שלי בהצגת קווי התפישה המדינית-ביטחונית של מפלגת העבודה: "תפיסת העולם שלנו היא ברורה, שקופה ומונחת על השולחן – שתי מדינות לשני עמים, כשהאופציה האחרת היא מדינה דו לאומית, אופציה שמסכנת את המהות של מדינה יהודית ודמוקרטית, ויש להישמר ממנה מכל משמר"

25 בדצמבר, 2012

 

ראש המטה המדיני-ביטחוני של מפלגת העבודה, ח"כ בנימין (פואד) בן אליעזר, הגיש את עיקרי המדיניות המדינית-ביטחונית של העבודה ליו"ר המפלגה שלי יחימוביץ'. התפישה גובשה במשך שנה וחצי בדיוני הועדה המדינית-ביטחונית של העבודה, בה השתתפו חברי כנסת, חברי מפלגה, קצינים בכירים במיל' ומומחים ממערכת הביטחון והאקדמיה.

עוד השתתפו בכינוס המיוחד שנערך הערב ח"כ בוז'י הרצוג, אלוף (מיל') עמירם לוין, ח"כ נחמן שי ואל"מ (מיל') עמר בר לב.

 

למסמך עיקרי התכנית המדינית

לפרק המדיני במצע מפלגת העבודה

 

את הכינוס פתח ח"כ בן אליעזר, אשר הציג את עיקרי התפישה המדינית-בטחונית של המפלגה: "חוץ מהצהרה על פתרון שתי המדינות בוזבזו 4 שנים אצל נתניהו. הדבר היחיד שהתרחש הוא הכרזה חד צדדית של הפלסטינים ואין ספק שזו תוצאה ישירה של הקפאון המדיני של שלטונו. נתניהו עוסק במדיניות הענשה כמו שהוא נוהג בנושא E1, אך בפועל אנחנו מענישים את עצמנו. ביבי מציג פתרונות המתבססים על כוח בלבד ולעומתו אנחנו רואים בצה"ל צבא חזק כדי לתחזק מהלכים של מו"מ מדיני, כשיש להמנע ממדינה דו לאומית".

יחימוביץ' פתחה את דבריה בהתייחסות להתבטאויותיו של נפתלי בנט בסוף השבוע: "כשהשיח על הסרבנות הופך למרכזי ודומיננטי במיינסטרים הישראלי וקריאה לסרבנות נשמעת מפי מנהיגי מפלגות, מדובר בכרסום ביסודות צה"ל, ביסודות המדינה והדמוקרטיה, כי יש ריבון וממשלה והיא נבחרת על ידי העם ומחליטה החלטות. צה"ל זו לא תוכנית כבקשתך וביום שבו צה"ל יהפוך לתכנית כבקשתך לא יהיה לנו צבא. אני מוצאת לנכון לשוב ולקרוא לבנט להתנער לחלוטין מהאמירה הזו".

באשר לראיונות שקיים נתניהו בכלי התקשורת בסוף השבוע, אמרה יחימוביץ': "נתניהו אמר שאחמדינג'אד, נסראללה ומשעל מחכים למדגם התוצאות בכנסת, כלומר מבחינת נתניהו -בשבילם אנחנו הולכים להצביע. לא משעל ונסראללה הולכים לקלפי, אלא אזרחי מדינת ישראל, ואני תמהה לשמוע שכוח ההרתעה של צה"ל קשור לגודל הליכוד ביתנו. קרו כאן כמה דברים מאז הקמת המדינה, נצחנו מלחמות, יש לנו צבא חזק ותפיסת בטחון ואין קשר בין זה לבחירות. הנסיון לקשור בין הדברים הוא נסיון נואל. אני מאמינה שההזדעקות של רה"מ לסדרת ראיונות לא היתה רק כדי להתגושש עם בנט, שככל הנראה מאיים עליו אלקטוראלית, אלא עוד הזדמנות לקבע כאן ערב בחירות שיח שכל כולו תבערה מדינית במגרש המדיני שבו הוא חש בטוח בעצמו. מבחינתו, אמירות קשות של האמריקנים, גינוי מצד הקהיליה האירופאית, כל זה בסדר מבחינת נתניהו, כל עוד הוא נשאר במגרש שלו. הוא לא רוצה להישאל על הבטן הרכה שלו, של שיח כלכלי וחברתי, שמבלעדיו אין לנו גם מדינה חזקה".

 

יחימוביץ' הוסיפה כי מפלגת העבודה היא היחידה מבין כל המפלגות אשר גבשה מצע מגובש חובק כל, אשר נוגע בכל החלקים של חיינו- בתחום החברתי, הכלכלי, הבטחוני, הסביבתי, הדתי, עולם העבודה ועוד: 

"תפיסת העולם שלנו היא ברורה, שקופה ומונחת על השולחן – שתי מדינות לשני עמים, כשהאופציה האחרת היא מדינה דו לאומית, אופציה שמסכנת את המהות של מדינה יהודית ודמוקרטית, ולכן יש להשמר ממנה מכל משמר. יש שתי קביעות בצד המצע שאנחנו מציגים כאן היום, אחת היא חברה וכלכלה תחילה, כי גם אם יכון שלום כולל במזה"ת ולא יישא גוי אל גוי חרב ולא נדע עוד מלחמה, אבל בפנים נהיה חברה עם פערים בלתי נתפסים בין עוני ועושר, עם עובדי קבלן ועוני, נאבד את דמותה המוסרית של המדינה. חברה הוגנת היא תנאי לקיומה של מדינת ישראל לא פחות מצבא חזק.

