שלי לאריה גולן: "היה לי מאוד חשוב להבהיר, בעיקר לפעילים ולמתנדבים, שלא יחשבו לרגע שהם נקרעים ועובדים קשה במסירות רבה כדי שיום אחרי אני אזנק לזרועותיו של נתניהו"

4 בינואר, 2013
האזינו:

 

שלי בריאיון לאריה גולן בתכנית הבוקר של רשת ב':

מה גרם לך לשנות את עמדתך ולשלול עכשיו על הסף את האופציה, שנראתה גם קודם לא ממש סבירה, אבל לא הסכמת לומר אני לא אשב בשום אופן בממשלה של נתניהו וליברמן. ועכשיו את יוצאת עם הודעה כזאת

שינוי עמדה זה ממש לא, כי גם לך אמרתי לא פעם שהסיכוי שנשב בממשלת נתניהו הוא דמיוני, הוא קרוב לאפס.

אני שמתי לב למילה קרוב לאפס, כלומר לא אפס.

נכון. כי כשאמרתי את הדברים האלה, לנגד עיניי עמדה אמונה שלא צריך לפסול מפלגות ואנשים ואף הקפדתי לומר שביום שבו בנימין נתניהו יהיה סוציאל דמוקרט ורודף שלום אז אנחנו נשמח לחבור אליו. אני חושבת שכל בר דעת מבין שזה לא הולך לקרות יום אחרי הבחירות. והתברר לי, בעיקר בחודש האחרון, שכשאני אומרת "דמיוני" או "סיכוי אפסי", הציבור שרוצה לשמוע דברים מאוד ברורים ומאוד נחרצים, וכמהה למשהו שהוא חד משמעי, מפרש את הדברים האלה "אפסי" ו"דמיוני" כ"כן".

...

השבוע דווקא עלינו בסקרים. מצבנו מאוד יציב וטוב. אנחנו המפלגה השנייה בגודלה והמובילה בגוש וזוכים לאמון מאוד גדול של הציבור. וגם גרעין התמיכה שלנו הוא הכי גדול. אגב, הוא הכי גדול מבין כל המפלגות, אז אפשר לשמור על פרופורציות. בוודאי שאני רוצה יותר מנדטים. בוודאי שאני רוצה שיצביעו בשבילי יותר. בוודאי שאני רוצה יותר כוח ואני רוצה גם להרכיב את הממשלה ולהחליף את בנימין נתניהו. אבל אתה צודק במה שאמרת, שהיו פרשנויות שלכאורה אני רצה לזרועותיו של נתניהו, דבר שהיה שקר, כזב, לא היה בו רגע של אמת...

לכן היה לי מאוד חשוב להבהיר, ואני אומרת לך בכנות, בעיקר לפעילים שלי, בעיקר לתומכים, בעיקר לאלפי המתנדבים, שלא יחשבו לרגע שהם נקרעים ועובדים קשה במסירות רבה כדי שיום אחרי אני אזנק לזרועותיו של נתניהו. אני ידעתי שזה לא נכון אבל היה מאוד מאוד חשוב לי להבהיר לציבור שזה לא נכון.

האם השינוי הבא שלך יהיה חידוד גם של הפרופיל המדיני של מפלגת העבודה? קריאה נלהבת יותר לחידוש המשא ומתן עם הפלשתינים, ביקורת נוקבת יותר על דרכה הביטחונית של ממשלת נתניהו-ליברמן. בקיצור, האם את הולכת להחזיר עכשיו את העבודה, בימים שעוד נותרו, להגדיר אותה שוב כמפלגת שמאל ולא מרכז?

מפלגת העבודה לא צריכה שום חידוד של עמדותיה המדיניות. עמדותיה המדיניות מאוד מאוד ברורות. יותר מזה, אנחנו המפלגה היחידה שיש לה מצע מדיני. מצע בכלל. לך תחפש את המצעים של כל המפלגות האחרות, ימין, שמאל, מרכז ופשוט לא תמצא... המצע שלנו, הנרחב, הכולל, המדיני, הביטחוני, החברתי, הכלכלי, האזרחי, דת ומדינה, שנוגע לכל החיים במדינת ישראל, למכלול הרחב הזה ששמו מדינת ישראל והחברה הישראלית. המצע שלנו נכתב במשך שנה על ידי אלפי אנשים בוועידה אידאולוגית עם 70 שולחנות דיון, הוא נמצא באינטרנט, כל אחד יכול להיכנס ולקרוא בדיוק את סדר היום המדיני שלנו, שהוא מאוד צלול ומאוד ברור ומאוד חד משמעי.

על היחס למתנחלים:

שום דבר לא הולך להשתנות. אני לא עובדת בספינים ואני לא עובדת ערב בחירות והאידאולוגיה שלי היא מאוד מאוד ברורה, ונסה לנסוע אחורה בזמן ולראות את שבע שנותיי כפוליטיקאית וגם את השנים שלפני כעיתונאית, זאת תעודת היושר שלי, כי כל הדברים שאמרתי אי פעם פרושים גלויים ונאמרו בגלוי. זאת דרך, זאת השקפת עולם. אני מאמינה שהחתירה לשלום והאמונה העזה שהפתרון הוא פתרון שתי מדינות לשני עמים, על פי מתווה קלינטון, לא צריכים ואסור שיישאו בכנפיהם גם דיבור של שנאה ועוינות. אני מאמינה שכמנהיגה, האחריות שלי היא להיות מנהיגה של כל הציבורים בישראל - יהודים וערבים, ימין ושמאל, חרדים וחילוניים. זה לא משפיע כהוא זה על השקפת העולם שלי. אבל השקפת העולם שלי תיעשה בלי לשנוא ציבורים שלמים בישראל