שלי לגלי צה"ל: "נתניהו כשל בכל פרמטר, ועכשיו הגרעון הוא פי שניים ממה שתכנן. הפוך, ביבי, הפוך! עד מתי הוא ימשיך למכור לנו את הסיפור של 'מר כלכלה'?"

13 בינואר, 2013
האזינו:

שלי בראיון לגלי צה"ל:

עד מתי נתניהו ימשיך למכור לנו את סיפור "מר כלכלה"? בכל פרמטר הוא כשל - בעוני, בפערים, בריסוק מעמד הביניים, בהתיקרויות ועכשיו הגירעון הוא פי שניים ממה שהוא תכנן. זה גרעון אדיר.

הם אומרים שביחס לעולם זה עדיין לא כל כך נורא

קצתי כבר לשמוע את הטיעון הזה. עד לפני שנייה היינו אי של יציבות בלב העולם הסוער. עכשיו, כשבעולם דווקא המצב התייצב והשתפר, פתאום העולם כן משפיע עלינו, הכל בגלל העולם ואנחנו לא אי של יציבות? אין שום ייחוס סיבתיות עצמי לכל מה שמתרחש. זה מה שקורה כשמגבירים את הלחץ על מעמד הביניים, חונקים אותו ומכים בו ואז הוא מפסיק לקנות. אז יש האטה במשק. אז יש פחות הכנסות ממיסים. זה נורא פשוט - הפוך, ביבי, הפוך! זה מה שצריך להגיד לו... צריך לראות שקורה כאן ההפך המוחלט ממה שמטיף לנו נתניהו. ככל שמקצצים, ככל שמכים את מעמד הביניים, כך המשק נכנס להאטה וכן הגרעון יגדל.

אבל עדיין מצב האבטלה במדינות אחרות הרבה יותר קשה מאשר מצב האבטלה פה

הקושי הגדול אצלנו הוא לא שיעורי האבטלה, שגם הם גדלים. לפי הדו"חות האחרונים שיעור האבטלה גדל כל הזמן. הבעיה החמורה והקשה ביותר היא שחצי מהעובדים במדינת ישראל הם עניים. אתה יכול ללכת בבוקר לעבודה ולחזור בלילה ולהישאר עני בגלל השחיקה העצומה בשכר. ככל שאתה שוחק את השכר וככל שאתה מאלץ אנשים לשלם מכיסם על שירותי בסיס וככל שאתה מעלה את מחירי המזון והדיור - והם זינקו בתקופה של נתניהו - כך אותו מעמד ביניים, שהוא מנוע הצמיחה העיקרי של המשק, לא יכול לתרום את תרומתו למשק וזה מעגל שחוזר על עצמו וחוזר על עצמו.

השאלה היא האם במצב הנוכחי, כל ממשלה ולא משנה מי ירכיב אותה או יהיה בתוכה, לא תהיה ברירה - הוא יצטרך לעשות גזרות אחרי הבחירות?

מה זה גזירות אחרי הבחירות? יש בור שמי שחפר אותו הוא בנימין נתניהו במו ידיו. הוא חפר בגלל המתנות המופרזות שהוא חילק לאלפיון העליון של החברות והיחידים, מתנות בשווי של עשרות מיליארדים, ועכשיו כשיש בור למי הוא קורא למלא אותו? למעמד הביניים ולעניים באמצעות העלאת מע"מ שהוא מתכנן, באמצעות קיצוץ בבריאות ובחינוך כדי שנשלם מכיסנו עליהם, באמצעות קיצוץ בשכר. את כל הדברים האלה אנחנו, אם נרכיב את הממשלה, לא נעשה. לא נפגע במעמד הביניים.