שלי בראיון לתכנית "המטה" בערוץ 10: "הגזירה הזאת שהיא כאילו לוחות הברית שירדו מהר סיני, שצריך לקצץ עכשיו 21 מיליארד שקלים בתקציב. זה לא נכון. לא צריך לקצץ 21 מיליארד שקלים."

9 במרץ, 2013

 

שלי התראיינה היום לתכנית "המטה" בערוץ 10, ודיברה על הממשלה המסתמנת של נתניהו-לפיד-בנט, מדוע בחרה להנהיג את האופוזיציה במקום להצטרף לממשלת נתניהו ועל פרשת השחיתות בפריימריז של מפלגת העבודה

 

 

 

נדב פרי: איך את רואה את זהותו של שר האוצר הבא בהנחה שזה יאיר לפיד?

אני חושבת שהשילוש הזה, נתניהו-לפיד-בנט, הוא שילוש מאוד מתאים, מאוד הולם מבחינה כלכלית. מדובר בשלושה קפיטליסטים, נאו-ליברלים, מאמינים בכוחות שוק חסרי רסן, עם תפיסת עולם כלכלית שגויה והפוכה לזאת שצריכה להתרחש במדינת ישראל, לכן מצא מין את מינו, הם מאוד מתאימים, להם לא יהיה קשה להוציא לפועל את המדיניות של נתניהו. הם יעשו את זה על הצד הטוב ביותר.

נדב פרי: אבל לפיד הרי מדבר בכל הקמפיין שלו על מעמד הביניים, ועל הקושי, ועל החבל המתהדק על צווארו של האזרח הישראלי הממוצע. הוא בטח ירצה להקל עליו, לא?

אתה באמת רוצה שאני אסביר לך את ההבדלים? על קצה המזלג, בוא נקח לדוגמא את הגזירה הזאת שהיא כאילו לוחות הברית שירדו מהר סיני, שצריך לקצץ עכשיו 21 מיליארד שקלים בתקציב. זה לא נכון. לא צריך לקצץ 21 מיליארד שקלים. בוא נקח את התורה מסיני שאי אפשר להעלות תמלוגים לכימיקלים לישראל שעשו רווח נקי של שבעה מיליארד שקלים אשתקד ומשלמים את הסכום המגוחך של ארבעה אחוזים. אני מבטיחה לך שבשני המקרים האלה נתניהו ולפיד רואים את המצב עין בעין ומצא מין את מינו.

נדב פרי: אבל הדבר המדהים הוא שאת היית יכולה השבוע להפוך להיות שרת האוצר של מדינת ישראל ובוודאי היית עושה את זה טוב יותר לשיטתך בהתאם להשקפת עולמך – ואמרת לזה לא.

תראה, לו יכולתי להיות שרת אוצר ולממש שלושים אחוז מהשקפת עולמי – שלושים אחוז, לא מאה אחוז. הרי אנחנו לא חיים בחלום ולא בפנטזיה – הייתי מוחלת על כבודי ועל ההתחייבות שלנו הקולקטיבית שניתנה לציבור גם ערב הבחירות וגם אחריו ואומרת: חברות וחברים, השתנתה הסיטואציה, נפל דבר בישראל, נתניהו נעשה סוציאל דמוקרט במידה מסויימת. אני אומרת , שלושים אחוז מהשקפתי."

 

רונאל פישר: שלי, למה את תמיד נמצאת במקום שבו אדם חצי על חבל התלייה? למה זה תמיד במקום שבו אדם מושמץ. למה את נמצאת שוב במקום שבו אדם נלחם על חייו. אני לא אומר שזו בחירה רעה, זו בחירה ראויה, אבל זו בחירה. שלי צריכה להסביר לציבור את הבחירה שלה.

אני לא בטוחה בדיוק שאני יודעת למה אתה מתכוון. אם אתה מתכוון לזה שבמהלך כהונתו של אולמרט כראש ממשלה לא הרפיתי ממנו, ודרשתי שהוא יובא למשפט צדק, ולא רציתי ראש ממשלה מוצדק - אתה צודק. אם הייתי מעורבת במשפטו של קצב כעדה מטעם התביעה ורציתי שאנס יובא לדין – אתה צודק. ואם אני מנסה לבער תופעות שליליות – אתה צודק. ואני עושה את זה, אגב, בהכרה.

נדב פרי: שלי יחימוביץ, פריימריז הולכים להיות במפלגת העבודה בזמן הקרוב?

קודם כל, מפלגת העבודה היא מפלגה דמוקרטית ובוודאי שיהיו פריימריז לראשות המפלגה, ובוודאי שאני אתמודד. (המראיין: ואת תתמודדי מול אנשים שכבר מתכננים להחליף אותך?) מה זה להחליף? זה בחירות דמוקרטיות. זה כאילו תגיד "רוצים להדיח את ראש הממשלה". לא, יש בחירות דמוקרטיות. אני אתמודד בהן, אני גם אנצח בהן.

נדב פרי: ואת חושבת שבבחירות הכלליות הבאות את שוב פעם תתמודדי על ראשות ממשלה?

אני מניחה שכן, ואני מניחה שנקודת הזינוק של מפלגת העבודה היום היא בוודאי טובה יותר מאשר בבחירות הקודמות, ומכאן זה בעיקר תלוי בנו: איך ננהיג את האופוזיציה, איך נתנהג, איך נפעל, איך נייצג את הציבור.