שלי בריאיון לוואלה: "לא אקח ממעמד הביניים, שזה הפרה החולבת של ממשלת נתניהו. בתכנית הכלכלית שלנו, הנטו של מעמד הביניים יגדל בצורה מאוד משמעותית"

31 בדצמבר, 2012

 

שלי בריאיון לינון מגל, וואלה!חדשות

 

 

יש לך תכנית מפורטת. מאיפה את מתכוונת לקחת את הכסף?

קודם כל אני אגיד לך מאיפה לא. לא ממעמד הביניים, שזה הפרה החולבת של ממשלת נתניהו שוב ושוב. בתכנית הכלכלית שלנו, שהיא מאוד מפורטת, הנטו של מעמד הביניים יגדל בצורה מאוד משמעותית, גם כיוון ששירותי הבסיס שהוא זכאי להם, כמו בריאות וחינוך יעלו לו פחות כסף משהוא משלם היום, גם כיוון שיש לנו תכנית מפורטת להורדת מחירי הדיור והמזון וגם כיוון שאנחנו נפעל להעלאת הביטחון התעסוקתי ואנשים פשוט יוכלו להתפרנס בכבוד.

מאיפה כן? יש היום מצב בלתי סביר שבו האלפיון העליון של החברות המצליחות ביותר במשק משלם מס חברות אפקטיבי של 6%, שעה שעסקים קטנים ובינוניים משלמים 25%. זה לא הגיוני, זה לא סביר, זה לא שוויוני, זה לא כלכלי, זה גורע מקופת המדינה המון כסף וזה מה שיצר את אותו בור בתקציב שהיום קוראים "גוועלד, בואו נכסה אותו". ולכן העלאה מדורגת של מס חברות לחברות המשגשגות והמצליחות ביותר זה דבר שבהחלט אנחנו מתכוונים לעשות. תמלוגים נורמאליים והגיוניים כמקובל בעולם המערבי על אוצרות הטבע ששייכים לכל עם ישראל זה גם דבר שהוא בסיסי והיום הוא מגוחך. תמלוגים בשיעור של 5% כמו שהם משלמים היום זה רק במדינות עולם שלישי, שבא בעל הון, בוזז את אוצרות הטבע והולך. במדינה נורמאלית, מערבית, הם רשאים להתעשר, הם יכולים להתעשר ועדיין החינוך והבריאות יקבלו את הכסף.

מה עם תקציב הביטחון?

ישראל זקוקה לתקציב ביטחון גדול. ביום שבו ייכון שלום כולל במזרח התיכון, כנראה שנזדקק לתקציב ביטחון יותר קטן, ויש בהחלט איומים דרמטיים על מדינת ישראל ואנחנו זקוקים לצבא חזק ומשוכלל מאוד.

אפשר לקצץ בתקציב הביטחון?

אפשר. בשוליים. אני מכירה את תקציב הביטחון. הייתי חברה בוועדת תקציב הביטחון.

הרבה?

לא הרבה כמו שנוהגים לחשוב.

את יודעת מה הגזירות שהוא מתכנן אחרי הבחירות?

פחות או יותר כן. אני מאוד מיומנת בזה, אני ותיקת ועדת הכספים. זה יהיה קיצוץ בחינוך, זה יהיה קיצוץ בבריאות, זה היה קיצוץ בביטחון הפנים, זה יהיה קיצוץ ברווחה...

במידה ותכנסי לממשלה, על איזה תיקים לא תוותרי?

קודם כל, אני לא מתכוונת להיכנס לממשלה. אני מתכוונת להחליף את נתניהו. אני יודעת שהסיכויים לכך הם לא גבוהים, אבל הם קיימים. וההיחלשות המאוד דרמטית והשיטתית של נתניהו פותחת פתח חדש לאפשרות שאנחנו נרכיב את הממשלה. אני יכולה להגיד לך על איזה תיקים אני לא אוותר אם אני ארכיב את הממשלה. באופן ברור וודאי אלה התיקים הכלכליים. ושוב, אני מדברת על אופציה שבה אנחנו מרכיבים את הממשלה. זה תיק האוצר, זה תיק התשתיות, זה תיק התמ"ת, זה תיק המשפטים שהוא דרמטי וחשוב. כדי שאפשר יהיה להשקיע בחינוך, צריך שינוי מדיניות כלכלי שמתבצע דרך משרד ראש הממשלה ומשרד האוצר ומשרד התשתיות וכן הלאה. לכן הדברים האלה קשורים. בסופו של דבר מי שמחליט על תקציב משרד הרווחה ומאפשר לו לחיות זה משרד אוצר. לכן התיקים שהם התיקים שקובעים את מדיניות המאקרו והמיקרו של מדינת ישראל, שזה ביטוי להשקפת עולם מוסרית, כסף זה ביטוי להשקפת עולם מוסרית, לכן התיקים האלה הם הכי משמעותיים ובלעדיהם אי אפשר לעשות כלום.

אז המפתח הוא אוצר, תמ"ת ותשתיות?

לא רק הם, כמובן. גם משרד המשפטים הוא משרד מאוד דרמטי. קודם כל שר המשפטים עומד בראש ועדת השרים לענייני חקיקה. הוא מאוד משמעותי. וכיוון ששלטון החוק מאוד יקר ללבי אז גם זה עוד סוגיה מאוד קריטית.

