שלי יחימוביץ' בראיון טלוויזיוני ראשון מאז הבחירות בשש עם עודד בן עמי: "הדבר הכי מקיאווליסטי, והכי לא מוסרי, והכי לא ערכי, הוא שאני אהיה שרת אוצר שתהיה התליינית והמבצעת של מדיניות נתניהו"

4 במרץ, 2013

 

שלי בראיון טלוויזיוני ראשון בשש עם עודד בן-עמי

 

 

 

 

עודד בן עמי: אני רוצה לבקש ממך שתשתפי אותי בפרקטיקה של המינוח "ראש הממשלה מפעיל לחץ כבד על שלי יחימוביץ' להצטרף לממשלתו". איך זה בא לידי ביטוי?

שלי: "קודם כל יש בינינו, כמה שזה נשמע מוזר, יחסי אמון וכבוד הדדי והשיחות שמתנהלות בארבע עיניים ונשארות בארבע עיניים, כך גם שיחות הטלפון. לכן לא אשתף אותך בפכים קטנים מתוך השיחה. יש כאן סוגיה שהיא לא סוגיה פרסונאלית והיא לא סוגיה של פסילה אישית אלא תהום אידאולוגית עמוקה פעורה ביני ובין בנימין נתניהו ובין המפלגות שלנו מטבע הדברים....

...העובדה שמפלגת העבודה לא מצטרפת לממשלת נתניהו היא לא בגלל חרמות ולא בגלל עניינים אישיים, אלא בגלל שאנחנו ממש-ממש, ממש, לא רואים עין בעין את האופן שבו מדינת ישראל צריכה להתנהל. אנחנו ערב הגשת תקציב שככל שזה תלוי בנתניהו הולך להיות תקציב רע ומר שבו יקוצצו 21 מיליארד שקלים. אנשים לא מבינים מה המשמעות של זה. המשמעות של זה היא יותר תורים, ופחות אנשים, וזה אומר שאנשים ישלמו מכיסם יותר על חינוך".

ואם את תהיי שרת האוצר, זה יראה אחרת התקציב?

"הדבר הכי מקיאווליסטי, והכי לא מוסרי, והכי לא ערכי, הוא שאני אהיה שרת אוצר שתהיה התליינית והמבצעת של מדיניות נתניהו. לכן זה דבר שממש ממש לא בא בחשבון. אני חייבת לתת לך עוד דוגמא: לפי נתניהו ממשיכים ב-outsoursing ובהפרטות. אחיות, ורופאים ועובדות סוציאליות ומורים הופכים לעובדי קבלן בשכר שעתי שערורייתי בלי זכויות. לגישתי – ההיפך. קולטים אותם בחזרה לשירות המדינה. אתה מבין, כל סוגיה שאתה בודק, אנחנו נמצאים משני צידי המתרס. שוב, זה ערכי, זה אידיאולוגי, זה ענייני – זה לא פרסונאלי.

מה כן יכול לקרות, או איזו הצעה הוא כן יכול להציע לך, נתניהו, שאת כן תפסעי פנימה אל חדר הממשלה?

"... יש תסריט מסויים, והיה ובמהלך החודשים הקרובים או בשנה הקרובה, תהיה התקדמות של ממש לקראת הסדר מדיני והממשלה הזאת תהיה ערב החתימה על הסדר מדיני, ובנט יגיד "אני לא מוכן" ויעזוב את הממשלה, זה לא יהיה על מצפוננו ואנחנו במקרה כזה נשקול מחדש הצטרפות לממשלה לרבות כל התביעות האחרות שלנו בשדה החברתי."

זאת אומרת לא תנצלו את עזיבתו הפוטנציאלית של בנט וחבורתו מהממשלה כדיי להפיל את נתניהו אלא תתמכו כדיי לקדם הסכם שלום

"ממש לא, מהאופוזיציה יש לו 15 אצבעות שיצביעו בשבילו באופן ענייני על כל פעימה ועל כל התקדמות לקראת הסכם. שנית, אם נהיה ערב חתימה – ואני לא אומרת שלום כולל, אנחנו לא אנשים נאיבים – הסדר ביניים כלשהו, ערב חתימת הסדר שבו נדרשות אצבעותיה של מפלגת העבודה בתוך הממשלה אנחנו נשקול מחדש את הכניסה. לכן אנחנו לא אטומים, אנחנו קשובים, אנחנו ערים לשינויים בפוליטיקה אבל מדובר כאן על דרך. הציבור שלח אותנו לאופוזיציה ואנחנו נשרת את העם מהאופוזיציה, כמו שאמר מנחם בגין המנוח."

שלי יחימוביץ', דברי איתנו על הברית בנט-לפיד

"בשעתו אני מתחתי ביקורת מאוד קשה על החיבור בין ליברמן לנתניהו. אני חייבת לומר לך שזה חיבור הרבה יותר טבעי מהחיבור בנט-לפיד. אין כאן שום עולם ערכי משותף, אין כאן מצביעים שרואים את הדברים עין בעין, יש כן שתי – אני מקווה לפחות – השקפות עולם שונות לחלוטין. מדובר בברית קונקטוריאלית לגמרי שנועדה למקסם כוח, פוליטיקה ישנה במיטבה, אין בה ולו בסיס ערכי. אנחנו נראה את זה גם תוך זמן קצר את השוני הגמור בין שתי המפלגות האלה. לכן יש כאן פוליטיקה ישנה בפעולה, שום דבר חדש, שום בשורה."