שלי לרזי ברקאי: "נתניהו פגע פגיעה קשה במחולל הצמיחה הגדול ביותר במשק - כוח הקנייה של מעמד הביניים. הציבור צריך להתכנס סביב המפלגה היחידה שרוצה להחליף את נתניהו וגם עובדת בזה"

15 בינואר, 2013
האזינו:

שלי בראיון לרזי ברקאי בגלי צה"ל:

בארבע השנים שבהם נתניהו מעך את מעמד הביניים מכל כיוון אפשרי, גם בעליות מחירים מטורפות של מזון ודיור, גם בשחיקה של שכר, גם במיטוט העסקים הקטנים והבינוניים, גם בזה שאילץ את הציבור לשלם על שירותים בסיסיים כמו חינוך ובריאות - ארבע השנים האלה היו לא רק שגיאה מוסרית, הן לא רק יצרו פערים בין עניים ועשירים, אלא פשוט פגעו במחולל הצמיחה הגדול ביותר במשק. זה דבר שלא כל כך אומרים, וחייבים להבין אותו - מעמד הביניים הוא מנוע הצמיחה היחיד כמעט שיש במשק.

אומרים שתחזית המיסים הייתה מופרכת בגלל שהעולם נמצא במיתון. כך טען הבוקר גם שר האוצר.

מדובר בהונאה ואשלייה של הציבור בישראל. עד לפני חודשיים-שלושה שמענו שאנחנו אי של יציבות ביחס לעולם, ועכשיו כשהכל מתפרק, וזה מתפרק כי זה מעשה ידו של בנימין נתניהו, אז עכשיו כשהכל מתפרק אומרים "מה לעשות, זה העולם". האם יש משהו שבו נתניהו כן אשם? ואני אומרת לך שהתשובה היא כן. כי ברגע שאתה מועך את מעמד הביניים ועושה את העניים לעניים יותר אתה פוגע במחולל הצמיחה שהוא כוח הקנייה של מעמד הביניים. לטווח הבינוני והקצר זו הפגיעה הקשה ביותר בכלכלה הישראלית. העובדה שאנשים לא הולכים לקנות גורמת להתמוטטות העסקים הקטנים והבינוניים, זה מכניס את המשק להאטה איומה וזה מוריד את ההכנסות ממיסים, וכך נוצר הבור הזה וכך נוצר הגירעון הזה. הדרך היא בדיוק הפוכה. אני תכף אגיד לך גם מאיפה אפשר לקחת כסף ישירות, אבל בטווח המיידי צריך לעודד את מעמד הביניים, להעלות לו את השכר, לאפשר לו לחיות בכבוד ולהגדיל את הנטו שלו ואת ההכנסה הפנוייה.

התוכנית שלנו היא תוכנית מאוד מפורטת ומושכלת ונשענת על יסודות כלכליים איתנים, ומדברת על הגדלת הנטו של מעמד הביניים. גם כדי לייצר כאן יותר צדק וכדי שאנשים יוכלו לחיות בכבוד, כי היום חצי מהעובדים הם עניים ומרוויחים פחות מ-5,800 שקלים לחודש, אבל גם כדי להפסיק את חלוקת ההטבות והפטורים לאלפיון העליון. זה דבר שהוא בלתי נתפס. אני אתן לך דוגמה אחת ואני יכולה לתת גם עשר אם תרצה. כימיקלים לישראל הרוויחו רווח נקי בשנה שעברה של שישה מיליארד שקלים. לא כי יש שם איזה מנהל גאון, אלא כי פשוט יש להם זיכיון לכרות את אוצרות המלח של כולנו, את האשלג והפוספט. מחירי האשלג והפוספט זינקו בעולם ולכן הם שילשלו לכיסם שישה מיליארד שקלים. אתה יודע כמה תמלוגים שילמו? 4% תמלוגים.

באוצר טוענים שאת תבריחי את ההון מישראל

את ים המלח אי אפשר להבריח לסין, לכן מדובר בשטויות. אבל תחשוב, 4% תמלוגים על שישה מיליארד שקלים רווח נקי. זה נראה לך הגיוני? דברים כאלה קורים רק במדינות עולם שלישי. אלה מתנות שנתניהו מחלק בנדיבות. ואם הם ישלמו 30% תמלוגים שילכו לחינוך, לבריאות ולבטחון הפנים? גם אז הם ישארו מאוד מאוד עשירים ויוכלו לשלם טוב לעובדים, אבל יהיה איזה צדק והיגיון כלכלי.

...

על אפשרות של איחוד בגוש המרכז-שמאל לאחר הבחירות:

אני מדברת עם כל מנהיגי המפלגות, מכבדת אותם ולא מזלזלת בהם. דיבור זה דבר שהוא שוטף ושגרתי. בוודאי ובוודאי שאני מצפה מהם, ומאמינה שהם גם יעשו זאת, והיה ותהיה היתכנות שארכיב את הממשלה, לא להחמיץ את ההזדמנות ההיסטורית הזאת ולא לאפשר לנתניהו כהונה נוספת, אלא להמליץ עליי כמי שתרכיב את הממשלה הבאה. טבעי שהם ימליצו עליי לראשות הממשלה. כל דבר אחר, הזחילה הזאת לממשלת נתניהו והמשא ומתן הפומבי איתו, הרי זה לא יכול להיות שהמפלגות האלה הוקמו בסופו של יום רק כדי לחזק את נתניהו. זה דבר שהציבור לא יקבל ולא יסלח עליו. ולכן, כן, יש סיכוי, הוא לא גבוה, אבל יש סיכוי בהחלט שאנחנו נרכיב את הממשלה הבאה ובשביל זה הציבור צריך להתכנס סביב המפלגה היחידה שבכלל רוצה להחליף את שלטון נתניהו ועובדת בזה כל הזמן.