שלי ל'תכנית חיסכון' בערוץ 2: "מנוע הצמיחה הגדול והחשוב של המשק הוא כוח הקנייה של מעמד הביניים ואת העיקרון הכלכלי הזה נתניהו לא מצליח להבין. אם ייבחר, נתניהו מתכוון להעלות את המע"מ"

14 בינואר, 2013

שלי בראיון לאלעד שמחיוף ב"תכנית חיסכון" בערוץ 2:

 

 

נתניהו ושטייניץ משקרים כשהם אומרים שהם לא יעלו מיסים. אני אומרת לך את זה בוודאות מוחלטת, יום אחרי הבחירות, אם נתניהו ייבחר, הוא מתכוון להעלות את המע"מ.

ואם שלי יחימוביץ' תבחר היא לא מתכוונת להעלות מיסים?

לא, חד משמעית לא. לא למעמד הביניים. כן, כימיקלים לישראל, שגרפו שישה מיליארד ברווח נקי בשנה החולפת ושילמו תמלוגים מגוחכים של ארבעה אחוזים, ישלמו יותר תמלוגים. כן, הרווחים הכלואים לא יקבלו פטור של עשרות מיליארדים. אבל מעמד הביניים, אותה פרה חולבת של ראש הממשלה בנימין נתניהו, לא ישלם דבר - להיפך, הנטו שלו יגדל. חשוב לי להגיד משהו - זה לא שאני רוצה להיטיב עם העם. ברור שאכפת לי מכל משפחה בישראל, אבל יש כאן סוגייה כלכלית שאותה נתניהו לא מצליח להבין. מנוע הצמיחה הגדול והחשוב ביותר שיש למשק הישראלי זה כוח הקנייה של מעמד הביניים. בגלל שהוא לחץ אותו מכל הכיוונים, בגלל שהוא קיצץ בהכנסותיו - עצמאים ושכירים כאחד, בגלל שאנשים נאלצו לשלם יותר על בריאות ועל חינוך, בגלל שהמחירים עלו, מעמד הביניים לא הלך לקנות.

מעמד הביניים חייב לקנות במקומות שמי שמקים ומתחזק אותם אלה האנשים העשירים שאת רוצה למסות בצורה אגרסיבית הרבה יותר. יש מי שטוען שהאנשים האלה יקומו וילכו.

אלה דברי הבל. חברה מאוד מצליחה באלפיון העליון של החברות יכולה לשלם מס שהוא יותר משלושה או שישה אחוזים. הרי מה אני רוצה לעשות? אני רוצה לחזק את השדרה של מעמד הביניים. מעמד הביניים זה לא רק השכירים, זה העסקים והיזמים הקטנים והבינוניים, זה המפעלים הקטנים והבינוניים, שמופלים היום מאוד לרעה. הם משלמים פי ארבעה ופי חמישה מס אפקטיבי מהאלפיון העליון שעה שמשם הגביה יכולה להיות הרבה יותר משמעותית.

...

על ועדי העובדים:

ככל שיהיו יותר עובדים מאורגנים כך מעמד הביניים יהיה יותר חזק. למשל - אם ל-10,000 המאבטחים של עובדי חברת השמירה שמרוויחים שכר מינימום, מנוצלים ונשארים עובדים עניים, יהיה ועד, הם יוכלו להרוויח קצת יותר וחלוקת הכסף תהיה קצת יותר הגיונית.