שלי "נתניהו מעצים את תנועת המלקחיים על מעמד הביניים"

25 בדצמבר, 2012

שלי בוועידת "תחזיות 2013" של "כלכליסט": "אנחנו עדים לתנועת מלקחיים שצרה על מעמד הבניים עם עלייה של מחירי המזון והדיור ומצד שני שחיקה בהכנסות וקיצוץ בתקציב המדינה".

 

 

"אם בנימין נתניהו ייבחר שוב לראשות הממשלה המגמה הזו תתעצם ותגדל. לעומת זאת המטרה של מפלגת העבודה היא הגדלת הנטו של משפחות מעמד הביניים. אני לא מציעה חבילה עסקית של הגדלת הנטו במין הצעה חלומית כמו סוכנת מכירות אלא תיקון פניה של החברה הישראלית, כי למרות שמפחידים אותנו שנהיה יוון וספרד, היום אנחנו הרבה יותר קרובים למקסיקו וצ'ילה מבחינת פערים בין עוני ועושר וזו הבעיה הגדולה שלנו".

על התכנית הכלכלית של מפלגת העבודה: "מאוד אשמח על כל ויכוח וכל ביקורת על התוכנית שלנו, כי אם יש משהו שחסר הוא עצם הדיון על התוכניות הכלכליות. על התוכנית שלנו נכתבו 50 מאמרים, משבחים או מבקרים, וזה מצויין כי צריך לקיים את השיח הזה".

שלי התייחסה לכך שמפלגת הליכוד-ביתנו לא העבירה תשובות לשאלון ששלח "כלכליסט" למפלגות השונות ופורסם הבוקר, ואמרה כי "זה לא רק שהם לא הסכימו להעביר לכלכליסט, אלא לציבור כולו. למפלגת השלטון אין חזון ואין אמירה אלא פעולה בתוך ריק מוחלט. שמעתי את ראש הממשלה אומר שמי שיעקבו אחר המדגם של תוצאות הבחירות יהיו אחמדינג'אד, נסרראלה ומשעל. מי הולך לקלפי – הם או אזרחי ישראל? זו לא הסטה מקרית של הדיון אלא הסטה שנועדה להרדים את הדיון שמתקיים בחדר הזה". 

"נתניהו לא אוהב את הדיון הזה כי הוא מסיט אותו לבטן הרכה שבה הוא צריך לתת תשובות ותשובות אין. בכוונה תחילה אין תשובות. הלכנו לבחירות כי נתניהו חשש להעביר תקציב בעייתי מאוד, מגדיל פערים וחונק את מעמד הביניים, תקציב גזירות קלאסי מבית מדרשו השמרני שאינו מכיר שום תרופה למעט קיצוץ בחייהם של אזרחי המדינה. ואני רוצה לשאול אותו היום מה אתה מתכנן לנו אחרי הבחירות. אני ביקשתי לשבת לעימות עם ראש הממשלה ולהתווכח ולענות על שאלות ולעסק במהות ובתוכן אך אין עימות ואין דיון כלכלי".

"אנחנו נמצאים בעשור שלם של נתניהו שהמדינות הכלכלית של הממשלות הן ברוחו ובצלמו. איך נוצר הבור הכלכלי? הוא נוצר בגלל הפחתת מסים לא אחראית לאלפיון העליון של החברות. עכשיו זה לא אני שלי יחימוביץ' הסוציאל דמוקרטית שאומרת את זה, אלא נגיד בנק ישראל סטנלי פישר, קרן המטבע הבינלאומית וארגון ה-OECD. עכשיו יש בור של 15 מיליארד שקל ומי שימלא את הבורר את מעמד הביניים והעניים, כי זו הדדרך היחידה שנתניהו מכיר. התכנית של מפלגת העבודה מציגה דרכים למלא את הבור וצריך לקרוא אותה, ללחשוב שאפשר גם אחרת, להתווכח איתה ועוד".

"על פי תוכניות הממשל, ההכנסות מהרווחים הכלואים, אותם כספים שהאלפיון העליון חייב למדינה כשומת מס הכנסה, יהיו מיליארד עד 3 מיליארד שקל. רשות המסים דיברה על 5 מיליארד שקל שניתן לגבות וגם המשנה ליועמ"ש אבי ליכט אמר כן. אלו הם אוצרות הטבע של מדינת ישראל שחברה כמו כי"ל משלמת עליהם תמלוגים של 5%, כמו במדינות עולם שלישי".