שלי בראיון לגל"צ על הפיוס עם תורכיה: "אני מברכת את ראש הממשלה על ההחלטה הזאת. זאת החלטה נבונה. לפעמים צריך קצת למחול על הכבוד בשביל לעשות את הדבר הנכון והטוב בשביל המדינה"

23 במרץ, 2013
האזינו:

 

- הראיון המלא באודיו בסוף הכתבה - 

שלי התראיינה היום לתכניתו של אסף ליברמן "שישבת" שם דיברה על פגישתה עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, על הפיוס בין ישראל לתורכיה, על התנעתו הדרושה של תהליך מדיני ועל תמיכת מפלגת העבודה בתהליך שכזה מהאופוזיציה. 

 

אסף ליברמן: יש קונצנזוס בקרב כל מי שראה את הנאום של נשיא ארצות הברית בבנייני האומה, מדובר באיש מרשים מאוד. זו גם ההתרשמות של מי שישבה איתו באחד על אחד?

שלי: כן, בהחלט. אדם מרשים. גם עם הרבה קסם אישי, גם מאוד אינטליגנטי אין צורך לומר, ואני חושבת שזה לא סוד שאני גם מעריכה את השקפת עולמו הכלכלית-חברתית ואת הנסיונות שהוא עושה בארצות הברית כדיי להפוך אותה לקצת פחות קפיטליסטית.

את מקפידה לא להוציא מידע משיחות סגורות ובכל זאת, מה את יכולה לספר לנו על המפגש הזה?

אני יכולה לומר שהוא היה מאוד מעודכן, מאוד ענייני. הפגישה הייתה מאוד נעימה והוא היה מאוד קשוב. לי היה חשוב להבהיר כמה מסרים. מה הוא אמר אני בוודאי לא יכולה לומר, אני יכולה להגיד לך ששוחחנו קצת על השקפת העולם החברתית והכלכלית של שנינו.

אתם רואים את הדברים עין בעין מבחינה כלכלית? סוציאל דמוקרטית נקרא לזה?

אני חושבת שמפלגת העבודה היא מפלגה שהיא מקבילה במידה רבה למפלגה הדמוקרטית האמריקאית והדברים האלה הם די ידועים. לא צריך הבנה מיוחדת כדיי לדעת את זה והשקפת העולם היא די דומה. אבל בוא נשמור על פרופורציות, לא היה הרבה זמן לדבר על העניין הזה, בעיקר עלו ענייני הגרעין האיראני והמשא ומתן עם הפלסטינים.

מה אמרת לו בסוגיית הגרעין האיראני?

אני לא יכולה לומר לך. אמרתי דברים אחראים שכל נציג אחראי, ציוני, של הציבור בישראל אומר לנשיא האמריקני.

הוא מעודכן באמת? את אומרת שהוא הגיע מוכן לכאן. הוא הפגין בקיאות בלחיצות הידיים בנתב"ג כשידע היטב מי זה יאיר לפיד ומי זה נפתלי בנט, וגם על הדוכן בבנייני האומה ידע לנקוב בשמה של תכנית הסאטירה המובילה בישראל. זו הכנה שעשו היועצים שלו או שהוא באמת יודע מה קורה כאן?

בוא נשמור קצת על צניעות. אני לא מניחה שמנהיג העולם החופשי, האיש החזק ביותר בעולם מתעסק בקריאת מדורים פוליטים בישראל. גם בפגישה איתי הוא הגיע מאוד מעודכן, הוא ידע בדיוק מה השקפת עולמי, הוא ידע שיש הרבה מתנדבים צעירים ודור חדש של מצביעים במפלגת העבודה. הוא היה מעודכן בצורה מאוד מאוד מקצועית ואני מניחה שפשוט הכינו אותו כמו שצריך לפני הפגישה.

קצת קשה להיות מנהיגת אופוזיציה בסוף שבוע כזה. נתניהו הצליח לשפר מאוד את היחסים עם ארה"ב. נתניהו הצליח גם לשפר מאוד את היחסים עם תורכיה.

ממש לא קשה, נהפוך הוא, זה דבר מבורך. אני חושבת שראש הממשלה עשה דבר נכון ונבון כשהוא עשה את צעדי ההתפייסות מול ארדואן. תורכיה היא מעצמה חשובה מאוד במזרח התיכון. החשיבות של ברית בין ישראל לתורכיה היא גם אסטרטגית, גם חשובה למעמדה של ישראל בעולם, גם ביטחונית. מצרים ותורכיה אלו שתי המעצמות המזרח תיכוניות שיש להן צבא מאוד מאוד מערבי, הן ביחסים טובים עם ארצות הברית. לכן בוא נגיד ככה, ישראל בלי מצרים ותורכיה וישראל עם מצרים ותורכיה אלה שני מצבים אסטרטגים שונים לחלוטין, לכן אני מברכת את ראש הממשלה על ההחלטה הזאת. זאת החלטה נבונה. לפעמים צריך קצת למחול על הכבוד בשביל לעשות את הדבר הנכון והטוב בשביל המדינה וזה מה שהוא עשה, ובכל פעם שהוא יעשה צעד נכון אני אשמח מאוד מאוד לפרגן לו.

גם במחיר של עלבון מאוד קשה בצה"ל, בשייטת 13 שגורמים שם מצוטטים כאומרים "פגעו בנו"? כלומר מטילים דופי בהתנהגות שלנו כדיי לשפר את היחסים עם ארדואן, כדיי לרצות אותו.

אין אף אחד בישראל שחושב שהדבר נעשה על חשבון כבודם וההרואיות של לוחמי השייטת. יש לנו הערכה עצומה אליהם. אבל מנהיגים צריכים לעשות לפעמים צעדים שהם לא לגמרי פופולארים ובמקרה הזה נתניהו עשה את מה שהיה צריך. זה היה צריך להיעשות קודם, עברו עלינו שלוש שנים של נתק עם התורכים, שהסבו נזק לישראל, אבל טוב שזה נעשה ולפעמים צריך לעשות גם דברים שלא זוכים למחיאות כפיים. אני מבטיחה לך שאני לא אחסוך שבטי בהמשך בכל דבר שהוא יעשה לא נכון, והנסיון מלמד שהוא יעשה הרבה צעדים לא נכונים. אבל בכל פעם שהוא יעשה את הדבר הנכון ובהחלט מגיע לו על כך שבחים, ועל כן מגיע לו בהחלט פירגון על העניין של הפיוס עם תורכיה וגם הביקור של נשיא ארצות הברית ברק אובמה, אסור חס וחלילה שזה יהיה השיא שאחריו נלך כולנו לנוח. זו אמורה להיות יריית הפתיחה, חימום המנועים, לקראת התנעה אקטיבית של תהליך ממשי.

ואתם מהאופוזיציה תתנו גב לתהליך כזה אם אכן יקרה.

את הדבר הזה אני יכולה לומר לך, הבהרתי גם לנשיא אובמה, שבעניין הזה לראש הממשלה אין אופוזיציה, לפחות לא מבחינתנו כל עוד הוא מתקדם לקראת תהליך שלום ואפילו לא תהליך שלום, אפילו הסדר ביניים. כל צעד כזה יש לו בווודאי את חמש-עשרה האצבעות של מפלגת העבודה. אני מניחה גם שמפלגות אופוזיציה נוספות. ולכן במובן הזה יש לו פשוט רשת ביטחון.