קביעה שנייה היא שהחתירה לשלום והצורך בשתי המדינות לא יהיו כרוכים בשיח של שנאה כלפי המתנחלים, בעיקר לא שעה שהם נשלחו לשם בצו שממשלות ישראל גם בהובלת מפלגת העבודה.

אנחנו חייבים להכיר בזה שאין דבר כזה קפאון. נתניהו יכול להוביל קפאון אך המזה"ת מתפתח כל הזמן ולא קופא על שמריו, ולכן קפאון הוא שגיאה ועלינו לקחת את השליטה בתהליך". 

 

ח"כ הרצוג:

"כשאנחנו עושים השוואה בין מה שנתניהו מציע לבינינו, אנחנו מציעים אלטרנטיבה בכל התחומים. נתניהו החליש את ירושלים והפך אותה לסלע המחלוקת, נתניהו נתן פרס לחמאס והחליש את השותף הפוטנציאלי האמיתי לחזון שתי המדינות, נתניהו אמר שהוא חפץ בחזון שתי המדינות אך לא עשה דבר כדי לקדם זאת, נתניהו לא דיבר על המרחב הערבי המתחדש. אנחנו מדברים בתוכנית על שיתוף פעולה אסטרטגי עם מדינות חשובות ובהן טורקיה, בזמן שנתניהו לא עשה מאמץ להגיע להבנות למרות פניה מאובמה וקלינטון. הצוות האמריקני בראשות הנשיא אובמה, שר ההגנה המיועד ומזכיר המדינה קרי, צוות שירצה להתקדם לתהליך, בד בבד עם שמירת בטחון ישראל כאינטרס עליון, יתקל בנתניהו שלא יהיה מסוגל לעבוד עם הצוות הזה. אנחנו כן נוכל לעבוד איתו לטובת מדינת ישראל".

 

אלוף (מיל') עמירם לוין:

"כאדם שהשקיע שנים במדינה הזו ובצה"ל החלטתי שאי אפשר להחריש יותר. אחרי הדברים של בנט אתמול נגמרו גם ההיסוסים. מה בנט אמר לביבי אתמול? הוא אמר 'אנחנו מימין לא ניתן לכם לפנות ולעשות הסדר ופייגלין מבפנים לא ירשה לך'. מפלגת העבודה החליטה שהדבר החשוב ביותר הוא להחזיר את היוזמה לידינו עם המו"מ עם הפלסטינים. כדי לשלוט באירועים אתה צריך ליזום, גם אם היו ויהיו בו משברים  אסור להרפות וצריך ליזום כל הזמן. אם ניזום בסופו של דבר נגיע להפרדות מהעם הפלסטיני ונחזור לציונות שמעדיפה את מדינת ישראל ולא את ארץ ישראל. אני רוצה לראות עתיד בטוח לנכדים שלי, לכן צריך לחזור לחזון של מדינה יהודית עם רוב יהודי. השלטון הקיים לוקח אותנו , העולם הנאור מתקדם לפשרות והסכמים ואנחנו חוזרים אחרוה לעוד כוח ועוד מאבק. אני קורא לחובשי הכיפות, אנשים ששירתו איתי בשירות הצבאי, לתמוך במפלגת העבודה, שתוביל לפתרון שיש בו שמירה על גושי ההתיישבות וששומר על האינטרסים של ישראל".

 

ח"כ נחמן שי:

"התפיסה האסטרטגית הצרה של הממשלה נשענת רק על כוח. בזירה הבינ"ל כבר לא מתקיימים יחסים שמתבססים רק על כוח ועוצמה. מדינות לא מתקיימות רק על מטוסים וטנקים. ה'ברוגז' הזה שמדינת ישראל החליטה עליו בחודש האחרון עם מדינות אחרות פוגע בבסיס. מדינה שמסרבת להכיר בצורך לקיים מדינה פלסטינית שכנה לנו פוגעת בצדק שלה. הטרמינולוגיה של כוח שמכניס רה"מ ושר החוץ ללשון שלנו והשימוש בהם בלבד הוא פגיעה עמוקה במדינת ישראל. אנחנו נצטרך ליצור מחדש את יחסי החוץ של מדינת ישראל ולומר לעולם שאנחנו מדינה חזקה ואי אפשר להביס אותנו מבחינה צבאית, אך אנחנו פה כדי לקיים את המוסר היהודי במדינת ישראל".

 

אל"מ (מיל') עמר בר לב:

"למדינת ישראל שתי אפשרויות: 'שב ואל תעשה' או חתירה לשתי מדינות לשני עמים. המדיניות של הליכוד ביתנו של 'שב ואל תעשה' מובילה בזמן הקצר להמשך מעגלי הלחימה ובטווח הבינוני למדינה דו לאומית עם רוב ערבי, אנחנו עלולים להפוך למיעוט יהודי במדינה הזו וזה אומר אבדן הציונות. ישראל הופכת יותר ויותר מבודדת, הפלסטינים נוקטים בפעולות חד צדדיות. כל הפעולות האלה בסופו של דבר מקשות על התהליכים המדיניים בהמשך ואם נמשיך לא לעשות דבר כמו במדיניות של הליכוד ביתנו, זה יוביל למדינה דו לאומית ולקץ הציונות. לעומת זאת, האלטרנטיבה השנייה של חתירה לפתרון שתי מדינות לשני עמים מתבססת על יוזמה וזו המדיניות של העבודה".