מכתב שלי לשר הבינוי והשיכון אורי אריאל לביטול הפרטת קרקעות הלאום

19 במרץ, 2013

 

‏סימוכין:00198113

‏ירושלים,‏ ו' בניסן, התשע"ג

‏17 מרץ 2013

לכבוד

שר הבינוי והשיכון

ח"כ אורי אריאל

 

 

הנדון: ביטול הפרטת קרקעות הלאום

 

אורי ידידי,

ראשית אני מברכת אותך על כניסתך לכהונה החשובה - שר הבינוי והשיכון בממשלת ישראל ה-33.

אני פונה אלייך כמי שאמון על רשות מקרקעי ישראל על מנת שתפעל מתוקף תפקידך וסמכותך לביטול הפרטת מקרקעי ישראל, הפרטה אותה ניסתה הממשלה הקודמת לקדם באמצעות תיקון מס' 7 לחוק מקרקעי ישראל.

המאבק נגד הפרטת הקרקעות היה מאבק פוליטי ואזרחי מיוחד במינו. במהלכו נוצרה  קואליציה מופלאה. ח"כים מימין מרכז ושמאל, חילונים ושומרי מצוות, יהודים וערבים, חברו יחד למאבק. חניכים ובוגרים של תנועות הנוער הכחולות שילבו ידיים עם בני עקיבא ועם גרעיני נחשון.  אלינו חברו גם  ארגונים חברתיים וסביבתיים, ארגוני חברה אזרחית מכל קצוות קשת הדעות שבציונות,  ואלפי אזרחים אשר נרתמו למאבק.

למאבק זה היו הישגים לא מעטים וחשובים. הצלחנו בכוחות משותפים למזער נזקים רבים, אבל לא הצלחנו למנוע את עצם החקיקה, על משמעותיה ההיסטוריות השליליות כלפי המפעל הציוני.

בסופו של יום העוצמה הפוליטית והלהט האידיאולוגי להפרטה של ראש הממשלה בנימין נתניהו איפשרו העברת תיקון חקיקה המנוגד לערכי הציונות, המתיר מכירת מקרקעי ישראל, וזאת חרף התנגדותנו המשותפת, התנגדות אשר חצתה את כל סיעות הבית.

המינוי שלך כשר הבינוי והשיכון וכאחראי על רשות מקרקעי ישראל מציב אותך בעמדת סמכות חד-פעמית המאפשרת לך להודיע כי תפעל לאלתר לביטול החקיקה הרעה והאנטי-ציונית הזו ולהוכיח בכך כי הינך מחויב לערכים החברתיים-כלכליים-סביבתיים של היהדות כפי שאלה באים לידי ביטוי במשפט: "והארץ לא תימכר לצמיתות".

הנה הצעתי הקונקרטית  -  צעדים שתוכל  לבצע מיד עם השבעתך לתפקיד, כולם צעדים חיוניים לשמירה על מקרקעי ישראל ומניעת העברתם לידיים פרטיות, מהארץ  ומהעולם:

 

א.      תיקון תקנות למניעת הריכוזיות באחזקת מקרקעין – סעיף 2ב. לחוק רשות מקרקעי ישראל מטיל על שר השיכון לקבוע תקנות למניעת ריכוזיות בקרקע עד לי"ח באייר התש"ע (ה-2 למאי 2010!). חרף נחיצותן של תקנות אלו גם לשיטתם של הדוגלים בהפרטה – וחרף הרטוריקה הסוחפת כנגד ריכוזיות בכל מגזר ממגזרי המשק – תקנות שכאלו לא תוקנו, תוך התעלמות מהחוק.

ב.      קיום עבודת מטה לבחינת היבטים שונים של הרפורמה בנוגע לשמירה על קרקעות הלאום, והובלת חקיקה שתצר צעדי המבקשים להעביר בעלות במקרקעי ישראל בסיטונאות – כזכור לך, על מנת לשכנע שר בכיר להצביע בעד הרפורמה הבטיח רה"מ להקים צוות שיבחן את האמור מעלה. הבטחה צינית זו לא מומשה – אך אין הדבר מוריד מחשיבות קיומה של עבודת מטה וחקיקה שכאלה.

ג.       בחינה מדוקדקת של היקף המקרקעין שהועברה בהם בעלות מאז חוקק חוק מקרקעי ישראל – תיקון מס' 7 אפשר להעביר בעלות בהיקף כולל של 400 אלף דונם עד אוגוסט 2014. למרבה הפלא לא עומד לרשות מדינת ישראל הנתון הבסיסי: מהו היקף מקרקעי ישראל שהועברו לידיים פרטיות מאז חוקק חוק מקרקעי ישראל? שמא הועברה הבעלות ביותר מ-400 אלף דונם? זוהי שאלה שניתן לענות עליה, הנתונים בידי המינהל, אך עד עתה לא נמצא מי שרצה למצוא את התשובה. הובלת החלטה במועצת מקרקעי ישראל, כי אין לבצע העברת בעלות במקרקעי ישראל עד יצירתו של מאגר נתונים המרכז את כל העברות הבעלות שנעשו עד כה, הינה צעד הכרחי ומתבקש.

 

כמובן שאתמוך בכל צעד שכזה, ואף אפעל לגיוס תמיכתה של האופוזיציה כולה.

 

 

 

בברכה,

 

יו"ר מפלגת העבודה

ח"כ שלי יחימוביץ'

 

לקריאת המכתב המקורי