שלי לרדיו צפון: "עד עכשיו, כשאנשים נמעכו תחת הגזירות של נתניהו, הוא אמר – אתם סובלים, אבל הכלכלה טובה, "איש של יציבות". והנה כאן זה קורס, כמו מגדל קלפים"

14 בינואר, 2013
האזינו:

 

שלי בריאיון לנועם אמיר ב'חשיפה לצפון' ברדיו צפון:

אנחנו שבוע לפני שעם ישראל הולך לבחור בקלפי. נאמר ואת אכן תקבלי את המנדט להקים ממשלה, איך את ממצליחה לנהל ממשלה עם 39 מיליארד שקל בבנק בחובה.

אתה צודק. נתניהו משאיר אחריו בור נוראי בתקציב. ואני חייבת להתייחס ולהגיד על זה מילה. עד עכשיו כשאנשים נמעכו תחת הגזירות של נתניהו, כשהשכר הצטמק, כשהמחירים עלו, כשנאצלו לשלם יותר מהכיס על בריאות וחינוך. כל הזמן הוא אמר – אתם סובלים, אבל הכלכלה טובה. אני גאון מאקרו-כלכלי. "איש של יציבות", אלה הדברים שהוא אמר. וחלק מהאנשים האמינו שבאמת זה הגיוני שהכלכלה עשירה והאנשים עניים.

...

ברור שיש לנו עדיין מעמד ביניים שיכול להרשות לעצמו לחיות בצורה נורמאלית, ברור. אוי ואבוי לנו אם לא. צריכים לשמור על מעמד הביניים שלא ימשיך להצטמק. כי הוא הצטמק, לפי כל הגרפים והנתונים. לפי הנתונים של ה-O.E.C.D, של המדינות המפותחות, אותו מעמד שיכול לקחת את הילדים באוטו ולנסוע לרמת הגולן ובדרך גם לעצור באיזה מסעדה ולאכול, המעמד הזה הולך וקטן ונכון להיום חצי מהעובדים, 50% מהעובדים, עוד לא הגענו למקבלי קצבאות. 50% מהעובדים מרוויחים פחות מ-5,800 ₪ בחודש. הם לא יכולים לקנות אוטו, הם לא יכולים לקנות דירה, הם לא יכולים לתת שיעור פרטי לילד. זאת המציאות שלנו. והבעיה היא שזה גדל, זה כמו צונאמי וזה שוטף את מעמד הביניים, מוריד ממנו חלקים והופך אותם לעניים.

...

אבל כל הזמן אמרנו טוב, בסדר, אנשים סובלים, אבל הכלכלה, המאקרו-כלכלה, הגאון הכלכלי נתניהו יודע לנהל מאקרו-כלכלה, והנה כאן זה קורס. כמו מגדל קלפים. אתה מבין שהוא ייצר גרעון שהוא פי 2 ממה שהוא תכנן.

...

לטווח הבינוני והארוך, ככל שלמעמד הביניים יש הכנסה פנויה יותר גדולה, ככה המשק צומח ופורח והעסקים הקטנים והבינוניים משגשגים והגירעון הוא קטן יותר. זה מה שנתניהו לא מבין וכולם כבר הבינו.