שלי לדני דויטש על דו"ח מרכז אדוה: "הפערים הבלתי נתפסים האלה שהולכים ומחמירים כל הזמן בקצב קטלני, זו תוצאה של מדיניות נתניהו שעיצב את המדיניות הכלכלית של העשור האחרון"

31 בדצמבר, 2012

 

שלי בריאיון לדני דויטש בערוץ 2 על דו"ח מרכז אדוה:

לפי הדו"ח אי אפשר לבוא בטענות רק לממשלה הנוכחית כי זו מגמה של כמה שנים וכמה ממשלות

העשור האחרון הוא עשור בסימן נתניהו. מאז שנתניהו היה שר אוצר, ב-2003-2004, אני מודה, הוא הטביע טביעת יד ורגל גסה ביותר על הכלכלה בישראל ומה שאנחנו חווים עכשיו, הפערים הבלתי נתפסים האלה שהולכים ומחמירים כל הזמן בקצב קטלני, זו תוצאה של מדיניות שהוא ייסד והוא החמיר אותה עוד יותר ב-4 השנים האחרונות כשהוא חזר לעמדת השפעה. חשוב לי להתעכב רגע על פרט אחד מהנתונים האלה והוא העובדה הבלתי נסבלת שמנכ"ל בחברה ציבורית שנסחרת בבורסה, מרוויח פי 130 משכר המינימום. זה דבר שהוא בלתי נתפס, הוא לא מוסרי, הוא לא כלכלי. השכר של אותם מנכ"לים זה שכר שהציבור משלם מהפנסיות שלו. ב-4 השנים האחרונות ניסיתי שוב ושוב להעביר את חוק שכר הבכירים שאמר דבר מאוד פשוט – שבאותה חברה, השכר הגבוה ביותר לא יהיה יותר מפי 50 מהשכר הנמוך. פי 50. לא פי 2, לא פי 10... נתניהו עשה הכל כדי לטרפד את החוק.

אנחנו רואים מה קורה בעולם, אנחנו רואים מה קורה בארה"ב ובכל זאת מדינת ישראל, גם עם הנתונים האלה איכשהו מצליחה לתמרן את עצמה במציאות כלכלית מאוד לא פשוטה בגלים הסוערים האלה

זה פשוט לא נכון. אם אנחנו מתמרנים את עצמנו, איך הגענו למצב שיש בור של 20 מיליארד שקלים בתקציב? אם יש צמיחה והכלכלה כל כך טובה איך זה שרוב האנשים שצופים בך עכשיו לא מרגישים את זה? איך זה שמעמד הביניים קטן והצטמק? צמיחה היא צמיחה שמגדילה את מעמד הביניים, לא מקטינה אותו. ובדו"ח אדוה אנחנו רואים איך הצמיחה מגיעה רק למאיון העליון ולא למעמד הביניים ולא לעניים.