שלי לגל"צ על השיחה עם לבני ולפיד: "יש כאן פוטנציאל מעולה לשיתוף פעולה אחרי הבחירות. ויש כאן הידברות בין אנשים שמכבדים אחד את השני. צריך לומר לציבור - לא נשב בממשלת נתניהו"

7 בינואר, 2013
האזינו:

שלי בריאיון לניב רסקין בגלי צה"ל:

(על היוזמה לגוש חוסם) למה זה לא קרה, או למה זה לא יקרה?

יש כאן פוטנציאל מעולה לשיתוף פעולה אחרי הבחירות. ויש כאן הידברות בין אנשים שמכבדים אחד את השני ובהחלט אי אפשר לדבר על כישלון. ואני עדיין חושבת שאפשר לייצר מהלך שיצור סחף מאוד גדול, מהלך שאותו אנחנו התחלנו ביום חמישי, כשהודענו מפורשות שלא יושבים עם נתניהו. או מנהיגים את האופוזיציה, או מחליפים את השלטון, כשכמובן השאיפה המרכזית בדמוקרטיה היא לתת פייט אמיתי ולהחליף את נתניהו, והדבר הזה אפשרי. אבל יש דבר אחד שאני למדתי על בשרי וגם חלקתי אותו אמש עם חבריי והוא שכשלא אומרים את הדברים מאוד מאוד מפורשות, ולא מראים באופן אותנטי שאתה מאמין שאתה יכול להחליף את השלטון ואתה ממשיך בו זמנית לייצר בציבור תחושה שבעצם אתה רוקד על שתי החתונות, אז מהלך כזה לא יזכה לאמון של הציבור. מה שאני עשיתי ביום חמישי זה הודעתי באופן חד משמעי שלא אשב עם בנימין נתניהו בממשלה, אלא אחליף את השלטון.

מצד שני, האם זה לא משנה את המשוואה, העובדה שהשניים ילכו איתך ויחליטו ביחד – או שנכנסים כולם או שלא נכנסים כולם? הרי בכל זאת קרה משהו מאז יום חמישי... את לא מקבלת מצב כזה?

לא. כשאני אומרת מלים אני מתחייבת אליהן. אני לא אומרת מלים בעלמה. אני עומדת מאחורי ההתחייבויות שלי. וההתחייבות הזאת, לא לשבת בממשלת נתניהו, לא ניתנה סתם כגחמה, אלא אחרי תהליך מאוד ממושך שבו הבנתי, ואת הניסיון הזה גם חלקתי עם חבריי, שגם אני, כשהייתי הכי סקפטית ביחס לכניסת מפלגת העבודה לממשלה בראשות נתניהו, אם הוא יקים ממשלה, ואני חושבת שאפשר שהוא לא יקים ממשלה, אני שאמרתי שהכניסה היא דמיונית, שהסיכוי הוא אפסי, שזה רק לא נבון פוליטית לומר זאת מראש, אמרתי בכל דרך אפשרית שאשב עם נתניהו רק אם הוא ימיר את דתו ויהיה סוציאל דמוקרט ושוחר שלום, בכל זאת הציבור שמע את ה"סיכוי אפסי ודמיוני" כאילו זה "אולי". ולכן, אם רוצים לייצר אמינות, ולומר לאנשים שאנחנו דוברי אמת ושאנחנו באמת מאמינים, ואני מאמינה, שאפשר להחליף את נתניהו, ושמערכת הבחירות רק התחילה, צריך גם לומר את מה שאני אמרתי – לא נשב עם נתניהו בממשלה.

...

אתה אומר בעצם – נתניהו נבחר. וזה בדיוק מה שקרה למערכת הבחירות הזאת. זה האסון של מערכת הבחירות הזאת. אני חולקת עליך. יש היום 8 מנדטים שהולכים לתת את קולם למפלגות שלא יעברו את אחוז החסימה. יש על פי סקרים מסוימים, 40 אחוז מהמצביעים שאו שלא החליטו או שלא מתכוונים ללכת לקלפי. אמירה ברורה וסוחפת שאפשר להחליף את השלטון, שיש סיכוי שנתניהו לא נמשח למלך, שאפשר להחליפו, שיכול להיות כאן טוב יותר, אמירה כזאת תייצר בהכרח סחף.

 

על דוח הרפז:

הייתי מאוד רוצה שהפרשה הזאת תמשיך ותיבדק. התמונה שעולה היא תמונה טורדת מנוחה וזה ממש בלשון המעטה. אתה קורא את הדברים האלה, עם תחושת מועקה כבדה מאוד. אתה מצפה מלשכת הרמטכ"ל ומלשכת שר הביטחון שיילחמו בסכנות הביטחוניות הרבות שרובצות לפתחנו. והנה אתה רואה שהם עסוקים במלחמה פנימית, עקובה מדם, בלי לבחול באמצעים, תוך הטלת ספק מצד לשכת הרמטכ"ל במוסכמה הכל כך ברורה וחריפה וחדה הזאת, שכל כך נחוצה לדמוקרטיה, שהדרג הצבאי כפוף לדרג המדיני.

לשכת הרמטכ"ל נלחמת בלשכת שר הביטחון. לשר הביטחון יש כאן אחריות מיניסטריאלית להסלמה הזאת. יש כאן עוד אחראי - ראש הממשלה נתניהו שיודע ושומע ומתנהג כאילו מדובר באנקדוטה שולית. אתה יודע, דוד בן גוריון אמר "תדע כל אם עבריה שמסרה את גורל בניה למפקדים הראויים לכך". הדבר הזה ממש מעורר סימני שאלה וספקות. ולכן, אף שאני לא חסידה של ועדות חקירה ממלכתיות, אני חושבת שצריכה לקום כאן ועדת חקירה ממלכתית, שוועדת ביקורת המדינה צריכה לעשות את תפקידה ושהיועץ המשפטי לממשלה צריך לבדוק בכובד ראש המשך חקירה פלילית של המעשים האלה. התגלו מעשים שאתה קורא אותם, הבטן מתהפכת ואתה אומר – לא יכול להיות, לא ראוי, מסוכן שכך יתנהלו שתי הלשכות האלה.