדיניות ההפרטה של הממשלה הביאה לכך שמערכת הבריאות הפרטית, ממנה נהנים מעטים, מסובסדת על ידי המערכת הציבורית, שמצבה מתדרדר והולך. באמצעות שינויים פשוטים יחסית בחקיקה ובתקנות, תביא התכנית לכלכלה הוגנת לשינוי יסודי במצב זה. כספי הציבור יושקעו במערכת הבריאות הציבורית, יביאו להגדלת מספר המיטות בבתי החולים, לשיפור השירות בקופות החולים, להגדלת הנגישות בפריפריה ולקיצור זמני ההמתנה. כמו כן, כוללת התכנית ביטוח סיעודי ציבורי לכלל האזרחים.

 

7. ומה לגבי מערכת החינוך? נתניהו הרי נתן לנו חינוך חינם מגיל שלוש ושיפר את שכר המורים!

חינוך איכותי ושויוני לכלל הציבור בישראל הוא תנאי הכרחי לשגשוג כלכלי. וכדי להשיג חינוך איכותי, נדרש שיפור מהותי במעמד המורה בישראל. אמנם, בשנים האחרונות נחתמו הסכמי שכר עם ארגוני המורים, אולם בפועל, אלפי מורים מועסקים היום כעובדי קבלן בעמותות, חסרי בטחון ויציבות תעסוקתית. במקביל, גדלו מאוד תשלומי ההורים במערכת הציבורית, ורבים נאלצים לשלוח את ילדיהם לחינוך פרטי ויקר. בניגוד לרצונו, ובלחץ המחאה החברתית, נאלץ נתניהו לספק חינוך חינוך חובה מגיל 3, אולם העול הכלכלי על הורים לילדים מתחת לגיל 3 נותר כבד. התכנית לכלכלה הוגנת מציעה להשקיע כ- 19 מיליארד ש"ח מדי שנה לחיזוק מערכת החינוך, בכלל זה חינוך חינם מגיל שנתיים; הגדלה ניכרת בתקציבים למערכת החינוך הציבורית על מנת להפחית את תשלומי ההורים ולשיפור שכר המורים; והפסקת העסקתם של מורים כעובדי קבלן.

 

8.  איך תורידו את מחירי הדיור? כולם מבטיחים דיור זול יותר, אבל המחירים ממשיכים לטפס!

אנו מאמינים כי הזכות לקורת גג היא זכות יסוד לכל אזרח. התכנית לכלכלה הוגנת מציעה שורת צעדים להוזלת מחירי הדיור, ובראשם בניית אלפי יחידות דיור באזורי הביקוש, באמצעות חברות הדיור העירוניות ועל קרקעות בבעלות העיריות. הדירות יוחכרו לדיירים בעלות של כ- 600 אלף ש"ח ל- 10 שנים, במהלכן יוכלו הדיירים לצבור הון לרכישת דירה. בתום התקופה, תחכיר העיריה את הדירה לזוגות צעירים חדשים. כמו כן מציעה התכנית להטיל פיקוח ציבורי על שכר הדירה, תוך הגנה סבירה על זכויות המשכירים והשוכרים; חיזוק מערך התכנון וניהול הקרקעות וביטול הפרטת הקרקעות; בניית דיור ציבורי וסיוע משמעותי במענקים לרכישת דירה לזכאים.

 

9.  כיצד תפתרו את בעיית הפקקים? נתניהו הרי סולל מדי יום כבישים חדשים בכל הארץ!

בעיית התחבורה המרכזית של ישראל היא גודש התנועה בגוש דן ובמטרופולינים שרק מחריף והולך. מאות אלפי אנשים תקועים מדי יום בפקקים, והמשק מפסיד מיליארדי שקלים בשנה בשל אובדן שעות עבודה. אולם בעוד שנתניהו מתכנן להשקיע כ- 100 מיליארד ש"ח בכבישים ובמחלפים מיותרים שלא יביאו לשיפור מצב זה - אנו מציעים מהפיכה של ממש בתחום התחבורה  בגוש דן ובמטרופולינים, המבוססת על הגברת האמינות, שיפור השירות והנגישות והוזלת הנסיעה: הקצאת זכות דרך בלעדית לאוטובוסים רבי קיבולת; הגדלה משמעותית של תדירות הקווים 2( דקות בקווים עיקריים, 6-10 דקות בשאר הקוים); הוזלת מחיר הנסיעה ל -2 שקלים ואף חינם באזורים מסוימים.

 

10.   מה אתם מציעים לעצמאים ולבעלי העסקים הקטנים והבינוניים?

במדינה קטנה כישראל, נאבקים מדי יום אלפי עסקים קטנים ובינוניים על קיומם. התכנית לכלכלה הוגמת מציעה שורה של צעדים שנועדו להקל על עסקים אלו ולאפשר להם לשגשג ולצמוח: נגישות לאשראי ומענקים; שיתוף במכרזים ממשלתיים; ביטוח אבטלה והכרה בהפרשת פיצויי פיטורים לעצמאים; שיפור זכויותיהם ומעמדם המשפטי של הפרילנסרים; הקלת ההגבלות על התאגדות של עסקים קטנים במטרה להגדיל את כוח המיקוח.

 

11.   אז מהיכן באמת יבוא הכסף לכל זה?

 אנו מציעים לבטל את מקלטי המס ולתקן את מנגנון המס כך שיהיה הוגן יותר: התאגידים הגדולים ובעלי ההכנסות הגדולות ישלמו יותר – ומעמד הביניים ישלם פחות. בנוסף, אנו מציעים להגדיל את חלקו של הציבור בהכנסות ממשאבי טבע, ובראשם הגז הטבעי ומחצבי ים המלח. חלק מהמקורות יגיעו משינוי סדרי עדיפויות בתוך התקציב הקיים.

 

12.   מה אני צריך/צריכה לעשות כדי שכל זה יקרה?

הבחירות לכנסת הן ההזדמנות של כל אחת ואחד מאיתנו לעשות שינוי. ב- 22/1 בואו להצביע!

 

לחצו לתקשורת בנוגע לתכנית לכלכלה הוגנת