שלי קיימה מסיבת עיתונאים בעקבות מינוי כחלון: "כמה אפשר להוליך שולל ולייצר ספינים? נתניהו מודאג ובצדק. כל שעה שעוברת הוא נחלש בסקרים ולכן נעשה התעלול השקוף והנואש הזה"

21 בינואר, 2013

שלי כינסה מסיבת עיתונאים בעקבות מינויו של כחלון ליו"ר מנהל מקרקעי ישראל: "כמה אפשר להוליך שולל ולייצר ספינים? נתניהו מודאג ובצדק. כל שעה שעוברת הוא נחלש בסקרים ולכן נעשה התעלול השקוף והנואש הזה. יש גבול למידת הולכת השולל ויצירת מציאות דמיונית בה כל הנתונים הקשים ובהם עליית מחירי הדיור כאילו לא היו ולא נבראו. נתניהו לא רצה שהציבור ידע את האמת. האמת מאוד מטרידה את רה"מ בקמפיין הבחירות הזה"


יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ', קיימה מסיבת עיתונאים יחד עם ח"כ יצחק הרצוג והמועמד איציק שמולי. מסיבת העיתונאים התקיימה בצל נסיונות של הליכוד למנוע ניהול תקין שלה וקיום של דיון לגיטימי בסוגיה של מינויו של כחלון, באמצעות פניה לועדת הבחירות המרכזית.

יחימוביץ' אמרה כי רה"מ בנימין נתניהו לא רצה שמסיבת העיתונאים שכינסה תתקיים: "הוא פשוט לא רצה שהציבור ידע את האמת. האמת מטרידה את רה"מ בקמפיין הבחירות הזה. יש 3 עובדות שבעקבותיהן נעשה המינוי הפתטי והלא תקין של כחלון ליו"ר מנהל מקרקעי ישראל, והן 3 העובדות המשמעותיות בכהונת נתניהו. הראשונה היא שמחירי הדיור עלו ב48% בתקופת נתניהו. השניה היא שממוצע ה-OECD עומד על 96 משכורות של שכר ממוצע בהן ניתן לרכוש דירה ואילו בישראל צריך 130 משכורות של שכר ממוצע.

עובדה שלישית ומאוד משמעותית היא הפער בין מדד מחירי הדירות לשכר הממוצע החודשי, גדל בתקופתו ב-40%. זאת האמת שנתניהו לא רוצה שתדעו. 3 תזכורות מרות וקשות לסיבה בגללה אנחנו הולכים לבחירות, ואת זה נתניהו לא רוצה שהציבור ידע, כי הציבור עשוי להיזכר בעובדות.

זה דבר שהוא בלתי נתפס אסור לו להמשיך ולכהן בכהונה הזו. מעבר לאופן בו נעשו הדברים מדובר כאן על שני חוקים מופרים. הראשון שקובע שיו"ר מנהל מקרקעי ישראל יהיה שר השיכון. שנית, המהלך מנוגד להנחיית היועץ המשפטי לממשלה על מינויים בזמן בחירות. מה נתניהו חושב? שאנשים יאמינו שאחרי שהמחירים עלו ב-48% מינוי פיקטיבי של כחלון, שהודיע בעצמו שזו משרה חלקית שתבוצע רק אחרי שיחזור מחצי שנה בהרווארד, על זה צריך לשלשל את הפתק של נתניהו לקלפי? מדובר בזלזול באינטליגנציה וגם בפאניקה רבה. כמה אפשר להוליך שולל ולייצר ספינים? מדובר בחולשה גדולה של נתניהו. הוא מודאג ובצדק. כל שעה שעוברת הוא נחלש בסקרים מאוד והוא יודע זאת היטב ולכן נעשה התעלול השקוף והנואש הזה. אנחנו מבינים שזו מערכת בחירות אבל יש גבול למידת הולכת השולל ויצירת מציאות דמיונית בה כל הנתונים הקשים ובהם עליית מחירי הדיור כאילו לא היו ולא נבראו".

ח"כ יצחק הרצוג התייחס לתוכנית הכלכלית של מפלגת העבודה ולפתרונות שהיא מציגה להדרדרות שחלה בתחום הדיור בשנות שלטונו של נתניהו: "אנחנו מתכוונים לטפל בשני נושאים עיקריים בתחום הדיור- דיור ציבורי לאנשים נזקקים ודיור בר השגה שמיועד לאנשים שרוכשים דירה לראשונה, זוגות צעירים ועל כך הייתה גם מחאת הקיץ הגדולה.

הבעיה העיקרית בדיור בר השגה אלו מחירי הקרקע שגורמים לכך שמחירי הדירות הם כל כך גבוהים. מפלגת העבודה פרסמה תוכנית מקיפה עליה עבדו עשרות כלכלנים לבניה של עשרות אלפי דירות בקרקע במחיר אפס כי מדובר בקרקעות ציבוריות המגיעות לציבור ולכן יתאפשר דיור בר השגה ב-600 אלף₪ לדירה למשפחות צעירות. הנושא השני קשור לדיור בר השגה והוא המשכנתאות. בתקופת נתניהו נטרלו לחלוטין את האפשרות לקבל משכנתא מסובסדת כך שהתשלום יהיה סביר עבור זוגות צעירים, והשוק היום השוק פרוע לחלוטין. התוכנית שלנו עוסקת בכל המרכיבים האלו. בראייה חברתית, התוכנית שלנו לדיור הציבורי עוסקת בחיסול תור הממתינים שממתינים שנים לדיור ציבורי הן בבניית דיור ציבורי והן באפשרות של סבסוד של דירות חדשות של דיור ציבורי כך שאנשים יוכלו להפוך לאנשים עם נכס. אנחנו מאמינים שהתוכנית תיתן את הפתרון ולא הבלוף של נתניהו והמינוי המלאכותי שאנחנו עוסקים בו."

המועמד ברשימת העבודה לכנסת, איציק שמולי, התייחס לסיבה המרכזית שבעקבותיה יצא הציבור לרחובות במחאת הקיץ הגדולה שידעה ישראל: "בשיא עצמתה המחאה דברה על צדק חברתי כמושג כולל, עבור אנשים שיוצאים לצבא, לשוק העבודה, משלמים מיסים, אך בסוף חשים שהצרכים שלהם לא נספרים. הסמל של המחאה החברתית היה בעיית הדיור. הבעיה לא נפתרת. מאז כהונת נתניהו מחירי הדיור עלו בעשרות אחוזים ומי שציפה שממשלת נתניהו תטפל באופן אחראי בבעיה התאכזב. החשש הגדול שלנו כצעירים זה לא רק שהדירה הולכת ומתרחקת אלא האם מישהו בממשלת נתניהו רוצה בכלל להתמודד עם העניין? עומדת מולנו הזדמנות גדולה בבחירות האלה, כי אנחנו נזכרים בסיבה שבעקבותיה הלכנו לבחירות. אני בטוח שהמון ישראלים קמו הבוקר ושאלו עצמם איך הם ישלמו את שכר הדירה. אנחנו מבקשים מהישראלים מחר כשהם הולכים להצביע, להצביע קודם כל לפי השאלה הזו- איזו מפלגה תקדם באמת את פתרונות הדיור ותתמודד עם השאלות החברתיות כלכליות של מדינת ישראל."