 

יצאת בקריאה שלא תשבי עם מי שהוגש נגדו כתב אישום בסיפור של ליברמן. מה לגבי דרעי?

החוק אומר כעת שאדם רשאי לחזור אחרי פרק זמן מסוים מצינון. זה החוק ועם החוק הזה אני אצטרך לחיות, לטוב ולרע.

כלומר, יש סיכוי שאת ודרעי תשבו יחד בקואליציה

סיכוי נמוך מאוד, אבל אני לא יכולה לפסול אותו

מה דעתך על, במידה ומו"מ עם הפלסטינים לא מצליח, מהלכים חד צדדיים?

אני מתנגדת למהלכים חד צדיים. צעד חד צדדי, גם אם כוונותיו טובות, יש בו משהו מאוד ברוטאלי והוא גם סוג של צעד כוחני. לכן אני מאמינה שבמיוחד במזרח התיכון שהוא כל כך מורכב, כל כך מסוכסך, צעדים צריכים להיעשות בהידברות.

האם הבנייה לצורך גידול טבעי בהתנחלויות צריכה להימשך?

באיזורים שהם בלתי שנויים במחלוקת והם כלולים בתוך מתווה קלינטון התשובה היא בעיקרון חיובית.

מדיניות הסגר מול חמאס?

לכשיהיה שקט אמיתי בדרום וכשנראה שהפסקת האש היא מיוצבת והיא לא זמנית, אפשר לשקול הקלת הסגר. אבל כרגע זאת סוגיה שהיא מאוד מאוד טעונה.

האם צריך לדעתך להכיר בזרמים הפרוגרסיביים ביהדות. ברפורמים, בקונסרבטיבים.

חד משמעית כן. ברור. זה חלק מתפיסת עולמי הפלורליסטית. בן היתר זה נובע מהצורך שלנו להדק את הקשר ולשמור על הקשר ולא לאבד את העם היהודי בתפוצות ששם הזרמים אלה הרבה יותר חזקים. וזאת גם תפיסת עולמי באופן אוטנטי. אני הומניסטית פלורליסטית ומאמינה בחופש דת.

כך גם לגבי הכרה בנישואים חד מיניים?

כן בהחלט. אני בעד נישואים אזרחיים, לרבות נישואים חד מיניים. גם הצבעתי עבור כמה הצעות חוק ברוח זאת. בהחלט.

את תהיי ראש ממשלה, שלי יחימוביץ?

יש סיכוי מסוים שזה יקרה, אני מקווה שזה יקרה ואני בטוחה שכהונתי כראש ממשלה תהיה כהונה שונה מזו של נתניהו. אני אגיד לך משהו בשפה נורא פשוטה - כי אכפת לי. אכפת לי מהאנשים. אכפת לי מאיך אנשים חיים. אכפת לי ממה עובר עליהם מהרגע שהם קמים בבוקר. אכפת לי שהם יתפרנסו בכבוד. אכפת לי שתהיה להם בריאות טובה. אכפת לי שהחיים שלהם יהיו חיים של שגשוג וקדמה שהם מעבר להישרדות הקשה היומיומית. אני לא חושבת, או ליתר דיוק משוכנעת, שראש הממשלה פשוט לא מודע לחלוטין לקיום האנושי הרגיל של בני האדם במדינת ישראל. הוא לא מבין אותו, זה לא מזיז לו. הוא לא קרוב לליבו. הוא לא מחויב לזה בכלל. אני בנאדם נורמאלי. אני חיה חיים רגילים. וזה לא הדבר שהופך אותי ראויה. אבל כן, יש לי תובנה מאוד עמוקה לצרכים של בני האדם, של אזרחי מדינת ישראל ואני גם יודעת איך לטפל בצרכים.

הוא לא חי חיים נורמאליים, ראש הממשלה?

אני חושבת ששליח ציבור צריך לחיות חיים רגילים. אין לי דבר נגד מנהיגים שהם אנשים אמידים או אפילו עשירים. אבל יש בשלב מסוים אימוץ צורת חיים שהיא כל כך מנותקת מחיים רגילים של אנשים, שיש להם מיינטננס של החיים, שהולכים לקנות משהו במכולת, שלוקחים מטלית ומנקים את השיש, שעושים דברים רגילים של בני אדם, שמרימים טלפון ומתקשרים לבעל מקצוע שיבוא לתקן. אני כבר לא מדברת על לתקן בעצמך. יש דברים שבני אדם רגילים עושים ואני חושבת שגם מנהיגים צריכים לעשות אותם. כי אחרת הם עולים על איזה צפלין ומתרחקים ריחוק עצום ונורא מהציבור שהם אמורים לייצג. אני לא אומרת שכולם צריכים לחיות בדירת דמי המפתח של שניים וחצי חדרים שמנחם בגין ועליזה חיו בה, לא. אבל צריכה להיות מידתיות. אפשר לחיות חיים נורמאליים. אפשר להזמין אורחים, גם כשאתה ראש ממשלה, למנגל על האש ולא להזמין קייטרינג יוקרתי. אפשר לעשות פתיחת קמפיין בחירות ולא לשלם 700 אלף שקלים, אלוהים אדירים. מה בנאדם נוראמלי יכול לעשות ב-700 אלף שקלים. יש כאן איזשהו ניתוק מאוד בוטה ממציאות חייהם של רוב בני האדם ואני יכולה להבטיח לך שלי זה לא יקרה.